تازه‌های کتاب صوتی

رقیه شفیعی: کتاب‌دار بخش نابینایان نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور

0

در این مطلب، قصد داریم فهرستی از تازه‌ترین کتب را که فقط به‌جهت استفادۀ نابینایان و کم‌بینایان به گوهر صوت آراسته شده‌اند، تقدیم گوش‌هایی کنیم که علاقه‌مند به شنیدن، از زبانِ یار مهربان هستند. لازم به ذکر است علاقه‌مندان می‌توانند کتاب‌های معرفی‌شده و سایر کتب ضبط‌شده را از تمامی مراکز کتابخانه‌ای ویژۀ نابینایان در سراسر کشور، مطالبه کنند.

اما فهرست کتاب‌های تازه‌ای که در این شماره با شما به‌اشتراک گذاشته‌ایم:

*«تجسمی نو برای نابینا»، گزیده‌ای از مقالات، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های «هلن کلر» با ترجمۀ شهاب آتشکار است که نشر میر، سال 1393 در 97 صفحه به‌چاپ رسانده است.

در مقالۀ «تجسمی نو برای نابینا» می‌خوانیم: من از شیرینی‌پزی‌ها، کارخانه‌ها و زاغه‌های شلوغ نیویورک و واشنگتن دیدار کرده‌ام؛ البته که نمی‌توانستم کثیفی‌ها را ببینم؛ اما اگر نمی‌توانستم ببینم، می‌توانستم بوی آن را استشمام کنم. من توانستم با دستان خودم بچه‌های ریز‌نقشی را لمس کنم که از برادران و خواهران کوچک‌ترشان مواظبت می‌کردند؛ در حالی که مادران‌شان در کارخانه‌هایی در همان نزدیکی، از ماشین‌های تولید مواظبت می‌کردند. فراتر از کتاب‌ها و تجارب شخصی، من این امتیاز را داشتم که ذهنم را با فکرکردن تمرین دهم. در صحبت‌هایی که با بسیاری از مردم داشته‌ام، تفکر، بچه و نابالغ باقی مانده است؛ در میان تحصیل‌کردگان، اندیشیدن امری نادر است و ذهن‌شان به‌مرور زمان تبدیل به ماشین‌های خودکار می‌شود. اگر کسی فکر کند، لاجرم به نتایجی می‌رسد و این نتایج، همیشه نه مطبوع که نیشتری بر روح است؛ اما از نظر من، اندیشیدن موهبتی گران‌بها و مسئولیتی ژرف است.

*«هجوم به خانۀ صدیقۀ طاهره علیها‌السلام» اثر عبدالرضا مهدی را نشر تک سال 1391 در 251 صفحه تقدیم علاقه‌مندان کتب مذهبی کرده است.

در این کتاب قصد آن است که تصویری خالی از موضع‌گیری نابخردانه دربارۀ یکی از رویداد‌های زندگی دخت پیامبر خدا، محمد مصطفی (ص) ارائه شود. سعی بر‌ آن است که اصول مطالبی که بدان استدلال می‌شود، از کتب معتبر شیعه و سنی بوده و نظرات طرفین نیز بررسی شود.

*«زنان نامدار»، نوشتۀ محمود طلوعی را نشر علم سال 1390 در 416 صفحه تقدیم علاقه‌مندان تاریخ کرده است.

این کتاب شرح حال زنانی را در بر می‌گیرد که هریک به مناسبتی در طول تاریخ شهرت یافته‌اند. با شرح احوال زنان نامدار و تأثیرگذار عهد باستان آغاز می‌شود و با تاریخ پیش می‌رود. شرح حال زنانی که بیشترین تأثیر را در طول تاریخ بر جای گذاشته‌اند، مفصل‌تر است و در مورد بعضی از آنان، فصل جداگانه‌ای اختصاص یافته؛ ولی بخش عمدۀ کتاب در مورد زنانی است که هریک در دوره‌ای یا کشوری نقش‌آفرینی کرده‌اند یا در رشته‌ای مانند دانش و هنر و نویسندگی شهرت یافته‌اند. بخش پایانی کتاب، به زنان نامدار ایرانی اختصاص یافته است. ملاک اصلی شهرت و تأثیرگذاربودن، زنانی است که از آنان نام برده شده و خصوصیات نیک یا بدشان در شرح احوال‌شان آمده است.

*«تقریرات مصدق در زندان (دربارۀ حوادث زندگی خویش)»، یادداشت‌شده به اهتمام جلیل بزرگمهر را انتشارات دکتر محمود افشار با همکاری نشر سخن سال 1399 در 219 صفحه روانۀ بازار کتاب کرده است.

این اثر که به‌همت جلیل بزرگمهر به یادداشت درآمده و سخنان دکتر محمد مصدق را دربارۀ حوادث زندگی خویش در بردارد، به کوشش ایرج افشار تحریر و تنظیم شده است. جلیل بزرگمهر در فاصلۀ دادگاه‌های بدوی و تجدید‌نظر دکتر مصدق، ملاقات‌هایی را با وی ترتیب داد که در مجموع بیست و دو جلسۀ این ملاقات‌ها، گفت‌و‌گوهای خود با دکتر مصدق را مکتوب کرده و حتی برخی از آن‌ها را برای وی خوانده و اصلاحات مدنظر او را نیز اعمال نموده است.

اثر با خاطراتی از دورۀ مشروطه و ملاقات‌هایی با محمدعلی‌شاه آغاز می‌شود و سپس به وقایع تفلیس و باتومی می‌پردازد. این چهرۀ بزرگ ملی و سیاسی از عنفوان جوانی به‌طور پیوسته بین ایران و کشورهای دیگر جهان در حال رفت‌و‌آمد بوده؛ لذا از تحصیلات در پاریس و سوئیس گرفته تا اقامت در نوفل‌لوشاتو و قفقاز، هربار به‌جهتی به کشورهای مختلف پا می‌نهاد و سپس به میهن باز‌می‌گشت. این کتاب علاوه بر شرح اقامت دکتر مصدق در کشورهای خارجی و حتی ایالت‌های مختلف ایران، رویدادهای برجستۀ زندگی او را بازگو می‌کند و به مهم‌ترین جریان سیاسی و اقتصادی حیات دکتر محمد مصدق و حتی تاریخ ایران، یعنی ملی‌شدن صنعت نفت می‌پردازد.

در انتهای کتاب، علاوه بر سال‌شمار زندگی وی، نام اشخاص و تصاویر نیز قرار گرفته که می‌تواند توجه مخاطبان را جلب کند.

*«شکار شبانه» نوشتۀ صمد طاهری را نشر افراز در 128 صفحه منتشر کرده است.

در داستان‌های این مجموعه، روابط انسانی در اشکال مختلف واکاوی می‌شوند. نویسنده، خیانت و عشق را در برابر هم یا روبه‌روی احساسات متناقض دیگر قرار می‌دهد. تم غالب داستان‌ها، خیانت و جست‌وجو است.

*«تکنیک‌های حرفه‌ای فن بیان، گویندگی و سخنوری»، اثری از خسرو محمودیان است که انتشارات نامۀ پارسی، سال 1396 در 192 صفحه به‌چاپ رسانده است.

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که مهم‌ترین زمینه‌های پیشرفت و رسیدن به محبوبیت و در پی آن، رسیدن به موفقیت در جامعۀ کنونی ما، داشتن بیان خوب است؛ بیان خوب منجر به محبوبیت و محبوبیت منجر به موفقیت می‌شود؛ به همین خاطر، در این کتاب مجموعه‌ای از ساده‌ترین و در عین حال، جامع‌ترین روش‌هایی که می‌توان از طریق مطالعۀ آن و انجام تمرین‌های مستمر، در کوتاه‌ترین زمان، تغییرات واضحی را نسبت به گذشته در بیان ایجاد کرد، ارائه شده است؛ به‌گونه‌ای که این تغییر برای افراد پیرامون که تاکنون با فرد در تعامل بوده‌اند، به‌سادگی قابل تشخیص خواهد بود.

*«سه دختر حوا» رمانی از الیف شافاک با ترجمۀ مریم طباطبایی‌ها را نشر نون، سال 1396 در 448 صفحه روانۀ بازار کتاب کرده است.

کتاب، داستان زندگی زنی است که میان عشق و باورهایش قرار گرفته است. باورهایی که نمی‌داند کدام‌شان درست و کدام‌شان غلط است. جست‌وجوی او برای درک مفهوم زندگی و عشق، او را به ورطه‌های تازه و ماجراهای گوناگون می‌کشاند.

*«مردم بدانند؛ مقاله‌های گزینش‌شده پیرامون نیاز‌های سیاسی، اجتماعی و تاریخی کشور»، تألیف هوشنگ مظاهری را نشر غزل سال 1381 در 88 صفحه منتشر کرده است.

این کتاب حاوی مقالاتی با عناوین «روحانی یا معمم، وصله‌پینه، امت برابری انسانی، افزایش شومی در ایران، سخنی با مدیرکل دادگستری استان اصفهان، محاکمۀ گروه کاوه، مطالعه و فروش آثار شریعتی، نوروز و تخریب، از خود فراری‌ها، صلوات اضافه، دلایل کاهش هم‌بستگی‌های روانی، اجتماعی و دینی در شهر تهران مقابله با موسیقی، نابینایان اسیر نردبان ترقی دیگران، نام و نام‌خانوادگی طولانی، در کربلا چه گذشت؟ نگرشی

بر تحریف آن واقعه، تخریب آثار تاریخی، نقش غربیان مدفون در اصفهان در انتقال فرهنگ ایرانی و لبخند» است که هریک ممکن است برای خواننده جذابیت داشته باشد.

*«به جهنم و جاهای دیگر»، اثری از مادلین آلبرایت با ترجمۀ علی مجتهد‌زاده را نشر پارسه سال 1399 در 432 صفحه روانۀ بازار کرده است.

کتاب حاوی خاطرات مادلین آلبرایت پس از سال 2001 و پایان دوران کار دولتی اوست و در آن از ماجراهایی چون دوران وحشت محض پس از حوادث یازدهم سپتامبر، حملۀ آمریکا به عراق، رکود و ورشکستگی اقتصادی فراگیر در کشور، دوران زمامداری 3 رئیس‌جمهور کاملاً متفاوت در کشور و زایش دوبارۀ تمایلات ضددموکراسی در بسیاری کشورها و از جمله خود آمریکا سخن می‌گوید.

*«می‌ترسم یادت برود دوستم داشتی»، اثری از زیتا ملکی برای گروه سنی (ه) را کانون فکری کودکان و نوجوانان سال 1395 در 88 صفحه به‌چاپ رسانده است.

کتاب به پرداخت مناسب شخصیت‌ها و توصیف عمیق احساسات و افکار آن‌ها پرداخته و همچنین صحنه‌ها را با جزئیات توضیح می‌دهد و با این روش به بیان جذاب داستان می‌پردازد.

هرکس به من می‌رسید، دوست صمیمی‌اش را انتخاب کرده بود. دوستی که به او کفش و مدادرنگی و بلوز‌ش را قرض بدهد. دوستی که با او از راز‌هایش بگوید و دو نفری انگشتری قدیمی را زیر درخت چناری خاک کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حاصل عبارت را در کادر بنویسید. *-- بارگیری کد امنیتی --