ماهنامه مانا شماره هشت: مرداد ۱۴۰۰

256

رو‌جلدی مانا

این روز‌ها از بام تا شام، هرچه که می‌خوانیم خبر بد است و انگار قرار نیست فعلاً بوی بهبود از جایی شنیده شود. ما اما در روز‌هایی که از همه سو اخبار دل‌آزار بر سرمان آوار شده، از پیشرفت و گشایش برایتان می‌نویسیم. اخبار جنگ و بیماری و گرانی را همه جا می‌شود خواند؛ اینجا اما فقط قرار است واژه‌هایی بر صفحه‌کلیدمان جاری شود که مسیر بهتر زیستن در دنیای نابینایی را برایمان هموار می‌کند. دفتر این شماره از مانا را با این آرزو می‌گشاییم که سلامتی، این گرانبها‌ترین کالای امروز و هر روز، همواره همراهتان باشد و به قول ملک‌الشعرای بهار، «به شهریور اندر شوی شادخوار».

اگر به تازگی با ماهنامه الکترونیکی نابینایان ایران آشنا شده‌اید، با گوش سپردن به این پرونده صوتی می‌توانید با پیشینه‌اش بیشتر آشنا شوید. همچنین می‌توانید این پرونده را هم بارگیری کنید تا فهرست مطالب هشتمین شماره مانا در اختیارتان قرار گیرد. در ادامه می‌توانید عناوین مطالبی را که با تلاش اعضای تحریریه مانا تهیه شده مشاهده کنید.

عناوین این شماره

یادداشت مدیر‌مسؤول

امیر سرمدی: فعال رسانه‌ای

با پایان یافتن بازی‌های المپیک توکیو، شمارش معکوس برای آغاز بازی‌های پارالمپیک آغاز شده است و طرفداران این رویداد بزرگ در انتظار رویارویی ورزشکاران معلول هستند. المپیک توکیو برای ما ایرانیان با کسب 3 طلا، 2 نقره، 2 برنز و مجموع 7 مدال و کسب جایگاه بیست‌و‌هفتم به پایان رسید و از نظر عملکرد، رضایت مردم و کارشناسان را برآورده نکرد. حالا ورزشکاران نابینا و کم‌بینا، جانباز و معلول از دوم شهریورماه، پای به شانزدهمین دوره پارالمپیک می‌گذارند تا با عملکرد درخشان خود ثابت کنند علی‌رغم همه محدودیت‌ها می‌توانند با سایر ورزشکاران دنیا تن به تن شده و مدال‌های خوشرنگی را برای کشورمان به ارمغان آورند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

گزارش عملکرد انجمن نابینایان ایران (مرداد ۱۴۰۰) + پادکست

مهندس منصور شادکام: قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران

این نوشته، با هدف آشنایی مخاطبان مانا با ریز فعالیت‌های انجمن نابینایان ایران در ماه مرداد ۱۴۰۰ تنظیم شده است. گزارش توسط مهندس منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن ارائه شده و علاقمندان می‌توانند افزون بر نسخه حاضر، آن را به صورت صوتی هم با صدای منصور شادکام، ذیل همین صفحه اجرا یا بارگیری کنند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

پیشخوان: مروری بر مطالب نشریات انگلیسی‌زبان ویژه آسیب دیدگان بینایی + پادکست

امید هاشمی: فعال رسانه‌ای

این ماه در پیشخوان مثل همیشه چهار نشریه انگلیسی زبان را که در طول یک ماه گذشته جذاب‌ترینِ مطالب را منتشر کرده بودند بررسی کرده‌ایم. این بار اول به سراغ «آیْز آن ساکْسِس»  رفته‌ایم که این ماه خودش به تنهایی می‌توانست بار تنوع یک شماره از پیشخوان را به دوش بکشد. در ادامه، سری به «فْریدِم سایِنتیفیک»  و «بْلایْند بارْگِیْنْز» زدیم و با مؤسسه‌ای که با چاپ سه‌بعدی، دنیا را برای نابینایان قابل لمس می‌کند، آشنا شدیم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

زندگی: اندر حکایت مسافرت کردن نابینایان

فاطمه جوادیان: کارشناس نابینایان آموزش و پرورش استثنایی گیلان

سفر برای همه ما انسان‌ها، چه افراد بینا و چه افراد نابینا جذابیت‌های خاص خود را دارد. جذابیت‌هایی که سبب می‌شود ما، تجربه کنیم، بیاموزیم و لذت ببریم. در این شماره، محسن، علی و پروانه برای‌مان از تجربیات ارزشمند خود و تکنیک‌هایی می‌گویند که بهتر است افراد نابینا آن‌ها را بدانند و به خاطر بسپارند. باشد که یادآوری آن‌ها سبب شود راحت‌تر سفر کنیم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

نگاهی به آخرین پژوهش‌های روانشناسی با رویکردی به آسیب دیدگان بینایی

زهرا همت: روانشناس و آموزگار اداره آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران

فقدان بینایی بر تمام جنبه‌های زندگی افراد تأثیر می‌گذارد و با کاهش توانایی‌های عملکردی افراد، شکست، انزوای اجتماعی و افت کیفیت زندگی مرتبط است. همچنین مطالعات اخیر، هشدار می‌دهند که فقدان بینایی، سلامت روانی را به مخاطره می‌اندازد. مطالعات زمینه‌یابی، نشان‌دهنده ارتباط بین آسیب بینایی و افسردگی هستند. عموماً افراد آسیب‌دیده بینایی ۲ تا ۳ برابر سایرین، در خطر افسردگی هستند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

پزشکی و سلامت: مراقب چشم‌هایتان باشید

مجتبی خادمی: مترجم و بنیانگذار اولین وبسایت فارسی ویژه آسیب دیدگان بینایی

این ماه توصیه‌های مراقبتی مفیدی در خصوص چشم‌ها از سردبیر به دستم رسید و قبل از ترجمه دو سه مرتبه مطالعه‌اش کردم تا حواسم باشد هم خودم رعایت کنم و هم به دوستانم بگویم رعایت کنند. در بخش اول برخی از توصیه‌های محافظت از چشم را مطالعه می‌کنیم و در بخش دوم این ستون می‌خواهیم ببینیم چرا  نباید چشم‌های‌مان را در معرض آفتاب قرار دهیم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت: مهمترین مشکل ورزش نابینایان: عدم مدیریت واحد

ابراهیم کربلایی: کارشناس ورزش نابینایان و دبیر بازنشسته آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران

 

بحث امروز ما مسیر موفقیت در رشته‌های ورزشی و نقش‌های موثر در آن، در تبدیل شدن یک فرد آسیب‌دیده بینایی به ورزشکار حرفه ای در حد بین‌المللی است.

اگر مجموعه دلایل موفقیت، رسیدن به اوج و برتر شدن را به دو بخش کلی ظاهری (مادی) و درونی (معنوی) تقسیم کنیم؛ خواهیم یافت که هر بخش، خود دارای زیر‌مجموعه عوامل متعددی است که برآیند نهایی آنها مقدار و درصد موفقیت و پیروزی را نشان می دهد.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بگو چیست کار: خیر و شر خبر: بررسی شغل خبرنگاری + پادکست

میرهادی نائینی‌زاده: دانشجوی دکتری پژوهش‌های قرآنی

در کشور ما، روز ۱۷ مرداد را روز خبرنگار نامیده‌اند. به همین مناسبت ستون مشاغل مرداد را به این شغل جذاب اختصاص می‌دهیم.

دو میهمان گرامی در برنامه امروز حضور خواهند داشت:

مجید سرایی، دارای مدرک کار‌شناسی ارشد علوم ارتباطات و خبرنگار ۱۵ ساله روزنامه ایران سپید،

امید هاشمی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته زبان‌شناسی و خبرنگار ۸ ساله همان نشریه.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت میهمان: تجارب برگزاری پاراتور برای نابینایان

بهرام خلفی: راهنمای جهانگردی

ازسال ۱۳۸۶ سفربا نابینایان را شروع کرده و به همه آشنایان، اعلام کردم که تصمیم دارم تا با روشی کاملا نوین و علمی و مطابق با استاندارد گردشگری نابینایان را وارد دنیای سفر و گردش کنم؛ اما برخلاف انتظارم و با تأسف، حتی نزدیکترین اعضای خانواده‌ام نیز یک پیام مشترک داشتند: (اونها که چیزی نمی‌بینند). افسوس و اندوه از این بینش ظاهر‌بینانه، مرا مصمم‌تر کرد تا با بضاعت اندک برای این افراد که به باور من جزو آسیب‌پذیر‌ترین انسان‌های جامعه هستند، در زمینه گردشگری کاری کنم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

معرفی جدید‌ترین کتاب‌های ضبط شده در مراکز کتابخانه‌ای ویژه نابینایان

رقیه شفیعی: کتابدار بخش نابینایان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

فهرستی از جدید‌ترین کتاب‌های ضبط شده در مراکز کتابخانه‌ای ویژه آسیب دیدگان بینایی به همراه معرفی اجمالی از هر یک از کتب در اختیارتان قرار گرفته است. این شماره، با معرفی یک مجموعه شعر به قلم یک شاعر نابینا آغاز شده است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

باران خون در بازی‌باز + پادکست

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

از بام تا شام، کم خبر کشت و کشتار و مرگ و خونریزی می‌شنویم و می‌خوانیم، علیرضای بازی‌باز هم این میان برای این شماره از مانا یک بازی با محوریت تیر‌اندازی و کشتار را برایمان به ارمغان آورده است. او این بار یک بازی در سبک «تیر‌اندازی اول‌شخص» [1]یا اف‌پی‌اس (FPS) را برای معرفی به مخاطبان بازی‌دوست مانا برگزیده است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

به قلم شما: مواجهه با کودکی که خط بریل را برعکس یاد گرفته بود

نویسنده: بیتا

صبح یکی از روزهای آذرماه بود. لباس پوشیدم و حاضر شدم که برم سرکار. چند سال هست که در یکی از کتاب‌خونه‌های دیجیتال گویای نابینایان به عنوان مربی مشغول فعالیت هستم و حدود سیزده سال هست که خط بریل رو به نابینایان متقاضی و جا‌مانده از تحصیل بنا به دلایل نبود امکانات و … آموزش می‌دم. آخه استان خراسان جنوبی یکی از استان‌های محروم ایران‌زمینه و تا دلتون بخواد نابینایان و سایر معلولین از جهات مختلف مسیر پیشرفتشون ناهمواره و کلی موانع سر راهشون قرار داره، ماجرایی که می‌خوام براتون بگم یک واقعیت تلخ و تأسف بر‌انگیزه که بعد از خوندنش …

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

طنز: اندر حکایات دکتر رفتن ما

نویسنده: یخ نکنی نمکدون

در هفته‌ی پیش رو، ما روز پزشک را در پیش رو خواهیم داشت. به همین مناسبت، ما تصمیم گرفتیم تا هم سری به یکی از آشنایان دورمان که پزشک هست بزنیم و هم تا آنجا می‌رویم، یک معاینه هم بشویم. از این رو، با همراهی یکی از دوستانمان به یک قنادی رفته و یک جعبه شیرینی که پولش از پول ویزیت دکترمان هم بیشتر شد و ما را حسابی دچار مشکل روحی کرد خریداری کردیم و راهی مطب ایشان شدیم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بارگیری تمامی پرونده‌های متنی و صوتی

این ماه هم مثل همیشه چهار برنامه صوتی در مانا برای شما تدارک دیده شده است. گزارش صوتی عملکرد انجمن را که با صدای مهندس منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن ضبط شده، از اینجا دریافت کنید. پیشخوان را هم به میزبانی امیر سرمدی و امید هاشمی از اینجا بشنوید. در پیشخوان، هاشمی، نشریات انگلیسی‌زبان ویژه آسیب دیدگان بینایی را مرور کرده است. بازی‌باز را هم از این طریق دریافت کنید. علیرضا نصرتی، گیمر نابینا، یک بازی ویندوزی را معرفی کرده است. زحمت تدوین سه پرونده بالا به دوش

اشکان آذرماسوله

 

اشکان آذر‌ماسوله

 

بوده است. میرهادی نائینی‌زاده هم در پادکست اشتغال، شغل خبرنگاری را برای مخاطبان نابینا واکاوی کرده است. آن را هم به کمک این لینک بارگیری کنید.

ما نسخه‌های مختلفی از مانا را تهیه کرده‌ایم که شما می‌توانید متناسب نیاز یا سلیقه‌تان، هر یک را برای بارگیری انتخاب کنید تا بتوانید مانا را یکجا در اختیار داشته باشید و بدون نیاز به اینترنت، مطالب این شماره را مطالعه کنید. اگر با نسخه صوتی راحت‌تر باشید می‌توانید مجموعه مطالب این شماره را در قالب یک پرونده فشرده (ZIP) از اینجا دانلود کنید. همچنین اگر نسخه متنی را می‌پسندید، این شماره از مانا را به شکل پی‌دی‌اف از اینجا و به صورت اچ‌تی‌ام‌ال هم از این لینک بارگیری کنید.

پشت جلد مانا

256 نظرات
 1. عباس خاک سفیدی می گوید

  با سلام لطفا در پایان مطالب که لینکهای صوتی و متنی را می گذارید حجم هر فایل را هم قید بفرمایید با سپاس

  1. ادمین می گوید

   سلام چشم.

   1. فاطمه بیگم موسوی ارسنجان می گوید

    باتشکر ازمطالب مفیدبزرگواران خصوصا جناب مهندس شادکام قائم مقام انجگن نابینایان ایران
    لازم به دکرهست که یه پشنهاد داشتم که چندباردردیدگاهها ثبت شد به امید عملی شدن این طرح

  2. امین نظاری می گوید

   ممنونم از زحمات شما

 2. راضیه زارعی می گوید

  سلام و عرض ادب

  ممنون که در این روزهای کرونا هم به فکر جامعه هدف هستید

  1. ادمین می گوید

   سلام و تشکر از همراهی شما

 3. حسین بخشی از کاشان می گوید

  بسیار بسیار عالی و پرمحتوا بود

 4. موسوی می گوید

  سلام
  این ماه هم مثل همیشه عالی و جالب
  همه ی بخش ها برای همه ی اقشار جامعه لازم و جامع

  1. ادمین می گوید

   سلام بر آقای بخشی و موسوی. تشکر از لطف شما.

 5. راحله .ز می گوید

  با تشکر از قلم شیوای شما
  آرزوی موفقیت دارم برای کاروان ایران در پارالمپیک توکیو

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. ما هم صمیمانه برای کاروان ورزشی کشورمان آرزوی موفقیت میکنیم.

 6. علی نعمتیی می گوید

  سلام و روز بخیر
  از همه ی بچه های مجله مانا و همچنین جناب شادکام بابت گزارش جامع و کاملشون کمال تشکر و قدردانی رو داریم

 7. فاطمه نیک می گوید

  سلام
  همه بخش ها عالی بودن
  بخش نجوم هم جالب بود

  1. ادمین می گوید

   سلام بر آقای نعمتی و خانم نیک. سپاس از همراهی شما.

  2. فاطمه ابراهیمی می گوید

   سلام و خدا قوت به تیم تلاشگر ماهنامه مانا که مطالب مفیدی را هر ماه ارائه میکنند. همه قسمت ها بسیار جذاب ، مخصوصا نکاتی درمورد مسافرت نابینایان عزیز که بسیار کاربردی و مفید بود.

 8. قائدی می گوید

  سلام
  پادکست های انگلیسی بسیار جالبه
  بخش نجوم و بقیه موارد
  چاپ 3 بعدی باید جالب باشه دوس داشتم بیشتر توضیح میدادید

 9. اسکندری می گوید

  سلام
  خسته نباشید به گروه خوب مجله مانا.

  1. ادمین می گوید

   قائدی و اسکندری درود بر شما. ممنون و سپاسگزاریم از محبت شما.

 10. شبنم لکی می گوید

  من دبیر کودکان نابینایان در آموزش پرورش استثنایی شهر ارومیه هستم.واقعاً از خواندن مطلب دوست عزیزمان بیتا خیلی خیلی متأسف شدم. خانم بیتا تجربه شما مصداق عینی ضربالمثل مشت نمونه خروار است، در مملکت ما.

  1. ادمین می گوید

   موفق باشید.

   1. رحیمی می گوید

    سلام و خسته نباشید به تمام عزیزان ماهنامه این ماه هم جامع هست

 11. محسن رنگرز می گوید

  بنده تازه از انتشار این ماه نامه با خبر شدم، چون اخیراً در انجمن نابینایان ارومیه عضو شده ام. در مورد مطلب جناب آقای یخ نکنی نمکدون باید بگویم دوست من شما که در انتخاب همراهتان زیاد دقت نکرده اید، چرا تقصیر را به گردن منشی میاندازید؟ اما نظر جناب عالی در مورد رفتار دکتر کاملاً درست است.

  1. ادمین می گوید

   سلام. خوشحالیم که به جمع مخاطبان ما پیوستید. امیدواریم که مطالب برای شما مفید مثمر ثمر باشه.

 12. farhadpiri می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشید می خواهم بگویم هیچ چیز جای نسخه بریلش را نمی گیرد. اما نسخه صوتی تا حدی این منظور را برآورده کرده.به قول معروف جایی که آب نیست تیمم واجب است.

  1. ادمین می گوید

   سلام. امیدواریم که هرچی زودتر شرایط فراهم بشه که چاپ نسخه بریل را هم داشته باشیم.

 13. لیلا عباسی می گوید

  مصاحبه خانم جوادیان با آقایان محسن، علی و خانم پروانه خاطرات خوش سفر هایی اعم از درون استانی و برون استانی که انجمن نابینایان استان آذربایجان غربی ترتیب می داد و با دوستان روز های خیلی خوشی را با هم داشتیم یاد آوری می کند. امروزه دیگر با وجود کرونا و تورم تکرار همچین خاطراتی تقریباً مهال شده است.

  1. ادمین می گوید

   سلام. ان شاءالله بزودی این ویروس از کشور ما هم رخت برببنده و همه به زندگی عادی برگردیم.

 14. میعاد کان سخا از ارومیه می گوید

  از مسئولین محترم انجمن ایران عاجزانه خواهش می کنم چاپ کتب بریل دانشآموزان نابینا را به سازمان استثنایی کشور یاداور شده و آنها را در این زمینه به چالش بکشند.

  1. ادمین می گوید

   سلام . چشم.

 15. فائزه یادگاری از کاشان می گوید

  با سلام
  سپاسگزارم از مجله خوب مانا که مطالب ارزنده ای ارائه می دهد.

  1. ادمین می گوید

   آقای قلبزی و خانم یادگاری سپاس از شما همراهان گرامی. پیروز باشید.

 16. عاسیه غمشادزهی می گوید

  با سلام و تاسف بر سازمان بهزیستی کشور که مسئولین بی اطلاع و بی ادب در حوزه نابینایان را به کار گمارده است

  1. ادمین می گوید

   فقط باد بگیم واقعا متاسفیم. همین

 17. عطیه کریمی می گوید

  سلام و درود بر شما بزرگواران که بهترینید.

 18. الهام عابد می گوید

  عرض سلام و خداقوت به عوامل بی نظیر مجله مانا
  برقرار باشید.

 19. زهره محمدی می گوید

  سلام. از زحماتتون سپاسگزارم و از هواداران این مجله پرمخاطب هستم.

  1. ادمین می گوید

   خانم ها عابد، کریمی و محمدی تشکر از محبتتون.

 20. علی اکبر زیارتی می گوید

  سلام
  بخش طنز جالب بود، بعضی از افراد واقعا اطلاعات کافی از نابینایان و توانایی هایشان ندارند.

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. بله متاسفانه آموزش کافی در زمینه چگونگی رفتار با نابینایان نه در مراکز آموزشی و نه در رسانه ها به عموم مردم داده نمی شود.

 21. مجتبی نیکفرجام می گوید

  با سلام و تشکر از مجله ی پربار شما.
  در شهر زاهدان نیز مشکلاتی که خانم بیتا فرمودند هست. بار ها برای من پیش آمده که متوجه شدم بچه های نابینا در نوشتن و خواندن بریل دچار مشکلات زیادی هستند و این ناشی از کم کاری و عدم آشنایی با نابینایان و ندیدن دوره های آموزشی در مدارس استثنایی ما هست.

  1. ادمین می گوید

   فقط می. تونم بگم واقعا متاسفم که بهزیستی و مراکز تابعه جایی هست که باید افراد متخصص و آگاه به حوزه ی معلولان در آنجا به کار گرفته شود در حالی که به هیچ وجه اینگونه نیست و از رئیس بهزیستی کشور گرفته تا کارشناسان شعبه های استانی اکثر آنها رشته های تحصیلی غیر مرتبط دارند.

 22. زهره خواجه می گوید

  سلام و خسته نباشید به اعضای گروه مانا
  ممنون از مجله پربار شما

 23. فاطمه شبانی از کاشان می گوید

  سلام و خدا قوت با تشکر از مطالب مفید و پربارتان مانا باشید.

 24. محبوبه ابراهیمی می گوید

  سلام و عرض ادب
  دوستان گرداورنده ماهنامه خسته نباشید ان شاءالله موفقیت های زیادی رو کسب کنید.

  ماهنامه عالیه

  1. ادمین می گوید

   سلام به خانم ها خواجه، شعبانی و ابراهیمی و سپاس از همراهی شما.

 25. زینب ابراهیمی می گوید

  سلام وقت بخیر
  ماهنامه خوبی ارائه دادید تشکر از همه کسانی که تلاش کردند

 26. محمد شبانی از کاشان می گوید

  با سلام و احترام خدمت شما عزیزان ممنون از ماهنامه خوبتون مخصوصا بخش زندگی که برایم بسیار جذاب بود.

 27. لیلا مرزونی از کاشان می گوید

  سلام و وقت بخیر خدمت دست اندرکاران پرتلاش مجله ارزشمند مانا موفق باشید.

  1. ادمین می گوید

   درود بر خانم ها ابراهیمی، مرزونی و آقای شبانی. تشکر از لطف شما عزیزان.

 28. زینب از کاشان می گوید

  سلام خیلی ممنون بابت مطالب متنوع و مفید مجله مخصوصا قسمت روانشناسی که بسیار آموزنده بود، موفق باشید.

 29. نوروزی می گوید

  پدر منم نابینا هستن
  نسخه های صوتی رو براشون دانلود میکنم ممنون از شما

  1. ادمین می گوید

   خانم زینب و نوروزی سپاس از محبت شما. امیئواریم که مفید واقع بشه.

 30. عاسیه غمشادزهی می گوید

  با درود در سازمانی که اعلام می کند ماهنامه نیازی نیست به خط بریل چاپ شود چه انتظاری از معاون توانبخشی و کارشناس آن می رود امید که در دولت جدید این افراد کم اطلاع کنار گذاشته شوند

  1. ادمین می گوید

   دقیقا و جالبه که بدونید یکی از کارشناسان گفته بودند که نابینایان دیگه از خط بریل استقبال نمیکنن.

 31. مرتضی دباغی می گوید

  با درود و سلام بهتر نیست در آموزش و پرورش تحولی برای نابینایان ایجاد شود لطفا از ریاست آن سوال شود که چگونه اینچنین مربی باید تدریس نماید

  1. ادمین می گوید

   ما هم امیدواریم تحولی عظیم در مراکز آموزشی ویژه نابینایان اتفاق بیوفتد. تا کمتر شاهد موارد اینچنینی باشیم

 32. بایرام نبی زاده می گوید

  خاطره غم انگیز خانم بیتا گویای وقوع یک فاجعه هولناک در سیستم آموزشی رسمی کشور است. بنده هم به عنوان دبیر باز نشسته و هم به عنوان مسئول یکی از کتابخانه های دیجیتالی گویای سامسونگ از مسئولین ذیربط عاجزانه خواهش می کنم در استخدام نیروی مورد نیاز نهایت دقت و وسواس را به خرج بدهند.

  1. ادمین می گوید

   سلام جناب نبی زاده. سپاس از همراهی همیشگی شما . بله واقعا جای تاسف داره. امیدواریم به این موارد بیشتر توجه بشه.

 33. پروانه بهاالدین از ارومیه می گوید

  من هم ضمن تشکر و قدردانی از مسئولین محترم انجمن نابینایان که صاحب امتیاز این نشریه است، می خواهم متذکر شوم که نسخه صوتی ماه نامه در استان ما از سوی نابینایان خیلی مورد توجه واقع شده و من نیز مفتخرم به اینکه هر روز این فایل ها را تکثیر و بین متقاضیان توضیع می کنم.

  1. ادمین می گوید

   سلام و درود بر شما دوست عزیز و گرامی. ببسیااار عالی و ما هم خیلی خوشحالیم که مورد استقبال قرار گرفته. امیدواریم که مطالب مجله برای خوانندگان مفید و مثمر ثمر باشه . تشکر از زحمات شما.

 34. فاطمه صمیمی می گوید

  جناب آقای شادکام ضمن سلام و عرض ادب خواهش می کنم مسئله خرید نوت تیکر هایی که قرار بود بهزیستی از شرکت پکتوس خریداری کند، را به مناسبت نزدیک شدن #23 مهر ماه پیگیری نمایید.

 35. غلامرضا بهاروند می گوید

  مقاله جناب آقای خلفی خاطرات شیرین تور هایی که انجمن نابینایان برگزار می کرد زنده کرد. لذا خواستم از این طریق از جناب آقای عظیمی تشکر و قدردانی کنم.

 36. بهروز نبی زاده آذربایجانغربی می گوید

  بنده به تمام مخاطبان مانا سفارش می کنم پیش خوان آن را به هیچ وجه از دست ندهند. چون ما را با دنیای نو و جدید آشنا می کند. دنیایی که همه انسان ها به فکر همند و از این طریق از جناب آقای هاشمی و سرمدی که زحمت تهیه و تدوین این مطالب را می کشند تشکر و قدردانی می کنم.

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما آقای نبی زاده عزیز. ممنون. شما لطف دارید.

 37. عبدالمناف عظیمی ارومیه می گوید

  با سلام و عرض به تیم تحریریه مانا .خوشحالیم ازاینکه هر روز شاهد پر بارتر شدن ماهنامه هستیم

  1. ادمین می گوید

   درود آقای عظیمی عزیز. سپاس فراوان

 38. الهام رضایی از کاشان می گوید

  درود بر شما و سپاس بابت مطالب ارزنده ای که در اختیار ما قرار می دهید.

 39. مهدیه مشمول می گوید

  سلام و خداقوت
  بسیار عالی ، برقرار باشید.
  کاشان

  1. ادمین می گوید

   سلام و تشکر از خانم ها رضایی و مشمول

 40. طاها خاوری می گوید

  ممنونم از مطالب مفیدتون
  اهل کاشانم…

  1. ادمین می گوید

   درود. امید که روزگارتان خوش باشد…

 41. سمیه سادات بصیری می گوید

  سلام و خسته نباشید
  مچکرم که از دغدغه نابینایان صحبت می کنید.
  سمیه سادات بصیری از کاشان

 42. فاطمه ملائی از شهرستان کاشان می گوید

  سلام و درود
  نکات خوبی در مورد سفر گفتین، ایشالا کرونا تموم و شرایط برای سفر فراهم بشه…

 43. معصومه طغرائی می گوید

  با سلام ممنون از دست اندر کاران ماهنامه مانا ، چه خوب که نسخه صوتی برای هر قسمت اورده شده و امیدوارم که هر چه زودتر نسخه بریل هم آماده شودو

  1. ادمین می گوید

   سلام. ممنون از لطفتون. ما هم امیدواریم.

 44. امیرحسین شیرقربانی از کاشان می گوید

  بسیار ارزنده و مفید، از همه کسانی که برای تهیه این مجله تلاش می کنند تقدیر می کنم و براتون آرزوی موفقیت دارم.

 45. فاطمه پورنگ می گوید

  بی صبرانه در انتظار نسخه بریل، البته نسخه صوتی هم خیلی عالیه، دست مریزاد
  کاشان

 46. حسن جهاندار از کاشان می گوید

  سلام و عرض ادب.
  با سپاس و تشکر از مطالب آموزندتون، با امید موفقیت بیشتر برای شما عزیزان

  1. ادمین می گوید

   درود بر آقاین قربانی و جهانپور و خانم پورگ. سپاس از همراهی شما.

 47. زیبا ابراهیمی می گوید

  سلام ممنون بابت جمع آوری اطلاعات مفیدتون
  لطفا در رابطه با چگونگی آموزش جهت یابی مطالبی ارائه نمائید با تشکر

 48. زینب نوروزی می گوید

  سلام سپاس از شما جهت ارائه مطالب ارزشمندتان .
  اگر امکان دارد در مورد کنترل استرس و اضطراب مطالبی ارائه دهید.ممنون از شما

  1. ادمین می گوید

   سلام بر خانم ها ابراهیمی و نوروزی. پیشنهادات خوبی بود. چشم در جلسه گروه تحریریه مطرح می شود.

 49. سعیده نعمت الهی می گوید

  درود
  تشکر بابت مجله خوبتون
  گنجانده شدن آموزش زبانهای خارجه(فرانسوی؛ آلمانی و….) در مجله خیلی مفید البته اگر امکانش باشه
  سپاسگزارم

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. این آموزش ها بساااار گسترده است و پرداختن به آنها در مجله غیر ممکن است.

 50. معصومه ابراهیمی می گوید

  سلام ممنون بابت مطالب کاربردی ، لطفا در مورد چگونگی افزایش امید به زندگی در نابینایان نا امید نیز در مجله درج شود

  1. ادمین می گوید

   سلام. در بخش روانشناسی به آن پرداخته می شود

 51. ایرج عواطفی پور می گوید

  سلام متشکر
  جسارتا از مباحث ورزشی هم در مجله استفاده کنید

  1. رئیسی از گرگان می گوید

   با سلام و احترام خدمت دوستان ماهنامه مانا
   تشکر می کنم از مطالب خوبتون مچکرم

  2. ادمین می گوید

   سلام. چشم.

 52. فاطمه نیک مهر می گوید

  با سلام و احترام و خسته نباشید به شما تلاشگران گرانقدر که با تلاش خود مجموعه ماهنامه مانا را راه اندازی کرده و برای پیشرفت ان هر ماه و هر روز تلاش میکنید.

 53. حسن حسن زاده می گوید

  سلام
  کارتان عالی است، قدردان زحماتتون هستم.
  حسن حسن زاده از کاشان

 54. نرگس عسگری از شهرستان کاشان می گوید

  بهتر ازین نمیشه، منتظر نسخه بریل هستیم.

 55. م. بذرگر می گوید

  سلام و سپاس بیکران از مطالب عالیتون

 56. محمد امین آلبوغبیش از اهواز می گوید

  سلام دوستتون دارم چون الگوی ما نابینایان هستید دوستان عزیز

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما عزیزان. تشکز لطف همه. پیروز باشید.

 57. مهران پیمان می گوید

  با سلام و صد درود کتابهای صوتی که هر ماه تهیه می شود اگر امکان داشته باشد از کتب دانشجویان باشد بهتر است چون کتب این عزیزان اگر ضبط شده هم باشد مربوط به سالهای گذشته است و چندان کارایی ندارد

  1. رقیه شفیعی می گوید

   سلام خدمت شما و همه ی دوستان که به مجله لطف دارند.
   غیر از کتاب هایی که معرفی میشن کتاب های دانشجویی هم ضبط داریم اما چون اگر قرار باشه هر ماه اونها رو هم معرفی کنیم هم فضای زیادی اشغال میشه هم حوصله خوانندگان رو سر میبره. شما از طریق کتابدار بخش نابینایان استانتون پیگیری کنین که راجع به جدیدترین ها بهتون اطلاع بدن.

  2. ادمین می گوید

   سلام. فکر کنم لیست کتب دانشگاهی را باید از کانون دانشجویان نابینای همان دانشگاه دریافت کنید.

 58. حسین موسوی می گوید

  سلام
  سپاس بابت این ماهنامه بسیار کاربردی،لطفا درمورد کسب و کار هایی هرچند کوچک که یک فرد نابینا بتواند انجام دهد و درامدی داشته باشد مطالبی ارائه دهید.

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم حتما.

 59. نگار سقازاده می گوید

  سلام و سپاس و خداقوت به تیم بی نظیر ماهنامه مانا، بیشتر بدرخشید.
  کاشان

 60. فاطمه باوی می گوید

  سلام با عرض خسته نباشید خدمت دست اندر کاران و خبرنگاران مجله مانا
  ممنون بابت اطلاعات و خبرهای مفیدی که در این ماهنامه میگذارید و کمال تشکر را از همگی شما دارم و امیدوارم همیشه موفق و موید باشید.

  فاطمه باوی

  1. مریم اقبالی از علی اباد می گوید

   خداقوت دوستان خوب ماهنامه مانا
   خبر های خوب مفیدی گزاشتین ممنونم

   1. ادمین می گوید

    نگار سقازاده، فاطمه باوی و مریم اقبالی از علی اباد سپاس از طف شما عزیزان.

 61. مریم سرگزی می گوید

  با سلام و سپاس آیا کسی پاسخگوی این معلم محترم که با آینده دانش آموزان بازی می کند نیست لطفا پیگیری بفرمایید

 62. پیمان رضایی زاده می گوید

  سلام و عرض ادب آموزش بریل از چپ لحظه ای که این تیتر را دیدم فکر کردم خطی جدید اختراع شده. فقط میتوانم بگویم متاسفم که توانبخشی بهزیستی در خصوص نابینایان به این درجه تنزل پیدا کرده است. من هم در استان خود با تعداد زیادی از اعضای کتابخانه مواجه شدم که درخواست لوح و قلم و آموزش خط بریل دارند که البته به لطف تهیه این لوازم توسط انجمن نابینایان ایران و شرکت سامسونگ تا حد زیادی این احتیاجات رفع میگردد. ببخشید کامنتم طولانی شد

 63. روح الله شهریاری از کرمان می گوید

  سلام و تشکر همیشه منتظر بودم در خصوص ورزش نابینایان مطلبی قرار دهید تا مطالعه کنم از توجه به این امر مهم خیلی خوشحالم و امیدوارم که مستدام باشد و ورزش مورد توجه این مجله قرار گیرد با تشکر

 64. مؤیدی می گوید

  سلام سپاس از شما بابت پشتکاری که جهت حمع آوری مطالب دارید .
  لطفا دلنوشته های افراد نابینا رو هم در مجله بیارید . متشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام. ستون به قلم شما، دقیقا برای همین امر به مجله اضافه شده.
   منتظر ارسال آثار از سوی نابینایان هستیم تا در مانا منتشر کنیم.

 65. صحنه می گوید

  با سلام و احترام خدمت اعضای محترم ماهنامه مانا
  هشتمین مجله ماهنامه مانا رو تبریک میگم بسیار بسیار سپاس گذارم از زحمت شما

 66. سعیدی می گوید

  سلام و قت بخیر خدمت شما بخش مسافرت برای افراد نابینا عالی بود و در هرنشریه وضعیت افراد نابینا را در بخش های مختلف جامعه بررسی کنید

  1. ادمین می گوید

   صحنه و سعیدی سپاس از همراهی تون.

 67. فرهادی می گوید

  سلام خسته نباشید زحمت کتب رشته های مختلف دانشگاهی رو نیز به صورت صوتی بکشید سپاس

  1. رقیه شفیعی می گوید

   قطعا کتب دانشگاهی هم بر اساس اعلام نیاز اعضا در کتابخانه ها با استفاده از کمک های خودشون ضبط میشن از کتابدار استانتون در بخش نابینایان نیاز های مطالعاتی رو پیگیری بفرمایید.

 68. امیر می گوید

  سلام
  در بخشی از مجله به وضعیت استخدام نابینایان در ادارات نیز بپردازید
  با تشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام .بله حتما.

 69. آمنه شجاعی می گوید

  باسلام واحترام مجله مانا ماه به ماه مطالب مفیدی ارائه میدهدانشاالله موفق ومویدباشید

 70. فرزانه می گوید

  سلام
  عملکرد انجمن نابینایان مثل همیشه عالی پرتوان و پیروز باشید

  1. ادمین می گوید

   خانم فرزانه و شجاعی ممنون از لطف شما

 71. فاطمه می گوید

  سلام
  واقعا جای تاسف دارد در این شرایط سخت کرونایی و زحمت فرزندان به دوش والدین و بی مسئولیتی و بی خیالی یک نفر کل ذهن کودک را به چالش کشیده چه کسی جوابگوی آن کودک بینواست

  1. ادمین می گوید

   متاسفانه هیچ کس…

 72. ابراهیم می گوید

  تشکر از مجله خوبتون کتابهای صوتی رمان های تازه چاپ شد را نیز در مجله بگذارید

 73. پارسا می گوید

  درود برشما ستون مراقبت از چشم بسیار عالی بود ممنون ار اطلاع رسانی شما

  1. ادمین می گوید

   خدارا شکر که مفید بوده براتون.

 74. سعیدی می گوید

  سلام
  لطفا نابیناهای موفق رو هم معرفی کنید. با تشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم حتما

 75. محمدرضا آبیز می گوید

  با درود لطفا بازیهای کامپیوتری را خلاصه تر منتشر بفرمایید

 76. حکیم براهویی می گوید

  با درود لطفا از نخبگان استانی هم گزارش تهیه بفرمایید

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم.

 77. محسن زارعی می گوید

  با سلام لطفا با معاون توانبخشی و کارشناس نابینایان مصاحبه ای انجام دهید تا دلایل آنها را هم مطلع شویم و یکطرفه قضاوت نکنیم

  1. ادمین می گوید

   سلام. آموزش اشتباه دلیل نمیخواهد. مگه اینکه پاسخگو باشند تا سعی بشه همچین مواردی تکرار نشه.

 78. افسانه صادقی می گوید

  با درود نسخه بریل ماهنامه منتفی شده است یا امیدواری برای چاپ آن وجود دارد

  1. ادمین می گوید

   فعلا باید امیدوار بود.

 79. عصما هرجندی کرمان می گوید

  سلام فعالیت انجمن نابینایان ایران در خصوص آمادگی برای روز 23 مهر عالی است. البته بنده پیشنهاد میدهم اگر در سطح ملی و در صدا و سیما یک کار قرعهکشی یا مسابقه ای که با جوایز ارزنده باشد که نظر عموم را جلب کند میتوان در مورد برخی مسائل نابینایان هم در کنار آن فرهنگسازی کرد تشکر تشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام. پیشنها خوبیه اما با این شرایط صدا و سیما فکر نمی کنم عملی باشه.

 80. فاطمه برومند می گوید

  سلام و درود تشکر از خانم جوادیان تجربیات سفر نابینایان در کنار افراد بینا و شنیدن آن از زبان همراهان بینای آنها هم میتواند آموزنده باشد سپاس

 81. حسن کامبخش می گوید

  سلام سلام پیشخان برایم همیشه جالب است از نشریات کشورهای همسایه و در سطح خودمان هم اگر مطلبی موجود بود قرار دهید ممنون میشوم

  1. ادمین می گوید

   سلام. پیشنهاتون رو آقای هاشمی منتقل میکنیم

 82. حسین شریفی کرمان می گوید

  سلام یادداشت میهمان این شماره بسیار جذاب بود همیشه در سفر و جهانگردی احساس میکنم بزرگتر و با تجربهتر شده ام سپاس

  1. ادمین می گوید

   سالام. خوشحالم که مفید بوده. موفق باشید.

 83. مولایی می گوید

  سلام و سپاس ورزش نابینایان میتواند یکی از مناسبترین فضاها برای ایجاد اشتغال باشد البته بنده با آقای کربلایی موافقم اما نابینایان نیز باید در ورزش ویژه خود نقش مدیریتی برجسته ای داشته باشند

  1. ادمین می گوید

   سلام. بله کاملا درسته.

 84. حمیده عابدی می گوید

  سلام البته که سفر برای نابینایان لازم بلکه ضروری است به نظرم انجمنها در این زمینه میتوانند نقش بیشتری ایفا کنند

  1. ادمین می گوید

   صد درصد همینطوره.

 85. نادر سنجری می گوید

  سلام به خبرنگاران نابینا اگرچه با تاخیر اما روز خبرنگار را تبریک میگویم و برای آنها آرزوی موفقیت روزافزون دارم

  1. ادمین می گوید

   سلام. ممنون از لطفتون.

 86. حمید یوسفی می گوید

  سلام و درود تاریخ ایران و احمد قوام و شخصیت آن برایم همیشه جالب بوده از تهیه کننده بخش معرفی کتاب متشکرم که در این مورد کتاب معرفی کردند.

 87. طیبه پرنده کرمان می گوید

  سلام از تهیه کنندگان این مجله فرهنگی تشکر می کند و برای تک تک آنها آرزوی سلامتی دارم در مورد 23 مهر به نظرم مسائل اصلی مشخص و در قالب شعار سال و یا هدف سال مشخص شود و در فضای عمومی نشر داده شود بهتر از اهداف متکثر و گاهی درجه چندم اهمیت است

  1. ادمین می گوید

   سلام. بله دقیقا درسته.

 88. براتی می گوید

  سلام و عرض ادب
  برقراری و دوام مانایی شما را ارزومندم تشکر بابت مطالب خوب و مفیدتون ستون درد دل برای خیلی ها متاسفانه اتفاق افتاده و هیچ کسی جوابگوی چنین مشکلاتی نیست متاسفانه متاسفانه متاسفانه

  1. ادمین می گوید

   سلام و ممنون و سپاسگزاریم از لطف و محبت شما. ما هم متاسفیم.

 89. کهزادی می گوید

  سلام
  بخشی از مجله را به اصلی ترین و پایه ای ترین نابینایان یعنی آموزش خط بریل اختصاص دهید سپاس

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. همانطور که تینای عزیز در ستون به قلم شما اشاره کرد، به نظر من این خط باید حضوری آموزش داده بشه و گرنه با مشکلات فراوانی مواجه خواهد شد.

 90. سماواتی می گوید

  سلام
  این نشریه نیز چون گذشته بسیار عالی موفق و پیروز باشید

 91. ابوالفضلی می گوید

  سلام و درود
  بخش عملکرد صادقانه انجمن نابینایان همچون همیشه قابل ستایش و تشکر دارد

  1. ادمین می گوید

   درود بر دوستان عزیز: سماواتی و ابوالفضلی. سپاس از حسن توجه شما. پیروز باشید.

 92. محمدی می گوید

  سلام ستون مسافرت عالی بود و ای کاش اشاره ای هم به مشکلات سفر با کمبودهایی که هست نیز میشد

  1. ادمین می گوید

   سلام. بله حق با شماست.

 93. مرادی می گوید

  سلام
  در بخش کتب صوتی کتابهای گویایی مختص زندگی نابینایان و مشکلاتی و مسائلی که در پیش دارند نیز گنجانده شود ممنون

 94. جلالی می گوید

  سلام بخش رواشناسی بسیار آموزنده س مرسی از بودنتون

 95. شهرام می گوید

  سلام قسمت مراقبت چشم عالی بود مطالب و موضوعات بیشتری در این خصوص اختصاص دهید بسیار سپاسگزارم

  1. ادمین می گوید

   درود بر مرادی، جلالی، شهرام. سپاس از همراهی و توجه ما.

 96. رضا می گوید

  سلام سلام مثل همیشه عالی بخشی را نیز اختصاص دهید به فعالیت های درآمد زای نابینایان

  1. ادمین می گوید

   سلام. ممنون و چشم حتما.

 97. افراسیابی می گوید

  سلام
  میخواستم ازشون بپرسم مطالب پزشکی یا روانشناسی که قرار میدید منبعش از کجاست؟ و آیا قابل استناد هست؟

  1. ادمین می گوید

   سلام. بله منابع کاملا معتبره. بله فایل استناد هم موجوده.

 98. سکینه می گوید

  با سلام و خدا قوت به شما عزیزان در پارا المپیک های اخیر نتایج معلولان و جانبازان عزیز از المپیکیها بهتر بوده امید است که توجه بیشتری در همه زمینه ها در مورد این عزیزان به عمل آید با سپاس.

  1. ادمین می گوید

   سلام . سپاس از توجهتون. بله کاملا درسته و همشه و در همه ی ادوار پارالمپیک نسبت به المپیک نتایج درخشان تر و قابل توجه تری داشته است.

 99. سمیه می گوید

  با سلام و سپاس تشکر از کمیته المپیک که در این دوره به پارا المپیکی ها همانند المپیکی ها بر خلاف دوره های قبل پاداش یکسانی پرداخت میکند.

  1. ادمین می گوید

   سلام. بله واقعا باعث خوشحالی و بسی امیدواریه.

 100. محسن می گوید

  سلام
  به نظرم نابینایان و کم بینایان موفق زیادی توی همین ایران هست که میشه ازشون گزارش تهیه کرد
  خارجیا خیلی خوبه مزارید ولی فکر میکنم نمیشه ازشون الگو گرفت و از موفق های ایران بهتر میشه الگوبرداری کرد چون ملموس ترن

  1. ادمین می گوید

   سلام .بله کاملا درست می فرمائید و در آینده به افراد موفق کشورمان هم خواهیم پرداخت.

 101. حسن شاهی می گوید

  ممنون بابت معرفی مشاغل
  جالب بود
  با تشکر

 102. ز.کواری می گوید

  بخش پاراتور خیلی جالب بود ای کاش همه امکانشو داشتن

 103. مظفر می گوید

  با سلام امید که گرامی داشت روز عصای سفید به نحو احسن برگزار گردد.

 104. کوثر می گوید

  با سلام به شما عزیزان بخش پیشخوان خیلی دل چسب بود ممنون.

  1. ادمین می گوید

   شاهی، کواری، مظفر و کوثر. سپاس از همراهی و لطف شما عزیزان. برقرار باشید.

 105. علی ملک می گوید

  سلام و روز بخیر
  با تشکر از مجله وزین مانا
  تمام بخش ها جالب بودن
  بازی که معرفی فرمودید دانلود نکردم ولی احساس میکنم برای کودکان و نوجوانان چیز جالبی نباشه

  1. ادمین می گوید

   سلام بر شما. تشکر از لطفتون.

 106. پریا می گوید

  با سلام تشکر از مطالب مفیدتون راجع به سفر

 107. مریم می گوید

  عرض سلام و ارادت به شما عزیزان به نظرم مهمترین نکته در هر سفری داشتن خلق و خوی خوبه و اینکه طرف حوصله سربر نباشد.

  1. ادمین می گوید

   سلام بر پریا و مریم. بله خلق و خوی خوش از واجبات سفر است.

 108. جاسم می گوید

  با سلام, راجع به افسردگی در نابینایان ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اگر انسان در بدو تولد معلولیت داشته باشد راحتتر میتواند با آن کنار میاید تا اینکه در سنین بزرگ سالی.

  1. ادمین می گوید

   سلام. تا حدودی باهاتون موافقم. اما خلی از افراد موفق بعد از معلولیت هم خیلی زود خودشون رو جمع کردن و دچار افسردگی نشدن.

 109. رضا می گوید

  عرض سلام و خدا قوت این نکته که نابینایان دچاره افسردگی میشوند شاید به این دلیل است که انسان ذاتا کمالگراست و دوست دارد همه چیز را در بالاترین سطوح آن داشته باشد.

  1. ادمین می گوید

   سلام. بله همینطوه.

 110. حسین می گوید

  با سلام به شما گرامیان اگر انسان با هر نقس عضوی در یابد که استعداد های خود را شکوفا سازد دیگر هیچ گاه دچار افسردگی نخواهد شد.

  1. ادمین می گوید

   سلام. کاملا موافقم

 111. امینی می گوید

  سلام
  ممنون از مطالب زیباتون
  هر ماه منتظر سری جدید هستم
  بسیار عالی

 112. علی می گوید

  با سلام تشکر از توسیفات آقای خادمی راجع به مراقبت از چشم ها.

 113. فاطمه یوسفی کرمان می گوید

  سلام به دوستان هم نوع پیشنهاد میدهم با دوستانی که باهاشون راحتید مسافرت برید من که این تجربه را دارم خیلی بیشتر خوش میگذرد مواظب خودتون باشید

  1. ادمین می گوید

   سلام بر امینی، علی و فاطمه. تشکر از لطف و همراهی شما. خانم فاطمه بله دقیقا همینطوره.

 114. رویا می گوید

  سلام سلام بله مشکلات آموزش خط بریل و تهیه لوازم آموزش آن زیاده باید براش فکر اساسی بشه به امید روزهای بهتر

  1. ادمین می گوید

   به امید ان روز…

 115. مهدی کرمان می گوید

  سلام خبرنگاری برای نابینایان و مسائل آنها میتواند در رفع مشکلات همنوعان کمک شایانی کند از عزیزان کارشناس انتظار بیشتری در این زمینه میرود با سپاس

  1. ادمین می گوید

   سلام. درسته و همکاران خبرنگار ما تمام تلاششون رو در این زمینه می کنند.

 116. محمدرضا آبیز می گوید

  با سلام لطفا آموزشهای موبایل و یا پاسخ به سوالات پرتکرار را هم اضافه نمایید

  1. ادمین می گوید

   سلام. دوستانمان در گروه تلگرامی مهارتهای نابینایان یا محله نابینایان آموزش موبایل هم دارند. و ما موازی کاری نمی کنیم

 117. ابو الفضل رافت می گوید

  درود معرفی استانها کی در ماهنامه انجام می گیرد

  1. ادمین می گوید

   سلام. اگه منظورتون معرفی فعالیت های نماینگی انجمن در استانهاست، ان شاءالله از شماره آینده.

 118. ناصر براهویی می گوید

  سلام مصاحبه با نخبگان نابینا را هم در ماهنامه انجام دهید

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم

 119. محمد امین ریگی می گوید

  با درود لذت مطالعه بریل خیلی بیشتر از فایلهای صوتی است لطفا پیگیر باشید

  1. ادمین می گوید

   سلام حتما پیگیر هستیم.

 120. رایان می گوید

  با سلام و خدا قوت به شما گرامیان ما باید ساختار ورزشی را درست کنیم به گونه ای که ورزشکار در میدان ورزشی فکری جوز ورزش کردن نداشته باشد ممنون.

  1. ادمین می گوید

   سلام و تشکر. کاملا درست می فرمائید. امیدواریم مسئولان به فکر ورزشکاران عزیز باشند.

 121. فاطمه می گوید

  با سلام و عرض ارادت به شما عزیزان به نظرم مهمترین مسئله در انتخاب یک شغل داشتن علاقه است نه صرفا درامد سپاس

  1. ادمین می گوید

   سلام و تشکر. بله کاملا درسته. علاقه مهمترین شرط انتخاب شغله.

 122. سوگند می گوید

  با سلام و خسته نباشید متاسفانه به دلیل شرایط اقتصادی در جامعه خیلی از نابینایان و کم بینایان مجبور هستند در شغل های که علاقه زیادی به آن ندارند مشغول به کار شوند با سپاس.

  1. ادمین می گوید

   سلام. بله متاسفانه همینطوره.

 123. سارینا می گوید

  با سلام به شما عزیزان طرح پاراتور خیلی جذاب و عالیه امید که این طرح برای نابینایان عزیز در سراسر کشور با کمک دولت مردان پس از پایان یافتن بیماری منحوس کرونا به نحو احسن اجرایی گردد با سپاس.

  1. ادمین می گوید

   سلام. تشکر. ان شاءالله

 124. آوینا می گوید

  با سلام امید که ترح پاراتور در جایجای کشور عزیزمان با کمک دولت مردان در شغل های مختلف برای هم نوعان نابینا اجرا گردد.

  1. ادمین می گوید

   ما هم امیدواریم.

 125. الهه حقیقت منش می گوید

  با درود آیا می شود پیگیری کنید در دولت جدید در مدارس نابینایان از تحصیل کرده های نابینا استفاده شود و افراد بینا به مدارس دیگر منتقل شوند؟

 126. حکیم براهویی می گوید

  سلام بخش بازی های رایانه ای طولانی است امکان دارد کوتاه تر شود یا ستونی دیگر جایگزین شود ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام. این ستون طرفداران خودشو داره و متاسفانه کوتاه تر از این نمشه.

 127. یاسمین می گوید

  با سلام به شما عزیزان تشکر از خانم شفیعی بابت کتاب های ضبط شده ای که معرفی کردند.

 128. یلدا می گوید

  با سلام و خدا قوت به شما عزیزان و با آرزوی موفقیت برای آقای بوستانی

  1. ادمین می گوید

   یاسمین و یلدا سپاس از همراهی شما

 129. احمد جهان تیغ می گوید

  با درود لطفا معرفی نخبگان نابینا را هم انجام دهید

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم.

 130. حمیده بامری اول می گوید

  سلام در این شماره کارآفرین در حوزه نابینایان معرفی نشد

  1. ادمین می گوید

   سلام در شماره های آینده به این موضوع خواهیم پرداخت.

 131. مهدی ظرقامی می گوید

  با درود امکان معرفی مفید وبسایت ویژه نابینایان را هم انجام دهید

  1. ادمین می گوید

   سلام. اگر وبسایت خارجی میخواین آقای هاشمی معرفی میکنه ولی بهترین وبسایتهای داخلی ویژه نابیناان محله نابینایان، شب روشن و پکتوس هستند.

 132. عباس خاک سفیدی می گوید

  با سلام لطفا در ستون روانشناسی در مورد درمان حرکات دورانی و یا حرکت به چپ و راست سر یا عقب و یا جلو کردن سر برای نابینایان مطلب بگذارید

  1. ادمین می گوید

   سلام. حتما.

 133. سجاد وفادارنژاد می گوید

  با سلام لطفا در ضبط کتب دانشجویان را هم مد نظر داشته باشید

 134. امیرعلی می گوید

  با سلام و خدا قوت لطفا در بخش بازی بازی را معرفی بفرمایید که سطح اطلاعات عمومی نابینایان رو بالا ببره سپاس.

  1. ادمین می گوید

   سلام. پیشنهادتون منتقل میشه.

 135. معصومه می گوید

  با سلام اگر هر شخصی با توجه به تواناییش در کاری که باید مشغول بشود مشکلاتی مانند بر عکس نوشتن بریل پیش نمیآید

  1. ادمین می گوید

   سلام .بله کاملا درسته.

 136. اهورا می گوید

  با عرض سلام و ارادت به شما عزیزان اگر برای آموزش کودکان نابینا و کم بینا از توانایی آموزگاران همنوع استفاده شود شاهد این قبیل مشکلات نیستیم ممنون.

  1. ادمین می گوید

   کاملا درسته

 137. شیدا می گوید

  سلام به شما عزیزان بخش تنزتون خیلی به دلم نشست ممنونم.

 138. پرستو می گوید

  با سلام به نظرم نحوه صحبت کردن و رفتار کردن با نابینایان باید فرهنگ سازی شود

 139. امین می گوید

  با سلام تشکر بابت مطلب تنزتون

 140. محمود عُبِیدی نِیسی می گوید

  سلام.
  سپاس از مطالب پر محتواتون.
  بسیار مفید و کاربردی هستن.
  موفق باشید.

  1. ادمین می گوید

   سلام بر دوستان عزیز شیدا، پرستو، امین و عبیدی. سپاس از لطف و همراهی شما.

 141. ساجده سَیاح زاده می گوید

  با سلام.
  مثل همیشه مطالب عالیه.
  مقاله ای که در باره افسردگی در بین آسیب دیدگان بینایی گذاشته اید، بسیار جالب بود.
  من در مواجهه با افراد همنوعی که در بزرگسالی بیناییشان را از دست داده بودند، زیاد این مسئله رو مشاهده کردم.
  چون افرادی که از کودکی با این معضل روبرو بودند، فرصت بیشتری برای سازگاری با آن و نیز زمینه دریافت آموزش های مناسب را بیشتر دارند و این کمکشان می کند که زندگی طبیعیتری را در پیش بگیرند.
  باز هم ممنون.

  1. ادمین می گوید

   سلام و تشکر از شما. بله کاملا درسته. افراد دیر نابینا بیشتر در معرض افسردگی قرار می گیرند.

 142. ساجده دورقی می گوید

  سلام.
  واقعا یادگیری درست خط بریل خیلی برای نابینایان مهم هست.
  تشکر از زحمات شما

  1. ادمین می گوید

   سلام. بله کاملا درسته. سپاس حسن نظر شما.

 143. فرشته خسروی از بیرجند می گوید

  باسلام و خسته نباشید خدمت بزرگواران مجله مانا، خوشحالم که هر ماه شاهد پیشرفت و پرپار شدن مجله شما هستم. در چند شماره قبل پیشنهاد اختصاص ستونی به کودکان را داده بودم چرا که فرزند نابینای من علاقه مند به مطالعه است اما مطالب مانا مختص جوانان و غیره است. لطفا چنانچه مقدور هست ستون داستان کوتاه هم برای کودکان اختصاص بدید تا کودکان هم به نحوی سهمی در استفاده از مجله مانا داشته باشند. باتشکر

  1. ادمین می گوید

   من “نشریه نگاه “ویژه کودان و نوجوانان را که در وبسایت محله نابینایان منتشر میشه را بهتون معرفی میکنم.

 144. محمدزاده، کتابدار کتابخانه گویای نابینایان، بیرجند می گوید

  سلام
  عرض خسته نباشید و خداقوت دارم خدمت عزیزان ماهنامه مانا که با نهایت دقت و پشتکار در تلاشند تا هر ماه ماهنامه مانا به موقع و با مطالب خوب و آموزنده به دستمون برسه. از زحمات شما به ویژه آقای امید هاشمی و خانم رقیه شفیعی کمال تشکر رو دارم.

  1. ادمین می گوید

   سلام خانم محمدزاده. سپاس از همراهی همیشگی شما.

 145. رقیه نعمتی می گوید

  سلام خسته نباشید . لطفا مطالبی هم در رابطه با چگونگی رفتار با کودکان در مجله بیارید .

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم.

 146. پارسینا مولایی می گوید

  سلام.
  ممنون از مطالب خوبتون

 147. عسل باوی می گوید

  سلام.
  مطالبتون عالیه. دستتون درد نکنه.

 148. فایز حیادر می گوید

  سلام
  من به رشته خبرنگاری خیلی علاقهمند هستم.

  تجربه ی دوستان نابینا از کار خبرنگاری بسیار جالب بود.
  موفق باشید

  1. ادمین می گوید

   درود بر مولایی، باوی و حیادر. سپاس از محبت شما. موفق باشید.

 149. محمد رویاوی می گوید

  سلام.
  من در رشته موسیقی تحصیل میکنم. همیشه دغدغه نوشتن نت ها رو داشتم. ممنون که نرم افزار مناسب برای ما نابینایان رو معرفی کردید.
  موفق باشید.

  1. ادمین می گوید

   سلام . خواهش میکنم. موفق باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حاصل عبارت را در کادر بنویسید. *-- بارگیری کد امنیتی --