ماهنامه مانا شماره ۳: اسفند ۱۳۹۹

410

 

چند ساعت بیشتر نمانده تا شلیک توپ‌ها. توپ‌هایی که این بار نه به قصد ویرانی و کشتار، که برای رساندن صدای امید و طراوت و زندگیِ دوباره زمین به گوش آن‌ها که در اقصای این خاک به انتظار نشسته‌اند شلیک می‌شود. بی که بخواهیم منکر تلخی‌های رفته بر ایرانیان در طول سال گذشته شویم و دشواری‌های افزاینده زندگی را کتمان کنیم، آخرین نوروز قرن را به جشن می‌نشینیم و از فرصت نو شدن طبیعت برای تجدید قوا و گرفتنِ جانی دوباره بهره می‌گیریم. چیرگی بر شر و تباهی و سیاهی و تاریکی را از نوروز باستانی فرا می‌گیریم و با حالی که به احسن‌الحال تحویلش می‌کنیم، به پیکار بدی‌ها می‌رویم.

تحریریه مانا، باز آمدنِ نوروز باستانی را به همراهانش شادباش می‌گوید و فرا رسیدن نخستین نوروزگانِ حیاتش را به فال نیک می‌گیرد و با شوقی که دمیدن بهار در روحش دمیده، به استقبال روز‌های خوب می‌شتابد. شما هم در آن بکوشید که فرصت بهاری شدن را از کف ندهید که شاعر چه خوب گفته: «ای دریغ از ما اگر کامی نگیریم از بهار».

اگر به تازگی با ماهنامه الکترونیکی نابینایان ایران آشنا شده‌اید، با گوش سپردن به این پرونده صوتی می‌توانید با پیشینه‌اش بیشتر آشنا شوید. همچنین می‌توانید این پرونده را هم بارگیری کنید تا فهرست مطالب  سومین شماره مانا در اختیارتان قرار گیرد. در ادامه می‌توانید عناوین مطالبی را که با تلاش اعضای تحریریه مانا تهیه شده مشاهده کنید.

عناوین این شماره

یادداشت مدیر‌مسؤول

امیر سرمدی: فعال رسانه‌ای

نمایشگاه تجهیزات توانبخشی معلولان سی‌اس‌یو‌ان (CSUN) آمریکا امسال هم پرشور و به علت شیوع کرونا به صورت آنلاین برگزار شد. باید از کرونا ممنون باشیم که با همه گرفتاری‌هایی که برایمان درست کرده در موقعیت‌هایی امتیازاتی را هم برایمان به وجود آورده است. یکی از این امتیازات، بر‌خط شدن بعضی رویداد‌های مهم است که همه ساله گوشه گوشه دنیا برگزار می‌شده و برای ما حکم خرمای نخیل را داشته. چه، حالا توانسته‌ایم به مدد آنلاین برگزار شدن این رویداد‌ها، ما هم بهره‌ای از آنها ببریم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

مشروح عملکرد انجمن در اسفند ۱۳۹۹ + فایل صوتی

علی‌اکبر جمالی مدیر‌عامل و منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران

آنچه از نظر مخاطبان ماهنامه الکترونیکی نابینایان ایران می‌گذرد، شرح فعالیت‌ها و اقدامات انجمن نابینایان ایران در طول یک ماه گذشته است. این گزارش را مهندس منصور شادکام، قائم‌مقام و علی‌اکبر جمالی، مدیر‌عامل این انجمن ارائه کرده‌اند. علاوه بر این نوشته، شما می‌توانید موارد مطروحه را در قالب دو پرونده صوتی شانزده و پنج دقیقه‌ای با صدای مهندس شادکام و جناب جمالی هم بشنوید.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

پیشخان، مروری بر نشریات و پادکست‌های انگلیسی زبان ویژه افراد نابینا و کم‌بینا + فایل صوتی

امید هاشمی: فعال رسانه‌ای

اگر بنا باشد پیشخوانِ این شماره را هم به سیاق ماه قبل آغاز کنیم، لاجرم باید از رفیق یوتیوبرمان جناب سامی سراغی بگیریم. «سَم سیوی»، [1]صاحب و گرداننده کانال یوتیوبی «زندگی نابینایی»، [2]در طول یک ماه گذشته حسابی پر کار بوده و سه چهار ویدئوی مفید ضبط و منتشر کرده است. او در طول ماه گذشته به اپلیکیشن مسیریابی «ویواک» [3]و به‌روز‌رسانی تازه‌ای که برایش منتشر شده پرداخته؛ ویدئویی برای معرفی یک اپلیکیشن اندرویدی ضبط کرده که به نابینایان کمک می‌کند سینی حاوی ظروف لبالب از مایعات را به سلامت به مقصد برسانند؛ یک ویدئوی پانزده دقیقه‌ای هم با این مضمون تولید کرده که کاربران کم‌بینا، بهتر است چه تغییراتی بر روی مرورگر‌ها اعمال کنند تا تجربه بهتری از این نرم‌افزار‌ها داشته باشند و سر آخر هم در قالب یک ویدئوی ۲۳ دقیقه‌ای، یک درشت‌نمای جالب و پر امکانات را معرفی کرده است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

عیدانه: دیدار نوروزی با دخترک اطلس‌پوشِ پامیر (قسمت اول) + فایل صوتی

مجید سرایی: روزنامه‌نگار

در این شماره به مناسبت نوروز، با شما در یک سفر جذاب و هیجان‌انگیز همراه شده‌ایم. مجید سرایی، در روزگاری که هنوز کسی نام کرونا را نمی‌دانست و فقط سرما خورده‌ها، آن هم آن‌هایی‌شان که زیادی مبادی اصول بودند ماسک می‌زدند، سفری داشته به تاجیکستانِ زیبا و دوست داشتنی. آنطور که در میان بسیاری از ما نابینایان مرسوم است، به جای مشغول کردن خودش با چک چکِ صدای شاتر دوربین‌های هم‌سفران، دستگاه ضبط صدایش را روشن کرده و هر جا که ممکن بوده، از زیبایی‌های سفر به رسم یادگار برای خودش ضبط کرده و حاصل را در یک مستند سریالیِ چهار قسمتی برای ماهنامه مانا تنظیم کرده است. حالا که خانه‌نشین شده‌ایم و اگر کرونا هم نبود، زورِ اندک ریال در مقابل ارز‌های خارجی امکان عبور از هیچ مرزی را به ما نمی‌داد، بد نیست با این مستند همراه شویم تا حکایت وصف‌العیش، نصف‌العیش را برای خودمان معنا کنیم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

زندگی: تجربیات والدین نابینا از ورود به دنیای خردسالان

فاطمه جوادیان: کارشناس نابینایان آموزش و پرورش استثنایی استان گیلان

در این شماره به افزایش توانایی‌های کودکان در دوره پیش از دبستان پرداخته‌ایم. از جمله: ارتباط با هم سالان، شناخت طبیعت، بازی‌ها و داستان‌ها.

همراه می‌شویم با پدران و مادرانی که با قدرت تفکر و تدبیر محدودیت‌هایی را که نابینایی برایشان ایجاد کرده است،کنار زده‌اند

دریافت نسخه صوتی.

دیدن نوشته

نگاهی به آخرین پژوهش‌های روانشناسی با رویکردی به آسیب دیدگان بینایی

زهرا همت: کارشناس ارشد روانشناسی و آموزگار سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور

با توجه به آثاری که نقص بینایی بر زندگی روزمره بر جای می‌گذارد و محدودیت‌هایی که برای افراد ایجاد می‌کند، محققان حدس می‌زنند که آسیب بینایی، بر سلامت روانی افراد تأثیر منفی می‌گذارد. اصطلاح سلامت روانی ‌‌ (PWB) به شرایط روانی افراد از جمله: نداشتن اختلال روانی، هیجانات مثبت بالا و هیجانات منفی پایین، احساس پذیرش خود و رضایت‌مندی  شخصی و رضایت از زندگی، اشاره دارد.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

دیدار نوروزی با دخترک اطلس پوش پامیر (بخش دوم) + فایل صوتی

مجید سرایی: روزنامه‌نگار

چنانکه در قسمت نخست اشاره شد، تاجیکستان با نام رودکی، شاعر بزرگ سبک خراسانی پیوندی ناگسستنی دارد. خاصه این پیوند را در گفت و گو با تاجیکان به روشنی می‌توان دریافت. تاجیکان بر آنند که رودکی، «اساس گذار» شعر فارسیست. نکته‌ای که تاریخ نویسان ادبیات هم بر آن تأکید دارند.

آرامگاه رودکی در «پنج رود»، نزدیک به شهر «پنج کنت» قرار دارد و اهالی شهر «پنج کنت» آرامگاه شاعر بزرگ فارسی را همچون نگینی دربر گرفته‌اند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

تازه‌های چشم‌پزشکی و پرسش و پاسخی درباره بیماری‌های شبکیه

مجتبی خادمی: کارشناس زبان انگلیسی، بنیان‌گذار اولین سایت فارسی ویژه نابینایان

در شماره سوم مانا، دو خبر در حوزه چشم‌پزشکی را به همراه محتوایی که مدرسه هدلی در خصوص بیماری‌های شبکیه در قالب یک پادکست تهیه کرده است، برایتان تدارک دیده‌ام.

ابتدا سری بزنیم به اسپوتنیک و خبر ایجاد بینایی مصنوعی برای نابینایان از طریق کاشت شبکیه که در روزنامه نو‌آوران ترجمه شده و به چاپ رسیده است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت: تراژدی بی‌پایان

ابوذر سمیعی: دانشجوی دکتری سیاست‌گذاری فرهنگی

پیشنهاد ممنوعیت آزمایش‌های ژنتیک و غربالگری در دوران بارداری توسط مجلس شورای اسلامی، مباحث جنجالی و چالش‌برانگیزی در این خصوص به راه انداخته و موضوع تولد کودکان دارای معلولیت را دوباره به صدر گفتگوها آورده است. اینکه این طرح چه میزان سیاسی بوده یا چقدر می‌تواند در هدف غائی آن یعنی افزایش فرزند آوری تأثیر مثبت داشته باشد سوالی اساسی است اما موضوع این نوشته نیست. آنچه در این یادداشت قصد بررسی آن می‌رود، شق دوم موضوع، یعنی احتمال افزایش تولد کودکان دارای معلولیت و پیامدهای آن است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت میهمان

از این ماه بنا داریم نظرات کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه معلولین را در قالب یادداشت‌هایی که با عنوان «یادداشت میهمان» منتشر خواهد شد، در اختیار مخاطبان مانا بگذاریم. ذکر این نکته ضروری است که مانا، این یادداشت‌ها را بدون هیچ گونه دخل و تصرف ویرایشی یا محتوایی منتشر می‌کند.

در این شماره، مانا میزبان دو یادداشت است: نوشته‌ای با نام «آب مروارید و آب چشم»، به کوشش جناب آقای محمد نوری، مدیر‌عامل دفتر فرهنگ معلولین و یادداشت دیگری با عنوان: آبله، بیماری حاد ویروسی و علت نابینایی و کم‌بینایی به قلم جناب آقای علی نوری، (نویسنده و پژوهشگر حوزه معلولیت.

دریافت نسخه صوتی

دریافت نسخه صوتی

دیدار نوروزی با دخترک اطلس پوش پامیر (بخش سوم) + فایل صوتی

مجید سرایی: روزنامه‌نگار

یکی دیگر از جاذبه‌های شهر خجند، کاخ ارباب است که برای تاجیکان دارای جایگاه ویژه ایست. در این کاخ بود که شانزدهمین شورای عالی تاجیکستان برگزار شد و امام علی رحمان، رئیس جمهوری کنونی این کشور، بعنوان رئیس شورای عالی انتخاب شد.

از ویژگی‌های این عمارت، وجود یک موزهٔ نفیس است.

اساساً تاجیکستان را باید کشور موزه‌های آسیا نامید؛ چرا که در شهرهای مهم این سرزمین، موزه‌های مهم و متعددی می‌بینیم. خود تاجیکان موزه را «آثار خانه» می گویند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

حکایت دختر جوان نابینا و گیاهان دارویی و یازده کتاب دیگر در تازه‌های کتاب

رقیه شفیعی: کتاب‌دار نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور

من رقیه شفیعی این بار با معرفی دوازده کتاب در خدمت شما خوبان خواهم بود. پس این شما و این هم کتاب‌های ارائه شده در اسفند‌ماه.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

جادوی اصوات در بازی اندرویدی آدیو ویزاردز + فایل صوتی

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

بازی‌های اندرویدی بالاخص آنها که برای نابینایان و به صورت صوتی طراحی شده‌اند، قرار نیست خیلی داستان پیچیده‌ای داشته باشند. هدف بیشتر این است که کاربر مدتی در دریای اصوات غوطه‌ای بخورد و کمی هم عکس‌العمل‌های سریعش را در هنگام کار با صفحات لمسی به رخِ خودش یا شاید کمی هم بقیه کاربران بکشد. این، حکایتی است که در باره بازی اندرویدی این شماره از مجموعه پست‌های «بازی‌باز» هم صدق می‌کند

دریافت نسخه صوتی.

دیدن نوشته

طنز: چرا افزایش مستمری به صلاحمان نیست

نویسنده: یخ نکنی نمک‌دون

در این مطلب، قصد داریم با یک نگاه موشکافانه و کارشناسی شده، به یکی از مهمترین مسائل این روزهای معلولین بپردازیم و آن مسأله ی مهم، چیزی نیست جز امر مهم و حیاتی مستمری. اصلاً اگر معلولی در کشور ما مستمری نگیرد، انگار مستمری نگرفته است. همیشه که نباید تمثیل درست و حسابی داشته باشیم. آنقدر این امر فاجعه بار است که هیچ نمونه ی مشابهی برایش نیافتم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

دیدار نوروزی با دخترک اطلس پوش پامیر (بخش پایانی) + فایل صوتی

مجید سرایی: روزنامه‌نگار

شهر دوشنبه که در دوران استیلای شوروی کمونیستی به آن «استالین آباد» می‌گفتند، پایتخت تاجیکستان است. ظاهراً حدود ۸۰ سال پیش، بافت این شهر روستایی بوده و بازارهای محلی متعددی برپا می‌شد. به همین علت نام دوشنبه را که روز برپایی بازار بزرگ بود، به این روستا اطلاق کردند. بعدها به علت نقش تجاری مهمی که «دوشنبه» داشت، این روستای به شهر تغییر یافته را بعنوان پایتخت و مرکز تاجیکستان در نظر گرفتند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بارگیری پرونده‌های صوتی و نسخه‌های متنی ماهنامه مانا

 

 

 

اشکان آذرماسوله                                                                       شهروز حسینی

صنم اوشلی

در این شماره هم مثل ماه پیش، تهیه ویترینِ مانا به عهده تیمِ آذر‌ماسوله، حسینی و اوشلی بوده است. اشکان وظیفه تدوین و تهیه را به عهده داشته، حسینی متن را نوشته و اجرا را هم اوشلی عهده‌دار بوده است. ویترین را از اینجا بشنوید و اگر خوشتان آمد برای دیگران هم ارسال کنید.

اگر شنونده پادکست پیشخوان هستید می‌توانید آن را از اینجا دانلود کنید. این بار پیشخوان ۶۷ دقیقه از کار در آمده است. این هم صحبت‌های علی‌اکبر جمالی و منصور شادکام، مدیر و قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران است که چنانچه فعالیت‌های این انجمن را پیگیری می‌کنید، می‌توانید دانلود کنید. بازی‌بازِ علیرضا را هم از این لینک دریافت کنید. سفرنامه صوتی مجید سرایی به تاجیکستان را هم به ترتیب دانلود کنید که شنیدنش خالی از جذابیت نخواهد بود: قسمت اول، قسمت دوم، قسمت سوم و قسمت چهارم.

اگر مایل هستید فایل متنی ماهنامه مانا را یکجا در اختیار داشته باشید می‌توانید آن را به صورت پی‌دی‌اف از اینجا و اچ‌تی‌ام‌ال از این لینک بارگیری کنید. همچنین می‌توانید برای دریافت نسخه صوتی سومین شماره ماهنامه مانا به صورت یکجا و در قالب یک فایل فشرده، اینجا کلیک کنید.

410 نظرات
 1. راضیه زارعی می گوید

  سلام
  نوروز مبارک
  ممنون که ما رو هم از اخبار
  CSUN مطلع کردید نمایشگاه جالبی باید باشه
  امیدوارم بعد از کرونا باز هم بصورت آنلاین قابل دسترس باشه
  و اول امیدوارم این محصولات ارائه شده در CSUN رو خود ایرانیا بتونن بسازن و بعد امیدوارم به تولید انبوه با قیمت مناسب برسه تا همه ی نابینایان عزیز بتونن استفاده کنن

  1. امیر رئیسی می گوید

   با سلام و احترام. تبریک عرض می کنم انشاالله که سال خوبی برای شما ماهنامه ای های عزیز
   تشکر می کنم از مطالب زیبا و ارزنده شما
   مطالب عالی سپاس از شما خوبان

   1. ادمین می گوید

    جناب رئیسی از شما هم سپاس. ممنون که ما رو دنبال می کنید.

  2. ادمین می گوید

   درود بر شما. در اردیبهشتماه هم نمایشگاه سایت سیتی آلمان رو داریم که اگر آنلاین برگزار شد، آخرین اخبار رو تقدیمتون خواهیم کرد.

   1. راضیه زارعی می گوید

    سلام
    ممنون از شما
    بسیار عالی

    1. امیرحسین حسن اباد.کرمانشاه می گوید

     سلام خدمت شما و تبریک سال جدید.تشکر بابت مجله خوب شما اگر امکانش هست برای فضای بخش نابینایان و کم بینایان کتابخانه کرمانشاه فکری بکنید با وجود اتاقهای زیادی در ان کتابخانه بخش ما بسیار کوچک است و برای جلسات حضوری در تنگنا قرار میگیریم .سپاس

   2. سیده معصومه موسوی می گوید

    سلام و خدا قوت و تبریک سال نو ممنون از زحمات شما مطالب مفید و کاربردی است اگر در کنار نسخه صوتی نسخه برای نیز در اختیار کتابخانه ها قرار بگیرد بسیار عالی خواهد شد و دیگر اینکه اطلاعات عمومی نیز گنجانده شود

 2. هانیه روانبخش می گوید

  با سلام و احترام
  تبریک سال نو به همه عزیزان ماهنامه
  تشکر بابت مطالب زیبا اطلاع از نمایشگاه

  1. ادمین می گوید

   سلام. ضمن تبریک سال نو، از لطف شما سپاسگزاریم.

 3. علی اصغر اسدی می گوید

  ضمن عرض سلام، ادب و احترام.
  پیش از هر چیز، وظیفه ی خودم می دونم که فرا رسیدن نوروز باستانی، این جشن دیرپای ایران رو به حضور شما شادباش عرض کنم.
  باز هم نمی تونم از بیان احساساتم نسبت به کار ارزنده ی شما خودداری کنم.
  شادمانی و سپاسگزاری من رو که بی تردید، از بن جان و روحم سرچشمه می گیره، پذیرا باشید.
  گرچه تمام بخشهای ماهنامه به نوبه ی خودش جذاب و قابل تحسینه، کار دوست سالهای دور و درازم، مجید سرایی من رو به یه حال و هوای بسیار بسیار خوب و وصف ناپذیر برد.
  یکی از علایق من، سفر به تمام کشورهاست.
  از فقیرترین کشورهای ناشناخته در قاره ی اقیانوسیه تا آسیای میانه که وجوه اشتراک فراوانی با ما ایرانیها داره.
  شوربختانه تا به حال این امکان فراهم نشده که به این منطقه، یعنی آسیای میانه سفر کنم و البته لطف مجید در به اشتراک گذاشتن این یافته ها و دیده ها، چنان صمیمانه بود که من رو از ابتدا تا انتها، تو گویی به خیابونهای تاجیکستان برد.
  تو این روزها که پر شده از اخبار تلخ و ناگوار، کار مجید بسیار بسیار حالمو خوب کرد.
  در عین حال، جا داره از اشکان، امیر، شهروز، امید هاشمی، سرکار خانم همت، سرکار خانم شفیعی، سرکار خانم جوادیان و ابوذر هم بسیار بسیار تشکر کنم.
  تمام این دوستان، کسانی هستن که دست کم من افتخار آشنایی باهاشون رو دارم.
  امیدوارم توفیق دیدار سایر دوستان که در این مجموعه قبول زحمت می کنن رو هم پیدا کنم.

  شاد زی، مهر افزون.

  1. فاطمه شبانی می گوید

   سلام
   امیدوارم دستانِ سبز بهار برایتان ، بهترین اتفاقات را بسازد و شکوفه های زیبایش تمام خوبیهای دنیا را به ارمغان آورد و نخستین صفحاتِ سال ، آغازِ بهترین اتفاقات و موفقیتهایِ زندگیتان باشد
   با تشکر از ماهنامه خوب و ارزشمند شما
   عیدتان مبارکــــــــَ

   1. خانم فخوری ازگرگان می گوید

    با سلام
    مطالب اموزنده و ایده بیشتری در ماهنامه استفاده بشه از جذابیت بیشتری داره به نظرم

  2. ادمین می گوید

   معلم و استاد ارجمند جناب اسدی عزیز عرض ادب و احترام بچه های تحریریه مانا رو هم پذیرا باشید.
   چه خوب که مستند جذاب مجید سرایی حس خوبی به شما داده و همه سعی و تلاش اعضای تحریریه مانا اینه که بتونیم مطالب با کیفیت و درخوری رو منتشر کنیم.
   قطعا در این راه، بیان دیدگاه ها و چه بسا مشارکت شما بزرگواران می تونه ما رو در ادامه مسیر به سرمنزل مقصود برسونه.
   خوشحال میشیم در ستون یادداشت مهمان، بتونیم از ظرفیت و قلم شما استاد گرامی هم بهره مند بشیم.
   شاید نوشتن یک سفرنامه متفاوت از سفری که به کشور هند داشتید بتونه برای مخاطبان مانا جذاب و خواندنی باشه.

   1. ادمین می گوید

    خانم شبانی عزیز و گرامی سلام.
    ما هم سال خوبی رو برای شما آرزو می کنیم.
    فقط خواهشاً دیدگاه هاتون رو در یک کامنت مستقل منتشر کنید نه در پاسخ به یک فرد دیگه که پاسخ به کامنتتون دقیقاً زیر دیدگاه خودتون باشه.
    مرسی که هستید.

   2. علی اصغر اسدی می گوید

    ضمن عرض سلام، ادب و احترام،
    اگه تصور می فرمایید که چنین کاری میتونه برای دوستان مفید واقع بشه، خوشحال میشم در اولین فرصت چنین کاری رو انجام بدم.
    البته به دلایل متعددی، متأسفانه تدوین یه گزارش صوتی از طرف من در حال حاضر مقدور نیست.
    ولی اگه خواستید، با من از طریق ایمیل در تماس باشید تا متن سفرنامه رو براتون بفرستم.
    برقرار و پیروز باشید.

    1. ادمین می گوید

     حتما میتونه جذاب و خواندنی باشه.
     بهتون ایمیل خواهم زد. با تشکر از شما.

  3. زیبا ابراهیمی ارسنجان می گوید

   سلام
   ممنون از مطالب کاربردیتون

   1. زینب یاسری اصل می گوید

    با عرض سلام و ادب سال نو را به تک تک کسانی که الان دارن این مطلب رو میخوانند تبریک عرض مینمایم بسیار از شما و زحمات ارجمند شما سپاسگذارم من به شخصا واقعا از خواندن مجله مانا بسیار لذت بردم امیدوارم در روز های آینده شاهد رمان های بیشتری با
    مطالب پر کاربرد باشیم از حامیان این مجله بسیار سپاسگذارم🙃♥️

 4. محمدرضا آبیز از زاهدان می گوید

  با درود و تبریک سال نو و تشکر از انجمن و حامی محترم بانک مسکن ، اگر در مطالب از تاریخ شمسی بجای میلادی استفاده شود مطالب قابل فهم از لحاظ تاریخ می باشد. تا درودی دیگر بدرود

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما.
   به روی چشم. سعی می کنیم تا جای امکان، از تاریخ شمسی در بخش هایی که تاریخ میلادی دارند هم نام برده بشه.

 5. لیلا مقدم می گوید

  با درود و تبریک سال نو خیلی خوشم اومد از ماهنامه مانا انشالله هر روز شاهد پیشرفت ماهنامه شما باشیم و تشکر می کنم از حامیان این ماهنامه

  1. ادمین می گوید

   خانم مقدم از لطف شما سپاسگزاریم.

   1. Bahara amiri می گوید

    درود ضمن تشکر سه درخواست برای پیشخوان: ۱. دوچرخه سواری نابینایان و کم بینایان بدون نیاز به همراه بینا وجود دارد؟ در این زمینه توضیح دهید.۲. در هر شماره از پیشخوان به اخبار سایت های فدراسیون جهانی ورزش های نابینایان و کم بینایان و کنفدراسیون های جهانی ورزش های نابینایان و کم بینایان قاره ها اشاره کنید.
    ۳. سری هم به رسانه های کشور اتریش بزنید. با تبریک سال نو ، ایام شعبانیه و حلول ماه مبارک رمضان ، ضمن تشکر از مطالب شما.

    1. محمد متین سلیمانی..ارسنجان فارس می گوید

     با عرض سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما سروران گرامی بسیار بسیار سپاسگزارم از مطالب جذاب و زیبای ماهنامه قشنگ تون ……روزگارتان خوش سایه اتان مستدام🌼🌼🌼

  2. منصوره کریمی می گوید

   با سلام و تبریک سال نو
   مطالب این نسخه از مانا عالی بود مخصوصا بخش پیشخوان و بخش سفرنامه
   منصوره کریمی از بروجرد

 6. A. Riyazi می گوید

  تشکر می کنم از مطالب زیبای شما

  1. ادمین می گوید

   از اینکه عزیزانی چون شما در کنار ما هستند، به خود میبالیم.

   1. ارش لطیفی.کرمانشاه می گوید

    با عرض سلام و خسته نباشید و تبریک سال جدید در بخشهایی از مجله اموزش موسیقی نیز بگنجانید سپاس

  2. محمد نظاری می گوید

   با سلام
   از خبر روانشناسی شما خوشم آ مد.با تشکر
   از خوزستان

 7. محمد شبانی می گوید

  با سلام و احترام و تشکر بابت مجله خوب مانا سال نو بر همه مبارک

  1. ادمین می گوید

   سال 1400 بر شما هم مبارک باشه جناب شبانی عزیز.

 8. زهرا سرگزی از زاهدان می گوید

  با سلام و تبریک بهار طبیعت و سپاس از زحمتهای یک ماهه انجمن و حامی محترم اگر ستونی در مورد خانه داری اضافه شود بهتر است مخصوصا که در اسفند خانه تکانی هم داشتیم

  1. ادمین می گوید

   خانم سرگزی سلام. با توجه به اینکه در روزنامه ایران سپید هر هفته بخشی رو تحت عنوان خانه داری داریم، دیگه نخواستیم ما هم مطالب تکراری منتشر کنیم.
   هر وقت ستون خانم جوادیان که همون مهارت های زندگی با تمرکز بر والدین نابینایی که فرزند دارند به پایان رسید، ستونی رو تحت این عنوان سعی می کنیم اضافه کنیم.

 9. پروانه بهاالدین می گوید

  با سلام و تبریک بمناسبت فرا رسیدن سال نو و امید به اینکه سال جدید برای تمامی ایرانیان سالی پر از خیر و برکت و خوشی باشد و با تشکر از شما عزیزان و دست اندرکاران ماهنامه مانا ،که همراه بدنبال بهترینهایید.

  1. مرتضی کوهزاد می گوید

   با سلام اگه اشکالب نداره منم چند پیشنهاد داشتم
   وسایل گویا و توانبخشی برای افراد کم بینا یا نابینا
   خدمات که بهزیستی در مورد مسکن اشتغال یا هر خدمتی گه ارائه شود اطلاع رسانی شود

   1. ادمین می گوید

    جناب کوهزاد عزیز با سلام.
    یک نکته رو در نظر داشته باشید که عمده مطالب و ستون هایی که در مانا منتشر میشن، بر خلاف ایران سپید رسالت خبری ندارن.
    در خصوص اشتغال، به زودی حتما یک ستون جدید به مانا اضافه خواهد شد و امیدوارم سایر پیشنهادات شما رو هم بتونیم عملیاتی کنیم و بهش بپردازیم.

  2. ادمین می گوید

   سلام بر شما. انشا الله امسال برای مردم سرزمینمون خیلی بهتر از سال های قبل باشه.
   از لطف شما هم سپاس.

  3. Bahara amiri می گوید

   درود با تبریک سال نو و ضمن تشکر از مطالب شما

 10. فریبا کرباسی می گوید

  باعرض تبریک بمناسبت عید باستانی نوروز و تشکر از شما عزیزان که همواره به فکر مایید

  1. شهر بانو عراقی می گوید

   با سلام و احترام تبریک سال نو
   چند نظر یا پیشنهاد داشتم
   یک معرفی یا زندگی نامه افراد موفق
   دو پیشرفت های پزشکی
   سه مصاحبه با نابینا موفق
   چهار گنجاندن بخش هنری
   پنج قرار دادن یک داستان یا رمان دنباله دار
   ممنون از شما موفق باشید

   1. ادمین می گوید

    خانم عراقی عزیز درود بر شما.
    پیشرفت های پزشکی که عمدتا در ستون آقای خادمی منعکس میشن.
    سایر پیشنهاداتتون رو هم مد نظر قرار خواهیم داد.
    با تشکر.

   2. عباس کاظمی پور از گرگان می گوید

    با سلام
    معرفی کتاب یا رمان بیشتری در ماهنامه به کار ببرید ممنون میشم

  2. ادمین می گوید

   خانم فریبا کرباسی داشتن مخاطبانی چون شما باعث افتخار ماست.

   1. مرضیه لکزا فرانی از گرگان می گوید

    با سلام و عرض خسته نباشید به دسدندر کاران ماهنامه مانا واقعا عالی یود مطالب
    سال نو شما مبارک

  3. زینب می گوید

   سلام ممنون از مطالب خوبتون

 11. عباس خاک سفیدی از زاهدان می گوید

  با سلام و تبریک سال نو با سپاس از حامی و انجمن نابینایان بابت این نسخه از مجله مانا.

  1. ادمین می گوید

   عباس خاک سفیدی عزیز مرسی که مجله مانا رو دنبال می کنی و امیدواریم در ستون یادداشت مهمان هم بتونیم در خدمتتون باشیم.

 12. عباس کاظمی پور می گوید

  سلام و عرض ادب تبریک سال نو تشکر فراوان از زحمات شما انشاللله سالم و سلامت باشید

 13. سمیه رضوی نیا می گوید

  سلام ضمن تبریک سال نو از بانیان و تهیه کنندگان مجله تشکر میکنم. مثل ماههای قبل مطالب عالی بود

  1. ادمین می گوید

   آقای کاظمی پور و خانم رضوی نیا، سال نو بر شما هم مبارک باشه. ممنون از حسن توجهتون

  2. زهرا نعمت الهی می گوید

   با عرض سلام و تبریک سال نو خدمت همه عزیزان نابینا عزیزان دست اندر کار ماهنامه.
   ماهنامه جالبی هست ان شاء الله شماره های بعدی ماهنامه پرمخاطب تر باشه.

 14. ارسنجان می گوید

  با عرض سلام
  و تبریک اعیاد شعبانیه و نوروز
  اولین شماره از مجله هست که فرصتی شد در ایام تعطیلات مطالعه کنم
  خیلی عالی بود
  کاش در مجله مطالبی هم برای رفتار و کارهایی که بینایان میتونن برای نابینایان انجام بدن وجود داشت
  یا شاید بوده من متوجه نشدم
  با سپاس بی کران از زحمات شما

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. سال نو شماهم مبارک. ممنون که مورد توجهتون قرار گرفته. باما همراه باشید، مدیر مسئول در مورد خط مشی مجله در شماره های بعدی توضیح خواهند داد.

 15. شهروند می گوید

  در مورد مطلبی که درباره ی ممنوعیت غربالگری ژنتیکی نوشتید
  این غربالگری هیچگاه اجباری نبوده توی ایران که الان بخواد برداشته شه
  در واقع همیشه در حد پیشنهاد به غربالگری بوده که همونطور که خودتون اشاره فرمودید خانواده های بی بضاعت خب انجام نمیدادن و کاش این موضوع به گوش مسئولین برسه که اجباریش کنن

 16. زارعی ارسنجان می گوید

  سلام
  متشکرم بابت مطالب بسیار خوب و ارزشمندتون
  سپاسگزاری کمترین کاری هست که بابت مطالب ارزنده ی این مجله از دست ما بر میاد
  خدا قوت

 17. زارعی ارسنجان می گوید

  عید بر شما و تمام دست اندر کاران مجله و همچنین مدیران انجمن و همه زحمت کشان این عرصه مبارک

 18. خانم اقبالی از گرگان می گوید

  سلام عالی بود ممنون از حامیان ماهنامه که همواره به فکر ما هستید

 19. مهقانی از گلستان می گوید

  با سلام ممنون از حامیان این برنامه

  1. ادمین می گوید

   درود بر خانم ها زارعی، اقبالی و مهقانی. سپاس از توجهتون

   1. ام البنین شریفی_خوزستان می گوید

    سلام و صد درود
    مطالب بسیار مفید و آموزنده ایی هستن از خوندن مجله ی شما واقعا لذت بردم با تشکر از زحمات شما خدا قوت✋🌹🌹

 20. عباس خاک سفیدی از زاهدان می گوید

  با سلام و تبریک سال نو اگر در مطالب فناوری از تاریخ میلای استفاده نشود مطالب بهتر قابل فهم خواهد بود زیرا باید مقداری وقت صرف تبدیل تاریخ شود با سپاس از حامی و انجمن نابینایان

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما آقای خاک سفیدی. چشم حتما.

 21. سعید شکفته از گرگان می گوید

  با سلام و احترام تشکر می کنم از ماهنامه خوب شما عین ماه های قبل عالی بود

 22. مریم عربپور از زابل می گوید

  با درود و خسته نباشید خدمت زحمتکشان ماهنامه این ماهنامه اگر بصورت بریل تایپ گردد می توان در مناطقی که هنوز اینترنت و گوشیهای هوشمند نفوذ ندارند یا خانواده هایی هستند که توان تهیه این گوشیها را ندارند مورد استفاده قرار گیرد

  1. ادمین می گوید

   خانم عرب پور درود بر شما. داریم مراحل ثبت مجوز از وزارت ارشاد را طی می کنیم. ان شاءالله به محض گرفتن مجوز و به شرط حمایت اسپانسر و یا پیدا کردن حامیان مالی جدید، برای چاپ نسخه بریل اقدام خواهیم کرد.

 23. پرستو رستمانی از گرگان می گوید

  سلآم عرض ادب تبریک سال نو
  مچکرم از مطالب خوبتون خداقوت
  مچکرم از حامیان این ماهنامه

  1. ادمین می گوید

   اقای شکفته و خانم رستمانی. ممنون از شما که همیشه مخاطب ما هستید.

 24. مریم اقبالی از علی آباد می گوید

  با درود خسته نباشید تبریک سال نو انشالله شاهد پیشرفت ماهنامه مانا باشیم
  مثل ماه قبل عالی بود

 25. مرتضی احمدی می گوید

  عرض سلام وخسته نباشید تبریک سال نو
  اگر از معرفی و مشکلات بینایی
  و رمان و داستان بلند استفاده شود ممنون میشم
  با تشکر از ماهنامه خوبتون

 26. عاسیه غمشاد زهی می گوید

  با درود اگر در ماهنامه بجای معلولیت بینایی به سایر معلولیتها نیز پرداخته شود مفیدتر است زیرا ما چند معلولیتی هم در میان نابینایان داریم
  و این مطلب نیز باید مد نظر قرار گیرد که نابینایی صرف یک جانبه گرایی است

  1. ادمین می گوید

   آقای احمدی و غمشادزهی درود بر شما. سال نو شماهم مبارک. ممنون از حسن توجهتون. با ما همراه باشید، مدیر مسئول در مورد خط مشی مجله در شماره های بعدی توضیح خواهند داد.

 27. سپیده زمانی می گوید

  سلام تشکر از زحمات شما سال نو مبارک انشاالله سرشار از خوشی و برکت باشد برای همه

 28. عایشه ریگی می گوید

  سلام ضمن تبریک سال نو .
  ایشون درست میگن. ما عزیزان چند معلولیتی هم داریم لطف بفرمایین توجه بفرمایید

  1. ادمین می گوید

   خانم ها زمانی و ریگی. سپاس از همراهیتون. سال نو بر شما هم مبارک باشه. چشم خانم ریگی. در شماره های بعدی به این مباحث نیز خواهیم پرداخت. موفق باشید

 29. مجتبی نیک فرجام می گوید

  با درود و تبریک لطفا از مناطق دیدنی استانها در این ماه می شد مطلب گذاشت تا بیشتر آشنا شویم

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما آقای نیک فرجام. با توجه به اینکه مجله تخصصی است. این مباحث از حوزه تخصصی ما خارج است.

 30. عیسی گمشا زهی از زاهدان می گوید

  درود اگر بر بر روی لوح فشرده نیز مطالب برای نابینایان ارسال می شد مثمر ثمر میشد با تشکر از حامی و انجمن نابینایان ایران

 31. علی عزیزی می گوید

  سلام و عرض تبریک بهار طبیعت و سپاس از مطالب مفید این ماه

 32. مرتضی دباغی می گوید

  با سلام و تشکر از این ماهنامه امیدوارم تداوم داشته باشد

 33. فاطمه کیخایی مقدم می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت دلسوزان نابینایان مطالب مفید و جمع و جور است سپاس از زحمتهای شما

  1. ادمین می گوید

   آقایان دباغی و عزیزی و خانم مقدم، سپاس از حسن توجهتون. موفق باشید.

 34. فاطمه گنجعلی از زابل می گوید

  سلام وقت بخیر لطفا ستونی برای آموزش کامپیوتر هم در نظر گرفته بشود

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. ماهیت مجله علمی، فرهنگی است. در این زمینه انجمن های زیادی دوره های آموزشی برگزار می کنند. ان شاءالله در آینده نزدیک انجمن ما هم دوره آموزشی برگزار خواهد کرد که اطلاعیه
   آن از طریق سایت و تلگرام و اینستاگرام منتشر می شود.

 35. پروانه ریگی می گوید

  سلام اگر امکان دارد مهارت آموزی مثل آشپزی و پوست گرفتن میوه و اتو کردن و از این قبیل را هم قرار بدید .

  1. ادمین می گوید

   سلام. فایل آموزشی این مهارت ها بر روی کانال تلگرامی “مهارت هایی برای نابینایان “قرار دارد. اگر به تلگرام دسترسی داشته باشید ، می توانید آنها را دانلود و استفاده کنید. موفق باشید.

 36. حکیم براهویی می گوید

  با عرض سلام و تبریک سال نو .
  مطالب خوب است انشاالله دوام داشنه باشد

  1. ادمین می گوید

   متشکرم.

 37. زهرا حسینی می گوید

  با درود و خسته نباشی خدمت حامی و انجمن نابینایان فایلهای صوتی در سایت بصورت جدا است اگر میشد کل ماهنامه را در پایان بطور کلی فشرده و یکجا گذاشته شود بهتر است نمیدانم شاید هم باشد اما من نتوانستم پیدا کنم

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما خانم حسینی.
   در پایان مجله، لینکی تحت عنوان بارگیری مطالب صوتی و متنی قرار داره. امکان زیپ کردن کلیه فایل ها در قالب یک فایل زیپ یا رار شده رو به جهت محدودیت فضای هاست سایت نداریم.

 38. زهرا میر از هامون می گوید

  با درود من تازه با انجمن و این ماهنامه آشنا شدم اما مطالب انصافا بسیار عالی است و تشکر از حامی و گرداورندگان محترم

  1. ادمین می گوید

   سپاس از حسن توجهتون خانم میر.

 39. اکرم پیران زایی از زاهدان می گوید

  درود و صد درود بر تهیه کنندگان این ماه نامه مطالبی در روزنامه ایران سپید درج می شود اما همه بچه ها به اینترنت دسترسی ندارند که هر روز سایت روزنامه را چک کنند اگر این ماه نامه مطالب مفید و کاربردی روزنامه ایران سپید را هم منعکس می نمود بسیار عالی بود.

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. خدمتتون عرض کنم که رسالت این مجله کاملا با رسالت روزنامه ایران سپید فرق میکنه و متاسفانه این امر امکان پذیر نیست.

 40. طاهره اقبالی می گوید

  با سلام واحترام و تبریک سال نو
  تبریک بابت ماهنامه خوبتون انشالله هر ماه شاهد پیشرفت بیشتری باشیم
  از این که به قکر ما نابینایان هستید
  مچکرم

 41. خانم غلامی از گرگان می گوید

  مطالب مفید و عالی خواقوت

 42. الهام عابد می گوید

  سلام و ارادت
  ضمن عرض تبریک عید نوروز و آرزوی سالی خوش برای همه عزیزان ، از زحمات شما و دست اندرکاران این مجله بسیار سپاسگزارم.
  شهرستان کاشان

  1. ادمین می گوید

   خانم ها اقبالی، غلامی، عابد از حسن توجه شما عزیزان سپاسگزاریم.

 43. کریمی می گوید

  سلام
  تشکر از مطالب مفیدتون ، انشاالله نسخه بریل هم به زودی در دسترس نابینایان قرار بگیرید.
  عطیه کریمی از شهرستان کاشان

  1. ادمین می گوید

   سلام. ممنون. ان شاءالله خبرهای خوبی در راه است.

 44. محبوبه ابراهیمی می گوید

  با سلام و تبریک سال نو خدمت تمام عزیزانی که در تهیه مانا زحمت کشیدند.
  ان شاءالله موفیقت های بیشتری رو کسب کنید.

 45. فاطمه نعمتی ارسنجان می گوید

  سلام سال نو مبارک
  مجله مانا عالی هست ممنون از زحمتهاتون

 46. حسین بخشی می گوید

  سلام گفتنی ها گفته شد فقط می ماند عرض تبریک و تشکر دویژه من
  خدا قوت.

 47. زهره محمدی می گوید

  با عرض سلام و تبریک سال نو.
  از زحمات شما خیلی ممنونم، ارزوی موفقیت هرچه بیشتر برای همه شما عزیزان دارم.

  1. فاطمه صمیمی می گوید

   خوشحالم که یک ماهنامه تخصصی در حوزه نابینایان و کم بینایان برای اولین بار تولید میشود.لطفاً به تکنولوژی های مربوط به نابینایان بیشتر بپردازید.

  2. عاطفه صمیمی می گوید

   با سلام و درود بی پایان به اعضای هیأت تحریریه نسخه بریلش کی چاپ می شود؟

 48. الهام می گوید

  سلام
  عیدتون مبارک
  بسیار عالی و مفید
  رضایی از کاشان

  1. ادمین می گوید

   خانم ها ابراهیمی، نعمتی، محمدی، صمیمی، الهام و آقای بخشی از لطف و توجه شما بی نهایت سپاسگزاریم. امیدواریم که مثمر ثمر واقع بشه.

 49. مهدیه مشمول می گوید

  سلام و درود
  بی صبرانه در انتظار نسخه بریل مجله مانا هستیم، سپاس از زحماتتون.

  1. ادمین می گوید

   درود خانم مشمول. ان شاءالله.

 50. طاها خاوری می گوید

  سلام و احترام
  ضمن عرض تبریک سال نو و خسته نباشید به عوامل خلاق و زحمتکش این مجموعه، از شما برای تهیه این مطالب قدردانی میکنم.
  طاها خاوری عضو کتابخانه دیجیتال کاشان

 51. سمیه بصیری می گوید

  سلام و وقت بخیر
  دست مریزاد، خیلی عالیه.

 52. فاطمه ملایی می گوید

  سلام
  از انتشار مجله مانا بسیار راضی ام ولی عناوین برای من واضح نیست.
  سپاس.

 53. محمدی مفرد می گوید

  سلام و سپاس از زحمات شما.

 54. ابراهیمی ارسنجان می گوید

  با سلام
  فرا رسیدن سال نو همیشه نوید بخش افکار نو، کردار نو و تصمیم های نو برای آینده است. آینده ای که همه امید داریم بهتر از گذشته باشد. در سال نو، موفقیت روز افزون را برای شما و دست اندر کاران این مجموعه ارزومندم.اندیشه تان همواره پر بار باد.

  1. ادمین می گوید

   آقای خاوری، و خانم ها بصیری، ملایی، محمدی و ابراهیمی ممنون و سپاسگزاریم از لطفتون. خانم ملایی اینکه فرمودین عناوین براتون واضح نیست، متوجه منظورتون نشدم.

 55. کشور نیک بخت از زاهدان می گوید

  با درود مطالب مفید است اما با اینترنت داخلی وارد سایت نمیتوان شد اگر برای سرورهای آن نیز فکری بکنید هم در مصرف نت بازدیکنندگان صرفه جویی می شود و هم از سرعت بیشتری برخوردار می شویم

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما دوست عزیز. متاسفانه این امر تا یک سال آینده امکان پذیر نیست. بخاطر اینکه مطالبی که روی سایت منتشر میشود را بوسیله رباط به کانال تلگرام منتقل کنیم برای یک سال هاست خارجی خریداری کردیم.

 56. میکا آبیز می گوید

  با سلام ستون خیاطی هم در نظر بگیرید زیرا بانوان هم مخاطب شما هستند

  1. ادمین می گوید

   باسلام خدمت شما دوست عزیز. باتوجه به اینکه در روزنامه ایران سپید ستون خیاطی و خانه داری داریم و همچنین بسیاری از کانال های تلگرام به این موضوعات پراخته اند، بنابراین تمام سعی و تلاش ما این است که مطالب تکراری کار نشود و بیشتر به تولید محتوا بپردازیم.

 57. سجاد وفادار از سراوان می گوید

  با سلام و درود فروان اگر ستون ورزشی اضافه شود مفید است

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. باتوجه به اینکه ماهیت مجله خبری نیست، خبرهای ورزشی را نمیتوانیم کار کنیم. اما اگر یک رویداد خاصی در حوزه ورزشی داشته باشیم، مدیر مسئول در یادداشت خود به تحلیل آن خواهد پرداخت.

 58. کشور نیکبخت می گوید

  با درود و خسته نباشی خدمت شما و سپاس از زحمتهای شما

 59. سما ریگی از زاهدان می گوید

  درود درود اگر سایت با اینترنت داخلی هم باز شود این برای مشترکین مفید خواهد بود زیرا حجم اینترنت نصف محاسبه می گردد

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما دوست عزیز. متاسفانه این امر تا یک سال آینده امکان پذیر نیست. بخاطر اینکه مطالبی که روی سایت منتشر میشود را بوسیله رباط به کانال تلگرام منتقل کنیم برای یک سال هاست خارجی خریداری کردیم.

 60. نگار تاجری نصب می گوید

  با سلام ستون علمی که مسائل روز را داشته باشد اضافه بفرمایید

  1. ادمین می گوید

   سلام. سرویس پیشخوان تقریبا همین ماهیت را دارد.

 61. مریم کرد می گوید

  سلام و صد درود.
  اگر در ماهنامه مطالبی همچون: آیا می دانید که اضافه شود پربارتر خواهد بود

  1. ادمین می گوید

   دوست عزیزسلام. باتوجه به اینکه ماهیت مجله تخصصی است و اینگونه مطالب معمولا در مجله های عمومی به آن پرداخته میشود، نمیتوانیم این ستون را به مجله اضافه کنیم.

 62. حامده سارانی از زابل می گوید

  سلام و تبریک سال نو لطفا با کسانی که کارهای هنر دستی انجام می دهند مصاحبه بفرمایید

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. در آینده ستونی با عنوان بررسی مشاغل و کسب و کارها برای نابینایان اضافه میشود.

 63. مهدی عربپور می گوید

  سلام و دوصد بدرود بر شما عزیزان که درطول ماه مطالب را جمع آوری می کنید و آماده در اختیار روشندلان می گذارید اگر ستونی برای اخبار استانها هم ایجاد شود مناسب است

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. ما اخبار استانها را در سایت، کانال و اینستاگرام انجمن منتشر می کنیم.

 64. مرتضی مالداری از زاهدان می گوید

  سلام و تشکر اگر امکان دارد فیلمهای توضیح دار را اگر در طول ماه منتشر می شود در سایت بارگذاری بفرمایید

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم. حتما.

 65. امیر حسین شیرقربانی می گوید

  سلام و عرض ارادت
  بسیار عالی ، درود برشما
  شیرقربانی از کاشان

 66. فاطمه پورنگ می گوید

  سلام
  سال نو را خدمت شما عزیزان تبریک میگم و خداقوت میگم بابت ماهنامه خوبتون.

 67. حسن می گوید

  با عرض سلام و تبریک عید
  تیم فوق العاده خلاق و فعالی هستید، ان شاالله با موفقیت روزافزون این اقدام تداوم داشته باشد
  جهاندار از کاشان

 68. حسن زاده می گوید

  سلام
  عیدتون مبارک، سالتون خوش، پربرکت و سرشار از موفقیت.

 69. رشیدی می گوید

  درود بر شما
  انشاالله همیشه موفق باشید و به زودی نسخه بریل مجله هم منتشر بشه.

 70. فائزه یادگاری می گوید

  سلام ضمن عرض سلام و خسته نباشید و تبریک سال نو ، مجله مانا واقعا فوق العادس ازتون ممنونم بابت انتشار مطالب.

 71. نرگس می گوید

  سلام و عرض خسته نباشید. عید رو به همه دست اندکاران این مجله تبریک میگم و براتون ارزوی موفقیت میکنم
  نرگس عسگری از کاشان

 72. نگار سقازاده می گوید

  عرض سلام و ارادت
  مطالب بسیار مفید و آموزنده هستند، از شما عزیزان بابت زحماتتون سپاسگزارم و امیدوارم نسخه بریل به زودی در دسترس نابینایان قرار بگیرد.

  1. ادمین می گوید

   درود بر آقای شیرقربانی، خانم بورنگ، آقای حسن، حسن زاده، رشیدی، یادگاری، خانم ها نرگس و سقازاده از کاشان. بسیار ممنون و سپاسگزاریم از لطف و همراهی شما عزیزان. ان شاءالله که مانا بتواند برای تک تک نابینایان کشورمان مثمر ثمر باشد.

 73. ندا محمدپور اصل از آذربایجانغربی می گوید

  خیلی خوشحالم از اینکه افرادی پیدا شدند که از سر دلسوزی به فکر ما نابینایان باشند. لطفاً سطونی هم به شعرا و نویسندگان نابینا و کم بینا اختصاص دهید

  1. ادمین می گوید

   دوست عزیز سلام. بزودی یک ستون با این عنوان اضافه خواهد شد.

 74. مریم خضری از ارومیه می گوید

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران که بانی یک امر مهم فرهنگی یعنی انتشار ماهنامه تخصصی ویژه نابینایان هستند، خواستم بگویم که جای نسخه بریلش خالیست

 75. سمیه خضری می گوید

  با سلام به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران که همیشه دستی در کارهای خیر دارند.
  خیلی خوشحال خواهم بود اگر این ماهنامه را به خط بریل خط رسمی نابینایان مطالعه کنم.

 76. امیرحسین جهین می گوید

  سلام عیدتون مبارک ایشالا ک سال خوبی داشته باشید

 77. ویدا فروهر می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشید به شما عزیزان تیم تحریریه ماهنامه مانا، دستانم منتظر ماهنامه شماست.

 78. غلامرضا بهارلو می گوید

  من عاشق مطالعه هستم. از شنیدن خبر انتشار ماهنامه شما در پوستم نمی گنجم. ای کاش نسخه بریلش هم بود.
  شماره های قبل رو هم میرم مطالعه می کنم. مرسی.

 79. جابر خلیلی می گوید

  با سلام به شما عزیزان که برای انتشار این ماهنامه تلاش می کنید.خسته نباشید

 80. ساناز قاسمی می گوید

  لطفاً نسخه بریلش کی منتشر می شود؟ خسته نباشید.

 81. سحر اسدی می گوید

  این اتفاق مهم و میمون را به همه نابینایان طالب آگاهی و اطلاعات تبریک میگویم. جای نسخه بریلش خالیست.

 82. رقیه محمدخانی می گوید

  با سلام به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران، خدا را شکر که نابینایان به آرزوی خود که همانا داشتن یک نشریه ای با محتوای مخصوص خودشان باشد رسیدند. لطفاً یکسطون مخصوص شعرا و نویسندگان نابینا را فراموش نکنید

  1. ادمین می گوید

   خانم ها مریم و سمیه خضری، فروهر، قاسمی، اسدی و محمدخانی، آقایان جهین، بهارلو و خلیلی بسیار ممنون و سپاسگزاریم از لطف و محبت شما عزیزان. باعث افتخار ماست که مخاطبین فهیمی مثل شما داریم. حمایت شما باعث دلگرمی ماست. ان شاءالله بزودی نسخه بریل در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت. خانم محمدخوانی بزودی یک ستون با همین عنوان اضافه خواهد شد.

 83. ویدا رمضانی از ارومیه می گوید

  با سلام به مسئولین محترم انجمن نابینایان و تیم تحریریه ماهنامه مانا. لطفاً در ترجمه مطالب زبانهای خارجی به معرفی اختراعات و تکنولوژی های مربوط به خط بریل بیشتر بپردازید. چون ما به این نوع مطالب کمتر دسترسی داریم

  1. بهروز اسماعیلی بوشهر می گوید

   خوشحال میشوم اگر به خبرهای هنری نابینایان بیشتر پرداخته شود تشکر

  2. ادمین می گوید

   درود بر شما دوست گرامی. ان شاءالله در ستون پیشخوان به این مطالب پرداخته می شود.

 84. وفایی مهرنو از آ.غ می گوید

  من از خواندن ماهنامه مانا بسیار لذت بردم. خسته نباشید.

 85. سمیه مهرنو می گوید

  لطفاً تبریک مرا به مناسبت فرا رسیدن عید باستانی نوروز و میلاد منجی عالم بشریت پذیرا باشید. خسته نباشید.

 86. سمیه عظیما از آذربایجانغربی می گوید

  با سلام به دستن در کاران ماهنامه مانا خسته نباشید

 87. شهین صمدیان می گوید

  ضمن عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن عید باستانی نوروز و نیمه شعبان به تیم تحریریه ماهنامه مانا، خواهش می کنم به فکر انتشار نسخه بریل آن نیز باشید.

 88. مریم نقیب می گوید

  با سلام و عرض تبریک سال نو و عید شعبانیه به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران که همیشه کارهای خیر انجام می دهد.

 89. هادی نقیب از ارومیه می گوید

  بنده از انتشار یک ماهنامه مانا که یک مجلهء تخصصی برای نابینایان و کم بینایان است خیلی خوشحالم و برای عوامل اجرایی آن آرزوی توفیق روز افزون دارم.

  1. ادمین می گوید

   وفایی مهرنو ، سمیه مهرنو، عظیمیان، صمدیان و آقا و خانم نقیب از ارومیه متشکریم از حسن توجهتون. ان شاءالله نسخه بریل بزودی در دسترس متقاضیان قرار خواهد گرفت. خانم نقیب در شماره های بعدی به این موضوع پرداخته خواهد شد.

 90. ایرج جوان شیونی می گوید

  با سلام به عوامل تحریریه ماهنامه مانا لطفاً قانون جامع حمایت از حقوق معلولین را نیز در مجله خود به چالش بکشید.

  1. ادمین می گوید

   سلام. مدیر مسئول در صورت نیاز در یادداشت خود به نقد و بررسی قانون جامع حمایت از حقوق معلولین می پردازد.

 91. سلمان رحمدل می گوید

  با سلام و تبریک سال نو به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران که برای اولین بار یک نشریه ی تخصصی نابینایی را در ایران منتشر کرد. بنده از بخش ترجمه جراید خارجی بیشتر خوشم آمد. لطفاً این قسمت را پربارتر نمایید.

 92. رحیم رضایی می گوید

  ضمن عرض تبریک سال نو و عید شعبانیه به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران و تیم تحریریه ماهنامه مانا می خواستم بگویم که بنده از مطالعه ماهنامه بسیار لذت بردم. لطفاً در تداوم آن کوشا باشید. خسته نباشید

  1. ادمین می گوید

   آقایان رحم دل و رضایی درود بر شما عزیزان. سال نو بر شماهم مبارک باشه. ماهم از داشتن مخاطبینی همچون شما عزیزان به خودمان میبالیم. تمام سعی و تلاش تیم تحریریه رضایت همه ی مخاطبان است.

 93. زهرا عبدالهی از ارومیه می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشید به تیم تحریریه ماهنامه مانا از آنجایی که نابینایان در ساحه موسیقی ید طولایی دارند، لطفاً در معرفی این قشر از نابینایان نیز قلمفرسایی نمایید

  1. ادمین می گوید

   سلام خانم عبدالهی. چشم حتما.

 94. اسلام اسماعیلی می گوید

  خیلی خوشحالم کسانی هم پیدا شدند که در حوزه تخصصی نابینایان نشریه ای منتشر می کنند. خسته نباشید.

 95. فاطمه لکی می گوید

  از خواندن مطالب ماهنامه مانا بسیار لذت بردم. برایتان جهت ادامه انتشارش آرزوی توفیق دارم.

  1. ادمین می گوید

   آقای اسماعیلی و خانم لکی. ممنون از توجهتون.

 96. بایرام نبی زاده می گوید

  با سلام و تبریک سال نو و عید نیمه شعبان به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران که همیشه در کار های خیر پیش قدم هستند و همچنین خسته نباشید به تیم تحریریه ماهنامه مانا، می خواستم خواهش کنم در صورت امکان هرزگاهی هم از فعالیتهای شاخص کتابخانه های دیجیتالی گویای سامسونگ نیز جهت الگو پذیری دیگران صحبتی به میان آورید.

  1. ادمین می گوید

   جناب نبی زاده عزیز سلام. ممنون. سال نو بر شما هم مبارک باشه. ما بخش معرفی کتابخانه ها را در سایت، کانال تلگرام و اینستاگرام انحمن داریم.شما هم اگر کلیپ، عکس و یا هرچیزی در این رابطه از کتابخانه شهر خودتون دارید برای ما ارسال کنید تا منتشر کنیم. متشکرم.

 97. بهروز نبی زاده می گوید

  ضمن عرض تبریک آغاز سال نو و میلاد با سعادت منجی عالم بشریت به مسئولین کوشا و ساعی انجمن نابینایان ایران که بار دیگر با انتشار این ماهنامه در میان تشکل های مردم نهاد کشور خوش درخشید و عرض خسته نباشید به عوامل تحریریه ماهنامه مانا
  بنده از خواندن مطالب آن واقعاً لذت بردم. برایتان از خداوند متعال جهت ادامه انتشار و پربار کردن آن موفقیت مسألت دارم.

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. بی نهایت سپاسگزاریم از لطفتون.

 98. عبدالمناف عظیمی مدیرعامل انجمن نابینایان استان آ.غ می گوید

  من نیز به نوبه خود ضمن تبریک عید نوروز و میلاد با سعادت امام زمان به یکایک همکاران محترم در انجمن نابینایان ایران و تیم تحریریه ماهنامه مانا می خواستم ضمن استقبال صمیمانه از انتشار این نشریه آمادگی نمایندگی آن انجمن را در استان آذربایجان غربی جهت انتشار نسخه بریلش اعلام نمایم.

  1. ادمین می گوید

   آقای عظیمی عزیز درود بر شما. سال نو بر شما هم مبارک باشه. خبر مسرت بخشی بود. بسیااار ممنون وسپاسگزاریم از اعلام آمادگی چاپ نسخه بریل مجله. حتما با شما تماس خواهیم گرفت و در مورد این تصمیم صحبت می کنیم. امیدواریم بتوانیم حداقل برای متقاضیان ساکن در استان خودتان و استان های همجوار که دسترسی به فضای مجازی ندارند، نسخه بریل تهیه کنیم. با سپاس فراوان

 99. رحمت شاهین آبادی می گوید

  خیلی خوشحالم که برای ما نابینایان هم یک نشریه تخصصی منتشر شد. دستتان درد نکند.

 100. روزا پیروتی از ارومیه می گوید

  من یک دانش آموز هستم از روزی که ماهنامه مانا را دیدم خیلی خیلی خوشحال شدم.ای کاش بریلش هم بود.

 101. آرمان ستار زاده می گوید

  با سلام عید شما مبارک، من دانش آموز پایه نهم هستم کتاب های ما دیر به دستمان میرسد یا اصلاً نمی رسد. لطفاً این حرف مرا به گوش مسئولین محترم سازمان استثنایی آموزش و پرورش برسانید.

  1. ادمین می گوید

   خانم پیروتی و آقای ستارزاده. ممنون از محبتتون. چشم آقا آرمان حتما پیگیری میکنیم. این لینک هم شاید به دردتون بخوره: http://gooshkon.ir/dars/

 102. ابوذر منصوری می گوید

  سلام خدمت شما و با تبریک سال نو و ارزوی بهترینها در سال جدید سپاس فراوان بابت مجله خوب شما. قسمتی از مجله اگر مختص نابینایان و کم بینایان با استعداد و موفق قرار بگیرد عالی میشود.

  1. ادمین می گوید

   سلام بر شما. متشکریم. بله در شماره های بعدی شاید ستونی در این رابطه اضافه شود.

 103. ابوالفضل الیاسوند می گوید

  با سلام و تبریک سال جدید و ارزوی پیروزی و سربلندی برای شما زحمتکشان سپاس بابت مجله خوب و.پر محتوای شما

 104. اتوسا کاکایی می گوید

  سلام سال نو رو به همه کسانی که در جمع اوری و تهیه این مجله تلاش نمودند تبریک عرض میکنم در بخشی از مجله درباره چگونگی بهتر زندگی کردن نابینایان نیز مطلب بگذارید با تشکر

 105. احمدرضا رشیدی.کرمانشاه می گوید

  سلام خدمت شما خوبان سال نو مبارک تشکر از شما بخاطر این همه لطف کرونا بیشترین صدمه رو به جامعه نابینایان داشت خانه نشینی بزرگترین درد شد فکری برای جلسات حضوری کتابخانه ها داشته باشید .ممنون

 106. الینا السادات موسوی می گوید

  سلام
  بهترینها در سال جدید ثمره زندگی شما.در این شرایط سخت اقتصادی نیاز شدید به فعالیت اقتصادی داریم اگر کارافرینی برای افراد نابینا و کم بینا را در استان کرمانشاه را پیگیری کنید بسیار از شما سپاسگزار خواهیم بود.

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم حتما

 107. اترین ساسانی می گوید

  سلام و درود تشکر میکنم از همه کسانی که در تهیه این مجله پرمحتوا تلاش نمودند سالی سرشار از موفقیت برای شما ارزومندم

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. متشکرم. سالی پر از سلامتی و شادی و آرامش داشته باشید.

 108. امیرحسین محمدی.کرمانشاه می گوید

  با سلام و تبریک سال نو و تشکر از زحمات شما .امکانش هست شرایط اموزش موسیقی در کتابخانه کرمانشاه فراهم شود .تشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام. حتما پیگری می شود.

 109. امیرحسین خالوندی می گوید

  سلام سپاس از شما و زحمات شما

  1. ادمین می گوید

   سپاس فراوان

 110. بناز بهرامی می گوید

  سلام سال نو مبارک .مطالب مجله عالیه جایی هم برای آموزش مهارتهای خانه داری در مجله بگنجانید .ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام. سال نو شما هم مبارک باشه. از آنجایی که این مباحث در شبکه های اجتماعی زیاد بهشون پرداخته شده. ما شمارا به کانال “مهارت هایی برای نابینایان” ارجاع میدیم. خیلی مطالب خوب و کاربردی داره.

 111. امیرحسین فتحی می گوید

  سلام در بخشی از مجله به اطلاعات عمومی روز بپردازید.عالی میشود

  1. ادمین می گوید

   سلام. مجله تخصصی است و اطلاعات خوبی را به مخاطبان منتقل میکند.

 112. امیرعلی همتی می گوید

  سلام دست مریزاد سال پر ثمری در پیش داشته باشید.

 113. امیرمحمد جانجانی.کرمانشاه می گوید

  سلام و وقت بخیر تبریک میگم سال جدید رو به شما زحمتکشان.در کرمانشاه فضای بخش خیلی کوچک است اگر امکانش هست اتاق کناری را به بخش اضافه کنید .

  1. ادمین می گوید

   سلام. ممنون. چشم پیشنهادتون رو به همکارانمون منتقل میکنیم.

 114. امیرمحمد رضایی می گوید

  سلام مانا باشید و پیروز مجله شما عالیه .در بخشی از مجله عکسایی از فعالیت کتابخانه ها بگذارید .تشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام بر شما. ما آشنایی با نمایندگی ها وکتابخانه ها را در سایت، کانال تلگرام و پیج اینستاگرام داریم.

 115. پارسا رزم آرا می گوید

  سلام سال نو مبارک مطالبتون عالیه .لطفا برای درمان مشکلات چشم در ایران مطلب بگذارید.

  1. ادمین می گوید

   سلام.ممنون. در ستون چشم پزشکی به این مسائل پرداخته میشود.

 116. مرضیه قاسم نژاد می گوید

  سلام روزتون بخیر مطالب شما بسیار آموزنده است.
  ممنونم.
  پیشنهادی دارم. درباره فعالیت اقتصادی خانمها در منزل نیز مطالبی بگذارید .

  1. ادمین می گوید

   سلام. ممنون از همراهیتون. پیشنهاد خوبیه و حتما این ستون بزودی به مجله اضافه خواهد شد.

 117. پیمان یزدانی می گوید

  سلام و درود به شما عزیزان مطالب مجله عالیه پیشنهادی داشتم جای دلنوشته نابینایان در این مجله خالیست.تشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام و ممنون از لطفتون. چون مجله تخصصی است. متاسفانه همچین امکانی را در مجله نداریم. اما شما میتوانید دلنوشته های خودتون رو برای ما ارسال کنید تا در سایت و تلگرام واینستاگرام منتشر کنیم.

 118. ثریا کلهری.کرمانشاه می گوید

  سلام خسته نباشید تشکر از این همه زحمت شما اموزش خیاطی برای نابینایان هم بگذارید سپاسگزارم

  1. ادمین می گوید

   سلام. متشکرم. به این موضوع در کانال تلگرامی روزنامه ایران سپید پرداخته شده است.

 119. ارسنجان می گوید

  با سلام و درود خدمت شما
  تمام بخش های مجله رو برای مادرم میخونم هم خودم و هم ایشون خیلی از زحمات شما سپاسگزاریم

  1. ادمین می گوید

   سلام بر شما. ممنون. زنده باشن مادرتون.

 120. روح الله جمشیدی.کرمانشاه می گوید

  سلام و.درود و تبریک سال جدید .مطالب مجله شما عالیست اگر ممکن است برای اشتغال زایی افراد نابینا در شهرستانها برنامه ای داشته باشید بنده با حمایت خوب انجمن نابینایان ایران در پخش انواع گلاب و عرقیات مختلف گیاهی و.دارویی شروع به فعالیت نمودم جا دارد اینجا از انجمن نابینایان بخاطر کمک و.حمایتی که داشتید تشکر کنم .

  1. ادمین می گوید

   سلام. درمورد اشتغال یک ستون اضافه می شود. براتون آرزوی موفقیت و پیشرفت روزافزون داریم.

 121. راحله ارسنجان می گوید

  سلام
  داستان چند قسمتیتون بسیار قشنگ بود ممنونم

 122. راحله ارسنجان می گوید

  و همچنین بی صبرانه منتظر شماره جدید مجله هستیم
  از زحمات شما متشکرم

 123. فریبا ارسنجان می گوید

  سلام
  خیلی برام جالب بود که بصورت صوتی هم قرار دادید که نابینایان عزیز بتونن نهایت استفاده رو از مجله ببرن
  با آرزوی توفیق روز افزون

  1. رقیه رستم جبری می گوید

   همه مطالب خوانده شد ، عالی

   1. ادمین می گوید

    راحله، فریبا و رقیه ممنونم از لطفتون. موفق باید.

  2. خدیجه موسوی.کرمانشاه می گوید

   با سلام و احترام خدمت شما تشکر میکنم از تمام کسانی که در این امر تلاش میکنند مطالب شما بسیار اموزنده و.عالیست داستانها عالی اگر امکانش هست روند درمان بیماریهای چشمی در ایران را نیز اطلاع رسانی کنید.سپاس

 124. سکینه کشتکار می گوید

  مطالب شماره سوم نشریه بروز و خواندنی بود

 125. ابوالفضل مقاتلی می گوید

  اطلاعات داده شده در این نشریه در سرویس طنز هم قابل تامل بود.
  من از خواندن سرویس های مختلف لذت بردم.

  1. ادمین می گوید

   خانم موسوی، خانم کشتکار و آقای مقاتلی ممنون از لطفتون.

 126. سارا کوهستانی می گوید

  از جم
  با توجه به اینکه بنده کم بینا و معلم پیش دبستانی هستم پرداختن به موضوعات این چنینی برای نابینایان کاربردی است میتوان بخش آموزشی آنرا برجسته تر کرد

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. آقای سرمدی در ستون یادداشت مدیر مسئول در شماره بعدی مجله به بررسی خط مشی مجله در سال جاری خواهد پرداخت.

 127. امیرحسین براتی می گوید

  خیلی خوشحالم از اینکه منم یک گیمر کم بینا هستم

  1. ادمین می گوید

   موفق باشید.

 128. زهرا رییسی پور می گوید

  از آنجاییکه من دانشجو ترم آخر حقوق هستم و دوره آموزشی کاربر ماساژ را در نمایندگی بوشهر پشت سر گذاشتم بسیار علاقمندم در مورد این رشته در آمدزا نیز که متناسب با شرایط نابینایان است در این نشریه مطلبی بخوانم اطلاعات داده شده عالی بود آرزوی موفقیت برایتان دارم

  1. ادمین می گوید

   سلام. انشاءالله در شماره های بعدی یک ستون درمورد بررسی اشتغال نابینایان اضافه میشود.

 129. زینب صالحیان می گوید

  اینجانب فعال فرهنگی در راستای تولید کتاب آوا میباشم .
  نخست بابت انتشار این نشریه به دست اندرکاران تبریک میگویم
  و پس از آن انتظار دارم در رابطه با نقش کتاب های گویا و اثر گذاری آن در فرهنگ یک جامعه نیز مطالبی در این ماهنامه قید شود

  1. ادمین می گوید

   سلام. ان شاءالله

 130. مجتبی ناطوری زاده می گوید

  تولید و انتشار این ماهنامه در فضای مطبوعات کشور ویژه نابینایان نقطه عطفی خواهد بود که بی گمان با مخاطبان این عرصه در اقصا و نقاط این کشور ارتباط خواهد گرفت اما برای دوسویه شدن این ارتباط باید وقت گذاشته شود و به تک تک نظر دهی ها پاسخ داده شود

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما بزرگوار.
   در حد توان به تمامی کامنت ها پاسخ خواهیم داد. فقط ممکن است این امر کمی با تاخیر صورت گیرد. دلیل آن هم حجم بالای دیدگاه های مخاطبان است.

 131. حسن نوری پور می گوید

  من دانش آموزم و دوست دارم در رابطه با وسایل کمک آموزشی بیشتر بدانم سپاس

  1. فاطمه ابراهیمی ارسنجان می گوید

   سلام و روز بخیر ،
   امیدوارم سال جدید برای این مجموعه و ماهنامه اغاز رخداد های نو و شیرین و پیشرفت روز افزون باشد. اگه امکان داره در مورد اشتغال زایی عزیزان کم بینا و نابینا هم مطلب بگذارید با تشکر از شما بابت مطالب مفید این ماهنامه.

  2. ادمین می گوید

   سلام. چشم حتما اطلاعاتی در این خصوص ارائه خواهد شد.

 132. سارا ناطوری زاده می گوید

  خیلی خوب و عالی بویژه سرویس اطلاعات پزشکی

 133. مریم شفیعی از ایلام. می گوید

  سلام و تبریک عید نوروز. سپاس از زحمات دست اندرکاران ماه نامه مانا. مانند نامتان مانا و پر ثمر باشید. تشکر از مطالب وزین و اطلاعات مفیدی که منتشر می کنید.

  1. ادمین می گوید

   درود بر خانم ناطور زاده و خانم شفیعی. ممنون از لطفتون.

 134. محمد علی امانت می گوید

  من یک هنرجوی موسیقی و نابینا هستم و خیلی دوست دارم که از نرم افزارهای نت خوان موسیقی هم از این نشریه مطالبی یاد بگیرم .

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. اگه جزء خط مشی مجله باشه حتما به این موضوع اشاره میشود.

 135. فاطمه نگهبان بوشهر می گوید

  اشتغال زایی حلال بسیاری از مشکلات است

 136. اعظم زنده بودی می گوید

  خدا قوت میگویم ماهنامه جالبی است و چ خوب میشد اگر در مورد کارآفرینی برای نابینایان هم مطلب میداشت .

 137. امین سلیمانی می گوید

  ماهنامه خوبی است بویژه معرفی چهره های موفق هم نوع

  1. ادمین می گوید

   سلام. خانم نگهبان و خانم زنده بودی و آقای سلیمانی ممنون از لطفتون. در مورد اشتغال نابینایان هم حتما ستونی اضافه خواهد شد.

 138. الهام دریاپور می گوید

  مجله عالی است.
  آیا امکان دارد در سرویس ادبی چاپ شعر شاعران کم بینا و نابینا قرار گیرد؟

  1. ادمین می گوید

   سلام خانم دریاپور. مدیر مسئول در شماره بعدی به سوالتون پاسخ خواهد داد.

 139. کریمه بحرینی از بندر دیر می گوید

  ممکن است از آخرین رویدادهای برگزار شده در حوزه نابینایان در سطح کشور خبرهای کوتاهی در این نشریه داشته باشیم ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام. بله. در سایت انحمن به همین موضوعات پرداخته میشه.

 140. مرجان کوهی بارگاهی می گوید

  😃😁

 141. حسام عمرانی بوشهر می گوید

  تشکر میکنم و پیشنهاد دارم مطالب ورزشی هم به نشریه اضافه شود

  1. ادمین می گوید

   سلام بر شما. ممنون. مدیر مسئول در یادداشت خود توضیح خواهد داد که آیا مطالب و خبرهای ورزشی در مجله گنجانده خواهد شد یا خیر.

 142. محمد احمدی می گوید

  سپاس 😉😊😆😅

 143. علی مبارکی بوشهر می گوید

  سرویس های جالبی در ماهنامه مشاهده میشود ولی فکر میکنم مهمترین نیاز جامعه هدف به معرفی و استفاده ی نرم افزارهای پیشرفته باشد

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. سرویس پیشخوان این موضوع رو پیگری میکنه.

 144. کرامت الله رضایی بوشهر می گوید

  😍😋😁😘😆

 145. عابد سمل زاده می گوید

  😁😁😁😗🖤😃

 146. پریناز شاهوزهی از زاهدان می گوید

  با سلام حالا که ماهنامه نزدیک نوروز منتشر شد کاش از سنتها و شیرینهای استانها هم نوشته می شد

  1. ادمین می گوید

   سلام. این مسائل عمومیه و با یه سرچ ساده در گوگل میتوان کلی اطلاعات بدست اورد.

 147. امیرحسین لطفی می گوید

  سلام ضمن تبریک سال نو از فعالان در ماهنامه بابت مطالب مفیدشان تشکر می کنم و اگر به موضوع اشتغال نابینایان و مباحث هنری هم پرداخته بشه عالیه. ممنون

 148. الهام می گوید

  سلام تشکر بابت مطالب خوبتان چون خودم مادر هستم قسمت مربوط به وادلین و کودکان نابینا رو خیلی می پسندم ان شالله تداوم داشته باشن.

 149. محمدنصری از ایلام می گوید

  سلام سال نو رو تبریک می گم ماهنامه خیلی خوبه و همه مطالبشو دوست داشتم از همگی تشکر می کنم

 150. مهری از ایلام می گوید

  با سلام و تبریک سال نو اگه ستونی به اشتغال نابینایان اختصاص داده بشه عالیه

 151. کوثر عزیزیان می گوید

  با سلام به دست اندرکاران مجله خوب مانا لطفاً آموزش تحرک و جهت یابی در مجله مانا گنجانده شود تشکر فراوان

 152. رویا بخشی می گوید

  باسلام و تبریک سال نو و خسته نباشید، مطالب مجلتون واقعا عالیه

 153. دریا نجفی.کرمانشاه می گوید

  سلام ممنون بخاطر مجله خوبتون منو داداشم هر ماه لحظه شماری میکنم برا مجله جدید ممنون

 154. راحله بخشی می گوید

  درود بی‌کران و خسته نباشید.
  ممنونم بخاطر مطالب زیبایتان

 155. امیرحسین نجفی می گوید

  سلام ممنون بابت مجله پرمحتوای شما درباره اموزش نرم افزارهای نابینایان مطلب بگذارید.

 156. راشین کرمی می گوید

  سلام سال نو همگی مبارک مجله تون عالیه ممنون خیاطی برای نابینایان نیز مطلب بگذارید.مرسی

 157. زهرا الماسی می گوید

  باسلام و عرض ادب خدمت دست اندرکاران مجله مانا واقعا فوق العادست.
  عیدتون مبارک

  1. زهرا یاری می گوید

   سلام ضمن خسته نباشید و تبریک عید نوروز بر زحمت‌کشان مجله مانا؛ دست مریزاد.

 158. رابعه سلیمی می گوید

  سلام سال نو همگی مبارک خدا قوت. بنده با وجود نابینایی هم گلسازی با خمیرگلسازی انجام میدهم و هم بافتنی و هم پتوبافی میتونم اگر نیاز بود در این خصوص کمکی به جامعه نابینایان داشته باشم .ممنون

 159. رضا مرادی می گوید

  سلام تبریک سال جدید خدمت شما دوستان. تشکر میکنم از مطالب خوب شما مسابقه نیز در مجله برای افراد نابینا و.کم بینا در موارد مختلف نیز بگذارید.تشکر

 160. رضا مرادی امین می گوید

  سلام خدا قوت خدمت شما و تشکر از مطالب خوب شما.ستونی را به اموزش موسیقی به نابینایان اختصاص دهید اعضا کتابخانه کرمانشاه نیاز به اتاق اکوستیک برای تولید رادیو فیلم دارد اگر در این خصوص به ما کمک کنید دنیا دنیا از شما سپاسگزار خواهیم بود.

 161. دنیا ویسی می گوید

  سلام و تشکر از شما بابت زحمات بیشمار شما.برای دانشجویان نابینا که کتابهای صوتی منابع درسیشون موجود نیست فکر کنید و.به ما کمک کنید سپاس

 162. سپیده رستمی می گوید

  سلام
  سال نو را بر تمام عزیزان و مسئولین انجمن تبریک میگم.
  مطالب مجله واقعا آموزنده‌ست

 163. رسول شمشیری می گوید

  سلام سال نو را به همه شما عزیزان تبریک عرض میکنم مجله خوب شما قدم مبارکی است در جامعه نابینایان در این مجله ستونی را به اموزش انواع فعالیت های اقتصادی برای گذران زندگی اختصاص دهید .ممنون

 164. سمیه احمدی می گوید

  درود و خسته نباشید، از خواندن این ماهنامه زیبا واقعا لذت میبرم
  منتظر شماره بعدی هستیم

 165. مسرور رحمانی می گوید

  سلام با عرض تبریک سال جدید به شما زحمتکشان جامعه نابینایان بنده کار با انواع سازهای موسیقی را میتوانم اموزش دهم اگر کمکی از من در پیشبرد مجله ساخته است در خدمت شما هستم .

 166. شقایق شیری می گوید

  سلام و خسته نباشید، مجله‌هایتان واقعا به دل مینشیند کاش نسخه بریل هم منتشر بشود
  باتشکر

 167. مهدی مرادی می گوید

  سلام خدمت شما سال نو را به شما تبریک عرض میکنم ممنون از شما مطالب مجله عالیه بنده در رشته گلبال پیشرفت های خوبی داشتم ولی به دلیل مشکل مالی و نیز امکانات خیلی پایین در کرمانشاه نتوانستم پیشرفت کنم در مجله ستونی نیز مختص ورزشهای نابینایان قرار دهید تشکر

 168. مینو مرادی می گوید

  سلام سال جدید مبارک پیشرفت روزافزون برای شما ارزومندم

 169. ناهید شیخه پور می گوید

  سلام
  سال نو بر تمام دست اندرکاران و عزیزان مبارک
  مطالبتون واقعا عالیه

 170. وحید مرادی می گوید

  سلام وقت همگی بخیر و شادی ارزوی سالی پر از موفقیت را دارم برای همه کسانی که برای جامعه نابینایان زحمت میکشند علی الخصوص انجمن نابینایان ایران ستونی از مجله را نیز به اموزش انواع سازهای موسیقی اختصاص دهید. و برای تولید رادیو فیلم به اعضا کتابخانه کرمانشاه کمک کنید ممنون

 171. مهدی میکاییل پور می گوید

  سلام ممنون از شما مجله شما عالیه

 172. نسا متولیان می گوید

  سلام ممنونم از زحمات شما.
  مجله شما خیلی خوبه اموزش انواع کارهای درامدزایی که میشود در منزل انجام داد را در مجله قرار دهید .

  1. ادمین می گوید

   سلام تارای عزیز. چشم. پیشنهادتون رو به مسئولان مربوطه انتقال میدیم. موفق باشید.

 173. شیرین خالوندی.کرمانشاه می گوید

  سلام عرض ادب و تبریک سال نو خدمت شما عزیزان
  مطالب ماهنامه‌تون زیباست و اگر میشه نسخه بریل هم چاپ کنید. خسته نباشید

 174. صدرا دارابی.کرمانشاه می گوید

  درود بر شما عزیزان و زحمتکشان
  بی‌صبرانه منتظر انتشار شماره بعدی مجله هستیم
  باتشکر و خسته نباشید.

 175. یزدان قبادی می گوید

  سلام سال نو بر همگی مبارک مجله خوب شما را هر ماه مطالعه میکنم بسیار عالی است برای درامدزایی افراد نابینایی که در بدترین شرایط ممکن زندگی میکنند فکری کنید سپاس

 176. علیرضا دارابی می گوید

  باسلام سال نو را بر همگان تبریک میگویم
  مطالبتان مثل همیشه بی‌نظیر بود، ممنون.

 177. احمدرضا می گوید

  سلام و خسته نباشید مجله خوب شما اگر نسخه بریل داشته باشد بهترین میشود ستونی را نیز به حافظان قران نابینا و.کم بینا اختصاص دهید .ممنون

 178. فاطمه ویسی می گوید

  سلام
  مچکرم بابت ماهنامه خوب شما
  با آرزوی موفقیت بیشتر.

 179. مژده رستمی می گوید

  سلام تشکر میکنم برای این همه زحمت و تلاش دست مریزاد به همه کسانی که در پیشبرد این مجله نقش دارند.

 180. نازنین فرهنگیان می گوید

  سلام روزگارتون نیک عضو کتابخانه کرمانشاه هستم و حافظ قران اگر نیاز باشد میتوانم در مجله خوب شما به جامعه نابینایان و کم بینایان خدمت کنم.سپاس

 181. یسنا ویسی می گوید

  باسلام و درود فراوان خدمت شما مسئولین انجمن
  از خواندن ماهنامه شما بسیار لذت بردم
  خیلی ممنون

 182. فریبا دولتیاری می گوید

  سلام مطالب مجله مانا عالیست ستونی را به کارافرینان در حیطه نابینایان اختصاص دهید.تشکر

 183. فریده زرگوش می گوید

  سلام و وقت بخیر، سال نو را به تمامی دست اندرکاران و مسئولان این انجمن تبریک میگویم
  بابت این ماهنامه زیبا ممنونم.

 184. ژیلا قلندری می گوید

  درود بر عزیزان و زحمتکشان.
  ماهنامه شما واقعا عالیست.
  یکی از مشکلات بزرگ کرمانشاه این است که فضایی برای شنای نابینایان وجود ندارد.
  ستونی را به ورزش نابینایان اختصاص دهید.
  باتشکر از زحمات شما.

  1. ادمین می گوید

   سلامبر شما. ماهیت مجله علمی تخصصی است و کاملا با حوزه ورزشی متفاوت است. لطفا مسائل ورزشی را از طریق فدراسیون ورزش نابینایان پیگیری کنید.

 185. مریم محمدی می گوید

  سلام سال نو مبارک مجله پربار و.خوبی دارید اگر ستونی را به داستانهای محلی و.گویش محلی اختصاص دهید عالی میشود در این زمینه بنده نیز میتوانم خدمتی به جامعه نابینایان داشته باشم.

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. متاسفانه ان مسائل از حوزه تخصصی ما خارج است. چون مجله تخصصی است.

 186. مژگان مرادی می گوید

  سلام سال جدید مبارک کلمه ای برای تشکر از این همه زحمت وجود ندارد و.زبان قاصر این همه تلاش است ستونی در مجله به حرف اول خانه داری یعنی اشپزی برای نابینایان اختصاص دهید تشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام و درود بر شما. مجله علمی، تخصصی است. لطفا مسائل مربوط به خانه داری را از کانال تلگرامی “مهارت هایی برای نابینایان” پیگیری کنید.

 187. محمدمبین یاری می گوید

  باسلام.
  تشکر میکنم بابت مجله شما

 188. زهرا فرجی می گوید

  سلام خسته نباشید مجله مانا خیلی خوبه و مطالب متنوعی رو در شماره 3 مثل شماره های قبل گنجوندین.

 189. لیلا مرزونی از کاشان می گوید

  سلام سال نو مبارک ، ممنون از ماهنامه مانا بخاطر مطالب جالب و زیبا موفق باشید

  1. ادمین می گوید

   آقای یاری، خانم ها فرجی و مرزونی ممنون از محبتتون.

 190. اکرم علی بابایی از شهر کرد می گوید

  با سلام و درود فراوان خدمت شما دوستان گرامی از تهیه ماه نامه ویژه نابینایان کمال تشکر را دارم با نهایت ادب اگر بتوانید نسخه بریل آن را هم تهیه نمایید عالی است زیرا روزنامه ایران سپید چاپ نمی شود و این ماه نامه تا حدودی می تواند جایگزین باشد

  1. ادمین می گوید

   سلام. ممنون از لطفتون. ان شاءالله

 191. سهیلا پالیزبان از ایلام می گوید

  با درود و سپاس از زحماتی که می کشید مطالب عالیه درباره اشتغال و تحرک و جهت یابی هم مطلب بزارید

 192. زینب ابراهیمی می گوید

  سلام سال نو مبارک
  تشکر از انتشار دوباره ماهنامه خوبتون

 193. سعیده نعمت الهی می گوید

  سلام سال 1400 مبارک
  ان شاءالله در طول سال شاهد انتشار این ماهنامه باشیم

 194. علی نعمتی می گوید

  سلام
  ممنون که به فکر ما نابینایان هستید
  خیلی جالب بود مطالب
  با آرزوی سلامتی

 195. فاطمه ن .م ارسنجان می گوید

  سلام
  هر ماه لینک ماهنامه برای ما ارسال میشه و خیلی خوشحالم بابت وجود این ماهنامه

 196. محمود عُبِیدی نِیسی از اهواز می گوید

  سلام.
  مطالب بسیار جالب هستند.
  دستتون درد نکنه.

  1. ادمین می گوید

   ابراهمی، نعمتی، نعمت الهی، پالیزبان، ن م، عبیدی از همگی ممنونیم.

 197. فاطمه بیگم موسوی ارسنجان می گوید

  با سلام وتبریک سال نو
  و تشکر ویژه از کلیه مسئولین بزرگوار خصوصا اساتید محترممان جناب آقای جمالی و آقای شادکام بزرگوار.
  ماهنامه بسیار جالبی دارید.
  یه خواهش داشتم. اگر لطف بفرمایید هرماه خلاصه ای از عملکرد مناطق دیگر کشور هم در این ماهنامه نوشته شود تا دیگران هم بتوانند از تجربیات دیگر مناطق استفاده کنند.
  و مسئله دیگر که هرماه یک موسسه معرفی گردد تا موسسات همدیگر را بهتر بشناسند.
  با تشکر.

  1. ادمین می گوید

   سلام بر شما. این هدف را در کانال تلگرام و اینستاگرام به آدرس @iranblind_ngo
   دنبال کنید. متشکرم.

 198. ساجده سَیاح زاده از اهواز می گوید

  با سلام:
  سال نو را به همه عوامل پرتلاش نشریه تبریک عرض می کنم.
  امیدوارم امسال سالی سرشار از موفقیت و برکت برای همه عزیزان باشد.
  همینطور آرزو می کنم برای نابینایان سال خوبی باشد.
  در کنار عزیزانتان لحظات خوشی را سپری کنید.
  واقعا مطالب مفید هستند.
  استفاده می کنیم.

 199. آمنه شجاعی می گوید

  با سلام و خسته نباشید خدمت کارکنان مجله مانا.
  مطالب عالی و آموزنده هستند.
  انشا الله ادامه پیداکنند.
  آمنه شجاعی از بندرعباس

 200. s.m.m ارسنجان می گوید

  خدا خیرتون بده
  مفید بود و جالب

 201. کواری ارسنجان می گوید

  سلام
  مطالب بسیار جالب بود
  همچنین بخش مربوط به والدین خیلی دوست داشتم

 202. عارفه رحیمی می گوید

  سلام
  مادر من هم مشکل بینایی دارن
  مطالب مجله رو برای ایشون میخونم
  و خیلی خوشحالن که همچین مجله ای منتشر میشه
  خیلی ممنونم از زحمات شما

 203. زهره می گوید

  سلام با عرض تبریک سال نو، سپاسگزارم عالی بود به ویژه نگاهی به آخرین پژوهش‌های روانشناسی با رویکردی به آسیب دیدگان بینایی

 204. حسین هاتفی فرد می گوید

  با سلام و احترام. تبریک عرض می کنم ان شاءالله که سال خوبی برای شما ماهنامه ای های عزیز. سپاسگزارم از زحمات شما

  1. ادمین می گوید

   خانم ها سباح، شجاعی، کواری ، زهره، s.m و آقای هاتفی فرد. از حسن توجهتون ممنونیم.

 205. یاسمین می گوید

  صدها سلام و درود بر شما و سپاس از زحمات شما. عالی بود

 206. آذر ابراهیمی می گوید

  با سلام سال نو مبارک.
  ممنون از شما بابت این ماهنامه بسیار مفید. اگه امکان داره بیشتر درمورد تکنولوژی های جدید برای نابینایان عزیز مطلب بذارید. با تشکر از شما.

 207. مصطفی نیکخواه از بیرجند می گوید

  با سلام و احترام .ضمن عرض تبریک سال نو و خدا قوت به عوامل خلاق و زحمتکش نشریه مانا، از شما برای تهیه این مطالب قدردانی میکنم .

 208. معصومه ابراهیمی می گوید

  سلام،ممنون از تلاش شما عزیزان بابت این ماهنامه ارزشمند.همه ی قسمت های این ماهنامه مفید و جالب بود مخصوصا قسمت تجربیات زندگی،امیدوارم که این کار ارزشمندتان سالیان سال تداوم داشته باشد.

 209. حمیدرضا افراسیابی ارسنجان می گوید

  سلام و روز بخیر، مطالب ماهنامه عالیی و کاربردی است سپاس از کسانی که برای این ماهنامه زحمت میکشند. از زندگی و توانمندی نابینایان موفق و اشتغال زایی هم اگر ممکن است مطلب بگذارید.ممنونم

 210. رضا عابدینی می گوید

  سلام سال نو مبارک از زحمات تهیه کنندگان این مجله سپاسگذارم

 211. عصما هرجندی می گوید

  سلام و تبریک سال نو از این که اقدامات انجمن شفاف در این ماهنامه منتشر می شود خوشحالم باشد تمامی مراکز دولتی و غیر دولتی این امر را انجام دهند.

  1. روح الاه شهریاری از می گوید

   سلام و عرض تشکر از زحمات شما اگر در خصوص ورزش نابینایان نیز ستونی آورده شود عالی است

 212. خلیل شهریاری می گوید

  سلام بخش جدید بسیار خوب است تجربیات اشخاص موفق میتواند بسیار مفید باشد

 213. حسن کامبخش می گوید

  سلام از تلاش شما در راستای فرهنگ و اطلاعرسانی به نابینایان متشکرم به خصوص بخش پزشکی

 214. محبوبه امیرتیموری می گوید

  سلام و عرض خسته نباشید بخش تنز میتواند در نشاندادن مشکلات نابینایان مفید باشد

 215. امین رسا کرمان می گوید

  سلام از زحمات شما متشکرم اگر میشد در خصوص مشاغل آزاد که نابینایان در آن مشغول هستند مطالبی بیاورید، می تواند مفید باشد.

 216. مسلم فلاح می گوید

  سلام و عرض تبریک سال نو تمامی بخشهای این ماهنامه را مطالعه می کنم به ویژه بخش ارتباط والدین با کودک نابیناممنون

 217. زینب پگاه از رودبار می گوید

  سلام بخش یادداشت مهمان بسیار جالب است تشکر از زحمات شما

 218. حمیده عابدی می گوید

  سلام ممنونم از زحمات دوستان بخش تراژدی بیپایان بسیار موضوع مهمی است جای تحقیقات و کار بیشتری از سوی مسئولین را می طلبد

 219. فاطمه باوی می گوید

  با سلام و عرض ادب خدمت دست اندرکاران ماهنامه مانا خسته نباشید تمامی مطالب بسیار خوب بود. استفاده بردیم در همه زمینه ها.
  خدا قوت
  نازنین زهرا باوی از اهواز

 220. معظمه نیکسرشت سیرجان می گوید

  سلام و درود بر تمامی مخاطبان و تهیه کنندگان ماهنامه مطالب بخش معرفی کتاب را بسیار میپسندم موفق باشید

 221. رضایی می گوید

  خدا قوت عزیزان

 222. زهره رسا می گوید

  سلام تشکر از زحمات شما اگر در خصوص فرهنگ و رسوم نسبت به معلولان مطالبی آورده شود جالب است با تشکر

 223. زینب افضلی می گوید

  سلام و عرض ادب تشکر از مطالب مفید این ماهنامه.
  موفق و مستدام باشید

 224. نادر سنجری می گوید

  سلام و تشکر فراوان از نابینایان هنرمند هم در یادداشت میهمان استفاده شود جالب است تشکر مجدد از شما

 225. زهره افضلی می گوید

  سلام و تبریک سال نو تشکر از زحمات شما

 226. طیبه پرنده می گوید

  سلام با آرزوی سالی خوب برای شما بخش پزشکی بسیار مفید است تشکر فراوان

 227. محمدحسین خادمی می گوید

  سلام
  نمایشگاه csun فقط امسال آنلاین بوده یا سال های بعد هم بصورت آنلاین برگزار خواهد شد؟

 228. محمد افضلی می گوید

  سلام و درود از تلاش شما عزیزان در جهت ارتقای فرهنگی نابینایان متشکرم

 229. عبد الاه شهریاری می گوید

  سلام و تشکر از شما بخش ورزشی و فعالیت نابینایان در این حوزه جایش در ماهنامه خالی است با تشکر از شما

 230. فاطمه یوسفی کرمان می گوید

  سلام و احترام از زحمت کشان و تهیه کنندگان این مجله متشکرم با آرزوی سلامتی برای شما

 231. حسین شریفی می گوید

  سلام و تشکر از زحمات شما.
  سرویس تنز جالب و مفید است.

 232. حمید یوسفی می گوید

  سلام و عرض ادب از حامیان مالی این ماهنامه و تهیه کنندگان آن سپاسگذارم

 233. فاطمه کشاورز می گوید

  سلام و درود بخش تنز و اطلاعات پزشکی این ماهنامه بسیار مفید است.
  تشکر.

 234. وحید کمالی از جیرفت کرمان می گوید

  سلام و احترام و عرض تبریک سال نو به تمامی شما دوستان مطالب بخش یادداشت میهمان بسیار آموزنده است با تشکر

 235. حیدر حردانی می گوید

  به نام خدا با سلام بنده حیدر حردانی هستم از اهواز امیدوارم حالتون خوب باشه سال نو مبارک من خواستم تشکر کنم از همه عوامل این مجله خوب تشکر می کنم امیدوارم که با قدرت به این فعالیت ادامه دهید

 236. امین نظاری از شوشتر می گوید

  سلام
  اخبار شما بسیار عالی میباشند.
  از زحمات شما سپاسگزارم
  از خوزستان

 237. عصما شاهدادی کرمان می گوید

  سلام و خسته نباشید مطالب بسیار آموزنده و مفید هستند تشکر مجدد

 238. محمد سابقی می گوید

  سلام و خدا قوت بخش بازی و آموزش بازیهای رایانه ای را بسیار دوست دارم تشکر از شما

 239. محمد می گوید

  سلام ممنون از کسانی که برای این ماهنامه زحمت کشیده اند.امیدوارم همیشه ادامه دار باشد.همه ی قسمت ها مفید بودند. لطفا مشکلات جدی نابینایان و چگونه کنار امدن با این مشکلات هم در این مجله گنجانده شود با تشکر

 240. فریبا زارعی می گوید

  آدرس کانال یوتیوبرا هم اگه میشد داشته باشیم میتونستیم ما هم دنبالشون کنیم

 241. فاطمه رحیمی می گوید

  آرزوی توفیق روز افزون

 242. عباس ابراهیمی می گوید

  ســلام
  تشکر بابت مجله خوب مانا
  لطفا سرگرمی های کودکانه هم گنجانده شود

 243. بدری نعمت الهی می گوید

  سلام
  تشکر از عزیزانی که زحمت کشیدند و ماهنامه مانا رو منتشر کردند
  قسمت دیدار نوروزی با دخترک اطلس‌پوشِ پامیر بسیار جذاب بود.
  سپاس

 244. فائز حیادر می گوید

  با سلام،. و احترام
  بسیار معلومات زیبایی هستن در سایت و ادم بخصوص در این ایام از این مطالب با مطالعه ی انها واقعا لذت کاملی میبره
  درضم امیدوارم هر وقت وارد سایت شوم مطالب بیشتر و بیشتر شون
  با تشکر از سایت قشنگتون
  فائز حیادر

 245. کریم خروت مالدار از زاهدان می گوید

  سلام و عرض خسته نباشید بسیار سپاسگزار از زحمتهای شما و دوستان محترمتان

 246. محدی پورجعفری می گوید

  سلام با تشکر از مطالب بسیار آموزنده ای که ارائه می فرمایید ممنون

 247. ریحانه حاج اسماعیلی کرمان می گوید

  سلام و عرض تشکر از حامیان این ماهنامه بخش معرفی کتاب بسیار جالب است با تشکر مجدد

 248. آتنا شهریاری می گوید

  سلام و درود فراوان اطلاعات پزشکی بسیار مفیدی ارائه می شود در این ماهنامه پاینده باشید

 249. عزیزه خیری می گوید

  سلام و خسته نباشید ممنون از زحمات شما مطالب بخش یادداشتهای میهمان جالب بود

 250. اکرم ابراهیمی کرمان می گوید

  سلام معرفی فعالیت های انجمن میتواند الگوی سایر سازمانها قرار گیرد با تشکر

 251. طیبه رحیمی ارسنجان می گوید

  سلام ممنون از ماهنامه زیبا و جامعتون

 252. افروز از ایلام می گوید

  سلام تشکر از مطالب عالیتون. قسمت والدین و کودکان را خیلی می پسندم و خودم یک مادر هستم از این مطالب بیشتر لذت بردم با تشکر

 253. سعید می گوید

  سلام و تشکر. پیشنهاد می کنم داستان دنباله دا هم به ستون ماهنامه اضافه کنید.با سپاس

 254. محمد مهدی حسن شاهی ارسنجان می گوید

  سلام
  طنز جالب ولی متاسفانه تلخ
  کاش مسئولین بیشتر به فکر معلولان جامعه بودند.

 255. مرتضی محمدبیگی می گوید

  سلام مطالب روانشناسی و چشم پزشکی خیلی خوبه همین طور معرفی کتاب. ها که خانم شفیعی زحمتشو می کشن.موفق باشید

 256. لیلا از ایلام می گوید

  سلام مطالب عالیه و چون خیلی مطالعه رو دوست دارم از بخش معرفی کتابها بیشتر استفاده می کنم و پیشنهاد دارم داستان هم به مطالب اضافه بشه. با تشکر

 257. حنا از ایلام می گوید

  سلام تشکر می کنم از همه اگه مطالب مربوط به ورزش نابینایان و مصاحبه با ورزشکاران نابینا هم بزارید عالی می شه

 258. مینا از ایلام می گوید

  سلام مطالب عالیه اگه با زوجهای نابینا موفق همینطور سایر نابیناهای موفق در زمینه های مختلف هم مصاحبه کنید خیلی خوب میشه که از تجربیاتشون بتونیم استفاده کنیم ممنون

 259. نیایش از ایلام می گوید

  سلام میگم به همه من یه دانش آموز نابینا هستم و وقتی مادرم مجله رو میخونه منم گوش میدم و دوست دارم قصه هم بزارید تا ما بچه ها هم استفاده کنیم ممنون

 260. محمدزاده، کتابدار کتابخانه گویای نابینایان، بیرجند می گوید

  با عرض سلام و خدا قوت و تبریک نوروز باستانی و فرا رسیدن فصل زیبایی ها، خدمت مانایی های عزیز و محترم. خوشحالم که هر نسخه از مانا نسبت به نسخه قبل پربارتر و بهتر میشه. از زحمات شما بزرگواران در راستای تهیه و انتخاب مطالب مفید و آموزنده نشریه مانا نهایت سپاس و قدردانی را دارم

 261. اشرف السادات حسینی از خراسان جنوبی، بیرجند می گوید

  سلام سال نو بر شما خجسته باد.
  به تازگی به جمع مخاطبان مانا پیوستم لطفا بخشی برای افراد سالمند هم در نظر بگیرید. خداوند یاریگر شما در این راه باشد.

 262. محمدرضا حردانی می گوید

  به نام خدا با عرض سلام محمدرضا حردانی هستم از اهواز من میخواستم برای این مطالب خوبی که در مجله میگذارید سپاسگزاری کنم تشکر میکنم ممنون واقعاً عالی بود

 263. رضا یوسفی از خراسان جنوبی، طبس می گوید

  سلام
  با عرض تبریک سال نو و خدا قوت خدمت مانایی های عزیز
  یک پیشنهاد دارم
  لطفا یک بخش شعر و داستان کوتاه یا رمان که به قلم افراد نویسنده نابینا در عصر حاضر باشد با هدف معرفی و شناخته شدن و شکوفا شدن استعدادهاشون به ستونها اضافه کنید، به خصوص نوشته های افرادی که تاکنون موفق به چاپ آثارشون نشدن. سپاس از شما

 264. یارمحمودی می گوید

  سلام ،این نسخه ماهنامه مثل نسخه های قبل پر بار و مفید بود تشکر از شما.لطفا رویکردهای روانشناسی بیشتری و بخش سرگرمی در این ماهنامه گنجانده شود .یار

 265. علی اصغر اسکندری می گوید

  با سلام و وقت بخیر خدمت شما دست اندرکاران این مجله مانا و تشکر از شما عزیزان . اگر امکان دارد دلنوشته های افراد نابینا و نیز از موفقیت های این عزیزان در ماهنامه اضافه شود.

 266. شهلا می گوید

  سلام.
  ممنون از مطالب خوبتون.

 267. معصومه می گوید

  سلام.
  واقعا مطالبتون متنوع هستند و برای هر کسی می تونن مفید باشند.
  دستتون درد نکنه.
  موفق باشید

 268. ساجده دورقی می گوید

  سلام
  خیلی خوبه
  قسمت طنزش رو بیشتر کنید

 269. پرستو خدری می گوید

  سلام
  مباحث چشمپزشکی خیلی مفیدند
  تشکر از زحماتتون

 270. آلبوغُبِیش از اهواز می گوید

  سلام
  از شما بابت زحمتی که می کشید سپاسگزارم.
  اگر امکان داره اشعار افراد نابینا تو هر شماره قرار بدهید.
  تشکر

 271. فاطمه خانی از اهواز می گوید

  سلام
  واقعا عالیه
  لطفا بخشی رو برای آموزش مهارت های جهتیابی قرار بدهید

 272. محمد حسین مشکی از اهواز می گوید

  سلام
  سال نو مبارک
  بخش آموزش بازی خیلی خوبه
  دستتون درد نکنه

 273. فاطمه پور انتظاری می گوید

  سلام تشکر از شما بابت مطالب زیبایی که در مجله گنجاندید.
  اگر امکانش هست دردِ دلهای افراد نابینا هم در ماهنامه اضافه بشه. شاید اینجوری صدای ما بهتر به گوش مسئولین برسه

 274. فاطمه سنگ چین می گوید

  سلام مجله مانا قسمتهای خیلی خوبی دارد انشالله ادامه داشته باشد

 275. محمد اخلاصی می گوید

  سلام سال نو مبارک عالی هست متلب راجب شغل نابینایان کشورهای مختلف بزارید

  1. حمید پورحسن می گوید

   سلام عرض می کنم خدمت تک تک عزیزان دل.
   سال نو مبارک دستم در کاران ماهنامه مانا.
   خدا قوت بسیار عالی بود فقط اگه قسمت تکنولوژی و فناوری بیشتر بشه خیلی خوبه

 276. علی جهانتیغ می گوید

  با درود سال نو مبارک امیدوارم که همیشه مانا و ماندگار باشید خیلی قشنگ و جالبه یه پیشنهاد دارم از کارهای فرهنگی و هنری معلولین هم توی این ماهنامه بررسی و نقد بشه

 277. معصومه عاشوری از بندرعباس می گوید

  سلام سال نو مبارک بسیار مفید و عالی هست باید فرهنگسازی بشه توی جامعه که بچه های ما توانمند هستند

 278. رضا حاجیپور از بندرعباس می گوید

  سلام سال نو مبارک تمام بخشها خوب بود از بخش پاتکستهای زبان انگلیسی امید هاشمی لذت بردم

 279. محمود زرخش می گوید

  درود عالی هست خدا قوت

 280. مریم محتشمی از کاشان می گوید

  با سلام و سپاس از شما بزرگواران که ساعت زندگی را زیبا کوک می کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حاصل عبارت را در کادر بنویسید. *-- بارگیری کد امنیتی --