ماهنامه مانا شماره چهار: فروردین ۱۴۰۰

378

نوروزِ فریبنده را پشت سر گذاشته‌ایم و در اول اردیبهشت ماه جلالی، دختر طبیعت را به نظاره نشسته‌ایم که هر آن با لباسی تازه، دیده‌ها را به خود می‌دوزد. همان زیبایی‌هایی که حکیم سخن سعدی را سر ذوق آورده تا برای ما گلستانی از ادب فارسی باقی بگذارد و واژه‌ها را در ذهن و جانِ «بیتا»، شاعر نابینا روح بخشیده تا این چند خط را پیشکش مانا و مخاطبانش کند:

هوا عجیب بوی بهار گرفته است، انگار واژه‌ها برای من و ما گل کرده‌اند و یخ زمین آب شده است. چلچله‌ها بازگشته‌اند و زمین سبز پوش شده. درختان از خواب زمستانی برخواسته اند و دست قنوت به بارگاه آسمان برآورده‌اند. پنجره را باز کن و آرمیدن بلبل در سایه بنفشه و رقص شکوفه‌ها را به تماشا بنشین. دشت انتظارمان را می‌کشد آنجا که حرف‌های زمین افتاده‌مان دوباره سبز می‌شوند و دست‌های عاشقمان گره در کار سبزه‌ها می‌اندازند. قرارمان زیر چشمان تو، آنجا که بارانِ شعر نم نم در آسمان فروردین شروع می‌شود.

به زندگی لبخند بزن، بـهـار ادامهٔ لبخندهای تو خواهد بود…

اگر به تازگی با ماهنامه الکترونیکی نابینایان ایران آشنا شده‌اید، با گوش سپردن به این پرونده صوتی می‌توانید با پیشینه‌اش بیشتر آشنا شوید. همچنین می‌توانید این پرونده را هم بارگیری کنید تا فهرست مطالب  چهارمین شماره مانا در اختیارتان قرار گیرد. در ادامه می‌توانید عناوین مطالبی را که با تلاش اعضای تحریریه مانا تهیه شده مشاهده کنید.

عناوین این شماره

یادداشت مدیر‌مسؤول

امیر سرمدی: فعال رسانه‌ای

از دیماه 99 تا کنون، چهار شماره از ماهنامه الکترونیکی نابینایان ایران (مانا) منتشر شده است. با توجه به تنوع و تکثر دیدگاه‌های کاربران ذیل شماره‌های پیشین این نشریه، لازم می‌دانم دربارهٔ خط مشی مجله در سال جاری و سرویس‌های جدیدی که قرار است به مانا اضافه شود، توضیحاتی ارائه کنم و پاسخگوی سؤالات متعدد شما باشم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

گزارش عملکرد انجمن نابینایان ایران (فروردین ۱۴۰۰) + فایل صوتی

منصور شادکام: قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران

مهندس منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران، گزارشی را از فعالیت‌ها و عملکرد انجمن در طول اولین ماه از ۱۴۰۰ خورشیدی ارائه کرده است که متن این گزارش در ادامه از نظر مخاطبان ماهنامه الکترونیکی نابینایان ایران می‌گذرد. علاقمندان می‌توانند پرونده صوتی این گزارش را با صدای مهندس شادکام، در انتهای همین نوشته بارگیری و گوش کنند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

پیشخان: مروری بر نشریات و پادکست‌های انگلیسی‌زبان ویژه افراد نابینا و کم‌بینا + فایل صوتی

امید هاشمی: فعال رسانه‌ای

دو هفته‌ای می‌شود که تعطیلات نوروزی تمام شده و زندگی روال عادی خودش را دست‌کم به همان شیوه‌ای که قبل از عید حاکم بود، از سر گرفته است. دانش‌آموزان، از جمله اقشاری هستند که این آغاز دوباره را با پوست و گوشتشان درک می‌کنند. چه، روز‌های طولانیِ استراحت و خوشی و بازیِ تمام وقت به سر آمده و گاهِ روز‌های تکراری مدرسه فرا رسیده است. ما هم در پیشخوان از این ماجرا غافل نشده‌ایم و سعی کرده‌ایم در آغاز این شماره از پیشخوان، آن گروه از مخاطبانمان را بیش از پیش به یاد حال و هوای درس و مشق و امتحان بیندازیم تا خوش خوشانِ تعطیلات به کلی فراموششان شود که یوم‌الحساب از آنچه می‌اندیشند به آنها نزدیک‌تر است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

زندگی: مسیر نا‌هموار والدین نابینا برای با‌سواد شدن فرزندان

فاطمه جوادیان: کارشناس نابینایان آموزش و پرورش گیلان

بی‌درنگ پای صحبت‌های دوستانمان می‌نشینیم که فرزندانشان را به مدرسه فرستاده‌اند و برای هر یک از مسائلی که با آن مواجه می‌شدند، راه حلی خلاقانه اندیشیده‌اند. البته در این میان به ماجرای دوستانی هم اشاره شده است که راه‌های پیچیده‌تری را برای حل مسائل خود انتخاب کرده‌اند. راه‌هایی که در آینده منجر به مشکلات دیگری می‌شود.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

نگاهی به آخرین پژوهش‌های حوزه روانشناسی با رویکردی به آسیب‌دیدگان بینایی

زهرا همت: روانشناس

با توجه به نتایج گوناگون پژوهش‌های روان‌شناسان در زمینه خودپنداره و عزت نفس افراد آسیب‌دیده بینایی، مرور نظام‌مند مطالعات منتشر شده سودمند به نظر می‌رسد. نویسنده برای بررسی این موضوع، در میان مقالات منتشر شده در زمینه عزت‌نفس و خودپنداره در افراد نابینا و کم‌بینا به جستجو پرداخته و با جدا کردن مطالعاتی که بر روی افراد در سنین مدرسه انجام شده، پایگاه داده جامعی را ایجاد کرده است و به این دلیل که برخی از کودکان آسیب‌دیده بینایی در مقایسه با همسالان بینا مدرسه را چند سال دیرتر به پایان می‌رسانند، سن گروه مورد مطالعه ۵ تا ۲۵ سال در نظر گرفته شده است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بگو چیست کار: مشاغل از نگاه نابینایان شاغل

هادی نائینی‌زاده: دانشجوی دکتری مطالعات قرآنی

نشریه مانا، در راستای کمک به یافتن فرصت‌های نو برای جویندگان حرفه، قصد دارد طی سلسله مطالبی تحت عنوان «مشاغل»، نقشی کوچک در راستای توانمندسازی افراد نابینا ایفا کند. در هر ماه شغلی مد نظر قرار می‌‌گیرد و گفت و گویی با کارشناسان خبرهٔ آن حرفه انجام می‌‌گیرد. در این گفت و گو‌ها کوشش می‌‌شود از مزایا و موانع مشاغل مورد نظر سخن به میان بیاید. کوشش می‌‌شود این گفت و گو‌ها با کسانی باشد که مشکلات موجود بر سر راه متقاضیان کار را لمس کرده باشند و بتوانند آن‌ها را به شکل درستی توصیف کنند تا کسانی که قصد ورود به آن شغل را دارند، دورنمای صحیحی از موقعیت کنونی آن پیش چشم داشته باشند

دریافت نسخه صوتی.

دیدن نوشته

پزشکی و سلامت: آشنایی با یک اختلال رایج در میان نابینایان مطلق

مجتبی خادمی: مترجم و بنیان‌گذار اولین وب‌سایت فارسی ویژه نابینایان

زمان خواب افرادی که از اختلال چرخه خواب و بیداری غیر ۲۴ ساعته رنج می‌برند، هر روز کمی بیشتر تغییر می‌کند. زمان خواب و زمان بیداری آن‌ها هر روز دیر‌تر و دیر‌تر می‌گردد. زمان خواب در طول هفته، گاهی منطبق با ساعت خواب عادی است و گاهی از انطباق خارج می‌شود.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت میهمان: نقش سازمانهای مردم نهاد در کیفیت زندگی کاری افراد دارای آسیب بینایی

دکتر روحالله ساعی: مدرس دانشگاه، دبیر کارگروه نابینایان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

بهبود کیفیت کاری افراد دارای آسیب بینایی اعم از نابینایان و کم‌بینایان به دلیل شرایط خاص و متفاوت وضعیت جسمی آنان الزامات و برنامه‌های خاصی را می‌طلبد که عمدتاً توسط سازمانها و کارفرمایان مغفول مانده است. این افراد معمولاً در کسب مهارت‌های بیشتر، آموزش متناسب، ورود به بازار کار، ترقی شغلی و… با مشکل مواجه می‌شوند که کیفیت زندگی کاری آنان را تنزل می‌دهد. در این بین سازمانهای مردم نهاد یا سمن‌ها می‌توانند به عنوان واسطه‌ای مناسب میان سازمان‌ها، کارفرمایان و افراد دارای آسیب بینایی، مشکلات و موانع شغلی آنان را شناسایی کرده و در جهت رفع آنها به منظور بهبود کیفیت زندگی کاری این افراد نقش آفرینی کنند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

معرفی دستچینی از جدید‌ترین کتاب‌های ضبط شده برای نابینایان

رقیه شفیعی: کتابدار نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

آنچه در پی می‌آید، معرفی چند کتاب برای سلایق گوناگون است که در ماه‌های اخیر در مراکز متعدد ضبط کتاب در کشور به زیور صوت آراسته شده‌اند و در اختیار نابینایان اهل مطالعه قرار گرفته‌اند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بازی‌باز: نجات مرد نابینا از دل دریای طوفانی + فایل صوتی

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

قصه ای‌اف‌ال از این قرار است که یک نفر گویی از یک خواب یا بی‌هوشی بیدار می‌شود و خود را در یک محیط کاملاً تاریک می‌یابد. صدایی که خودش را چیزی شبیه یک روح معرفی می‌کند، کم‌کم سعی می‌کند شرایط را برای مرد جوان توضیح دهد. او برای مرد توضیح می‌دهد که نابینا شده و در یک کشتی در دل یک دریای طوفانی در یک سلول زندانی شده است. گویا این اتفاق بعد از حمله گروهی به یک روستا که مرد جوان ساکنش بوده رخ داده است…

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

طنز: چگونگی پذیرایی از جماعت نابینا

نویسنده: یخ نکنی نمکدون

قبل از هر چیز، این مهم است که مهمان شما چندمین بارش است که به خانهٔ شما می‌آید. اگر اولین بارش است، شاید لازم باشد زمانی که ایشان به مقابل در ساختمان شما می‌رسد، شما نیز دم در ساختمان رفته، و ایشان را تا مقابل واحد آپارتمان خود راهنمایی کنید. چرا که مورد داشته‌ایم دوستان نابینا، به جای رفتن به واحد دوستشان، وارد واحدهای همسایه شده و البته انصافاً بعدها که از ایشان پرسیدیم، حسابی هم بهشان خوش گذشته بوده. حالا این که این خوش گذشتن در چه سطح و از چه نوعی بوده دیگر اینجا قابل عنوان کردن نیست.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بارگیری پرونده‌های صوتی و متنی

 

 

 

 

اشکان آذرماسوله                                                        شهروز حسینی

                                            صنم اوشلی

 

اگر میانه‌تان با متن‌های بلند شکرآب است یا پیش از تورق این شماره از ماهنامه مانا ترجیح می‌دهید از چند و چون آن با‌خبر باشید قاعدتاً چاره‌ای جز گوش سپردن به ویترینِ صوتیِ مانا ندارید. ویترین را گروهِ حسینی، اُوِشلی و آذر‌ماسوله تولید کرده‌اند و زمانش هم حدود ۲۵ دقیقه است. همین حالا آن را دانلود کنید و اگر خوشتان آمد، با دیگران هم به اشتراکش بگذارید.

اگر میل به شنیدن سایر پادکست‌ها دارید، این شما و این هم گزارش عملکرد انجمن نابینایان ایران، پیشخوان و بازی‌باز. همچنین اگر خواسته باشید ماهنامه را به صورت یکجا دانلود کنید و بدون نیاز به اینترنت در هر جا و مکانی که تمایل دارید مطالعه کنید می‌توانید نسخه پی‌دی‌اف را از اینجا و اچ‌تی‌ام‌ال را هم از این لینک دانلود کنید و برای دریافت نسخه صوتی چهارمین شماره ماهنامه مانا به صورت یکجا و در قالب یک فایل فشرده، اینجا کلیک کنید.

378 نظرات
 1. پروانه بهاالدین می گوید

  با سلام و خسته نباشید .به امید استمرار انتشار ماهنامه خوبتان

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. ان شاءالله

  2. هانیه روانبخش می گوید

   با سلام و احترام
   مطالب عالی خوشم امد

   1. امیرحسین می گوید

    ممنون از شما
    خسته نباشید 🌹🌹🌹

 2. بایرام نبی زاده آ.غ می گوید

  در این شماره بنده زبان گویای تعداد کثیری از نابینایان استان آذربایجان غربی هستم که به اینترنت دسترسی ندارند ولی جهت مطالعه فایل صوتی ماهنامه را از ما می گیرند و برای هرچه بهتر شدن آن دعا می کنند

  1. ادمین می گوید

   درود بر مخاطبان عزیز استان آذربایجان غربی و مخصوصا آقای نبی زاده. تشکر از شما بابت به اشتراک گذاشتن فایل های صوتی ماهنامه.

   1. حسین می گوید

    واقعا سنگ تمام گذاشته آید
    خسته نباشید.
    حسین از آبادان

  2. الینا السادات موسوی می گوید

   سلام خسته نباشید مجله شما مثل همیشه عالیه بخش اقای هاشمی و اطلاعاتشون بسیار اموزنده بود ممنون

 3. عبدالمناف عظیمی ارومیه می گوید

  من از این کار فرهنگی شما عزیزان در انجمن نابینایان ایران که همیشه در کار های خدا پسندانه پیشرو هستید کمال تشکر و قدردانی را دارم

  1. ادمین می گوید

   سلام بر جناب عظیمی بزرگوار. سپاس از همراهیتون.

   1. Mohammad می گوید

    با سلام خیلی لذت بردم

 4. بهروز نبی زاده آذربایجانغربی می گوید

  من هم به نوبه خود تشکر و قدردانی قلبی خود را از زحمات شبانه روزی شما عزیزان در انجمن نابینایان ایران و تیم تحریریه ماهنامه متحمل می شوید تا هم نوعانتان در اقصا نقاط کشور به اطلاعات به روز دست یابند اعلام می کنم

  1. ادمین می گوید

   درود آقای نبی زاده عزیز. بسیار ممنون و سپاسگزاریم از لطف و محبت شما. برقرار باشید.

  2. لیلا عبیدی نیسی می گوید

   از استان خوزستان – اهواز
   با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همگی
   با سپاس از زحمات شما عزیزان مانا باشید . از اینکه فایل صوتی در اختیار ما قرار می دهید بی نهایت سپاسگزارم و امیدوارم که هر روز بهتر از دیروز باشد

 5. احمد دولخانی آ.غ می گوید

  خدا را شکر افرادی پیدا شدند که به فکر ماباشند، دستتان درد نکند من فایل های صوتی ماهنامه را گوش می کنم و لذت می برم.

  1. ادمین می گوید

   سلام. ماهم از داشتن مخاطبین عزیزی همچون شما لذت میبریم.

 6. فاطمه بیگم موسوی ارسنجان می گوید

  باسلام
  وآرزوی قبولی طاعات
  باتشکرازفعالیتهای بزرگواران خصوصا همشهری عزیز جناب مهندس شادکام امیدوارم که به زودی همانطور که قبلا تقاضا داشتم خدمتتون هرماه فعالیت یک موسسه بانام وشهرموسسه جهت آشنایی گذاشته شود

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. ان شاءالله.

 7. فاطمه ابراهیمی ارسنجان می گوید

  باسلام و احترام ممنون از شمابابت زحماتتون.خوشحالم که روز به روز کیفیت کار بالاتر می رود و این ماهنامه پربار تر میشود. امیدوارم که شاهد نسخه بریل این ماهنامه هم باشیم.

  1. ادمین می گوید

   سلام خانم ابراهیمی. ممنون از لطف شما. ماهم امیدواریم هرچه زودتر این اتفاق بیفتد

 8. عباس خاک سفیدی از زاهدان می گوید

  با سلام و تشکر از اینکه قبل از اردیبهشت ماهنامه منتشر شد این نشان از دقت نظم و پشتکار شما دارد موفق باشید

  1. ادمین می گوید

   درود بر جناب خاک سفیدی عزیز. ممنون از لطفتون. تمام تلاش تیم تحریریه این است که ماهنامه را به موقع منتشر کنند و مخاطبان فهیمی همچون شما را منتظر نگذارند. مهرتان پایدار

 9. امیررئیسی از گرگان می گوید

  با سلام و احترام و قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان
  عرض خسته نباشید داشتم عین ماه های قبلی مطالب عالی و کاربردی انشالله شاهد هر چه پیشرفت و شنیدن خبری خوش از این ماهنامه مانا را داشته باشیم

  1. ادمین می گوید

   آقای رئیسی درود بر شما. سپاس از لطف و همراهیتون. طاعات و عبادات شماهم قبول باشه ان شاءالله.

 10. زکیه احمدی می گوید

  سلام عالی بود..من مادر دو فرزند نابینا هستم..امیدوارم بیشتر و بیشتر پیشرفت کنید.

  1. ادمین می گوید

   سلام خانم احمدی. متشکرم. ماهم برای شما آرزوی موفقیت در وظیفه ی مادری داریم.

 11. رضا یوسفی طبس گلشن می گوید

  باسلام و آرزوی موفقیت و تشکر از تلاش های مخلصانه شما بزرگواران
  اگر در این مجله قسمتی تحت عنوان شعر اضافه شود بر کیفیت و جذابیت این مجله افزوده می گردد .

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما . از شماره 6 به بعد ستون شعر و دلنوشته اضافه خواهد شد. لطفا یادداشت مدیرمسئول را در این خصوص مطالعه بفرمایید.

   1. مریم اقبالی می گوید

    از همه نظر عالیه.
    منتظر نسخه بریلتان هستیم.

 12. حسین بخشی می گوید

  با سلام.
  بسیار مفید و کاربردی است فعالیت های شما.
  اجرتان با میزبان ماه رمضان

 13. فاطمه شبانی از کاشان می گوید

  با سلام و احترام و قبولی طاعات و عباداتتان ، با تشکر از مطالب مفید و ارزنده مجله مانا که بسیار پر بار بود موفق باشید.

  1. ادمین می گوید

   آقای بخشی و خانم شبانی ممنون از لطفتون

  2. امیرحسین خالوندی می گوید

   سلام و درود بر شما مطالب مجله بسیار عالیست اگر امکانش هست در ستونی رفتار والدین را با نابینایان و کم بینایان در سنین مختلف علی الخصوص دوران نوجوانی و کمک به استقلال این قشر توضیح داده شود .

 14. عباس خاک سفیدی از زاهدان می گوید

  با درود در شماره های قبلی بابت تاریخ های میلادی سفارش کردم که از تاریخ شمسی استفاده شود که در این شماره نیز رعایت نشده و هنوز از تاریخ میلادی استفاده می شود

  1. ادمین می گوید

   آقای خاک سفیدی چشم حتما.

 15. محمد شبانی می گوید

  سلام و عرض ادب خدمت دست اندر کاران زحمتکش مجله مانا، خیلی ممنون بخاطر مجله خوب و جذابتون ، پایدار باشید

  1. محبوبه ابراهیمی می گوید

   سلام و درود.
   بی شک تهیه این ماهنامه زحمت زیادی دارد
   سپاس از تمامی دست اندرکاران تهیه این مجله
   موفق و پیروز باشید

 16. لیلا مرزونی از کاشان می گوید

  با سلام و وقت بخیر خدمت زحمتکشان مجله مانا و تشکر فراوان بابت مطالب جالب و زیبای این ماهنامه

 17. فائزه یادگاری از کاشان می گوید

  سلام و وقت بخیر
  ممنونم از مجله خوب مانا فوق العادست
  یادگاری از کاشان

 18. رحمت جعفر نژاد می گوید

  واقعاً مطالب ماهنامه عالیست و گروه های مختلف را از حیث علاقه در نظر گرفته اید، خسته نباشید

  1. ادمین می گوید

   آقای شبانی، خانم ابراهیمی، خانم مرزونی، یادگاری و آقای جعفر نزاد ممنون از لطفتون.

 19. علی قلندری می گوید

  من سالهاست که در انتظار چنین نشریه ای بودم، برایتان آرزوی توفیق روز افزون دارم.

  1. حمید رئیسی می گوید

   با سلام و احترام تشکر از عزیزان ماهنامه
   ممنونم از نمایندگی انجمن نابینایان ایران
   و بانک مسکن
   و دوستاران ماهنامه مانا

 20. سکینه غریبی می گوید

  با سلام به تیم تحریریه ماهنامه مانا، خسته نباشید. با انتشار این ماهنامه به اوقات فراقت ما تراوت بخشیدی

 21. zahra abdollahi می گوید

  تشکر از شما عزیزان که در چاپ و نشر ماهنامه با تمام توان می کوشید.

 22. محمدباقر غم کشیده استان آذربایجانغربی می گوید

  با سلام و درود به شما عزیزان در انجمن نابینایان ایران که همیشه به فکر ما نابینایان هستید. این ماهنامه آرزوی دیرینه ما نابینایان بود.خسته نباشید.

 23. عباس موسالو می گوید

  بنده انتشار این ماهنامه را به تمامی نابینایان ایران تبریک گفته و برای کسانی که در چاپ و نشر آن زحمت می کشند آرزوی توفیق دارم.

 24. عبدالله کفاش مطلق می گوید

  سال ها بود که جای چنین نشریه ای در میان نابینایان خالی بود. خسته نباشید

  1. ادمین می گوید

   آقای قلندری، خانم غریبی، خانم عبدالهی، آقای غم کشیده، آقای موسالو، آقای کفاش بسیااار ممنون و سپاسگزاریم از همراهیتون. با آرزوی بهترین ها برای شما.

 25. ابراهیم تبیار می گوید

  سلام خدا قوت، خسته نباشید.کارتان قابل تحسین است

 26. محمد الماسی می گوید

  این حرکت انجمن نابینایان ایران آن را در بین تشکل های مشابه ممتاز کرد. به امید روزی که بریلش هم چاپ شود.

 27. فادیا جباروند می گوید

  با سلام خسته نباشید، من از مطالب ماهنامه شما مخصوصاً از بخش بازی های اینترنتی بیشتر بهره میبرم.

 28. بهمن رنجبری می گوید

  سلام خسته نباشید، واقعاً از دیدن ماهنامه شما ذوقزده شدم.چون پیدا کردن این همه مطالب به روز آن هم در مورد خود ما نابینایان مقدور نمیشه مگر با تلاش بی وقفه شما.

 29. میعاد کان سخا می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید به تیم تحریریه ماهنامه مانا، آموزش بازی های اینترنتی بیشتر توجه مرا جلب کرده است. البته همه مطالبش خوب و آموزنده است. دستتان درد نکند.

 30. arman atmani urmia می گوید

  سلام، من یک دانشآموز نیمه بینا هستم. تازه خط بریل را یاد گرفته ام.دوست داشتم ماهنامه شما را با دستانم مطالعه کنم.

  1. ادمین می گوید

   آقایان تبیانی، الماسی، جباروند، رنجبری، اتمانی؛ درود برشما. داشتن مخاطبان فهیم و همراهی مثل شما باعث افتخار ماست. تشکر از لطف بی دریغتان. موفق باشید.

 31. میکائیل اکبری می گوید

  با سلام به شما راهیان علم و دانش. بهترین امتیاز ماهنامه شما تخصصی بودن آن است، یعنی همه مطالبش به نوعی به نابینایان مربوط است برخلاف نشریه هایی که تا کنون منتشر شده و در نیمه راه متوقف گردیده اند.

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما دوست گرامی. ممنون از لطفتون. تمام سعی و تلاش تیم تحریریه این است که مطالب تخصصی و تولیدی کار کننذ و از کپی کاری و موازی کاری بپرهیزند.

 32. ناهید جعفری از ارومیه می گوید

  خواهش می کنم مسئولین را جهت بها دادن به خط بریل و سرمایه گذاری در این زمینه به چالش بکشید.

  1. ادمین می گوید

   سلام بر شما. دوست عزیز. مدیر مسئول در یادداشت شماره 2 مجله به این موضوع پرداخته بودند.

 33. رضا جولایی می گوید

  بنده انتشار اولین نشریه تخصصی ویژه نابینایان توسط انجمن نابینایان ایران را به همه هم نوعان خود تبریک می گویم.

 34. محمد ربیعی می گوید

  سلام مثل همیشه عالی بود

 35. خانم مریم اقبالی از استان گلستان می گوید

  با سلام قبولی طاعات
  مطالب عالی ممنونم از همه اعضای ماهنامه

 36. مرجان برزگر می گوید

  سلام مثل ماهای قبل عالی بودید خسته نباشید
  خداقوت

  1. ابوذر منصوری می گوید

   با سلام و قبولی طاعات و عبادات شما.
   تشکر بابت مجله خوبتون خوشحالیم که تصمیم گرفتید ستونی را به معرفی تمام مشاغلی که افراد نابینا و کم بینا میتونند انجام دهند اختصاص دهید.
   قطعا این ستون میتونه کمک شایانی به افرادی که سردرگم در مسیر زندگیشان هستند بکنه.

   1. ادمین می گوید

    سلام بر دوستان عزیز آقاین جولایی، ربیعی ،منصوری، خانم ها بزرگر و اقبالی بسیار ممنون و سپاسگزار از لطف و محبتتون.

  2. حمیده روحی می گوید

   با سلام و احترام
   منتظر نسخته بریلتان هستیم

 37. خانم عباس کاظمی پور از گرگان می گوید

  با سلام و احترام
  تشکر می کنم از حامیان این ماهنامه اللخصوص انجمن نابینایان ایران زحمات ارزنده ای برای ما دارند تشکر و خسته نباشید دارم
  انشالله شاهد هرجه بیشتر ماهنامه باشیم

  1. علی عادلی می گوید

   سلام خسته نباشید.
   برای اولین بار مطالب ماهنامه رو دیدم و خیلی خوشحالم از راه اندازی این ماهنامه که بدست هم قشر های ما تهیه و تنظیم شده.
   ممنون از دسدندرکاران این ماهانامه

 38. خانم آمنه سدنی می گوید

  دستمریزاد خداقوت

 39. مهرشاد خورشیدی می گوید

  با سلام انشالله هرچه زودتر شاهد نسخه بریل این برنامه با ارزش باشیم

 40. پیمان رضایی زاده می گوید

  سلام و درود توجه سردبیر به نظر مخاطبان در ارطقای ماهنامه قطعا موثر خواهد بود از سردبیر محترم به خاطر توجهشان متشکرم

 41. مسلم فلاح می گوید

  سلام از ایجاد بخش مشاغل بسیار خوشحالم باشد که مفید و آموزنده برای کارجویان باشد

  1. ادمین می گوید

   درود بر آقایان: کاظمی پور، عادلی، خورشیدی، رضایی زاده و فلاح و خانم سدنی. تشکر از لطفتون. ما به داشتن مخاطبان عزیزی همچون شما افتخار مکنیم.

 42. امین رسا می گوید

  سلام به تمامی مخاطبان عزیز ماهنامه و تشکر از تهیه کنندگان این مجله فرهنگی

 43. معظمه نیکسرشت از سیرجان می گوید

  سلام و خسته نباشید بخش معرفی کتاب را بسیار دوست دارم و آن را دنبال می کنم تشکر از شما

  1. ادمین می گوید

   سلام. امیدوارم براتون مفید باشه.

   1. زینب می گوید

    ممنون از زحماتتون

 44. طیبه پرنده از کرمان می گوید

  سلام اطلاعات حوزه روانشناسی را برای افراد نابینا بسیار لازم میدانم که در این ماهنامه دیده شده با سپاس

  1. ادمین می گوید

   سپاس از توجه شما

   1. فرهاد خاندوزی می گوید

    با سلام و احترام تشکر بابت مجله خوبتان دوس دارتون هستم

 45. عابد می گوید

  با عرض سلام و ارادت
  بسیار عالی و مفید، از زحمات شما دوستان عزیز سپاسگزارم.

 46. عطیه کریمی می گوید

  با سلام و وقت بخیر
  با تشکر از مجله بسیار خوب و پر محتوا.

 47. زیارتی می گوید

  سلا.عباداتتون قبول
  از تاسیس این مجله بسیار خرسندم و بسیار استفاده میبرم

  1. ادمین می گوید

   عابد، زیاتی و خانم کریمی سپاس از همراهی تون.

 48. ط.خاوری می گوید

  سلام خدمت دوستان عزیز
  چقدر خوبه جایی باشه که مختصص نابینایان و کم بینایان باشه و بتونیم با افتخار به دوستانمون معرفی کنیم

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. خوشحالیم که مورد رضایتتون هست. موفق باشید.

 49. سمیه سادات بصیری می گوید

  با سلام
  ممنون از مجله خوبتون
  بعضی نکته ها در قالب طنز بسیار آموزنده میشن و امیدوارم جامعه بینا هم به این امور آشنا بشه
  بازم تشکر از زحماتتون

 50. نرگس نیکخواه می گوید

  با سلام و احترام
  مطالب بسیار عالی است و تشکر از همه کسانی که برای هر چه بهتر شدن مانا تلاش می‌کنند.

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما خانم دکتر. بسیار خوشحال شدیم که شما را اینجا دیدیم و مخاطب خاص ما هستین. سپاس از لطفتون.

 51. nargese asgarii az kashan می گوید

  salam , vaght bekheir
  ba tashakoor az zahamat shoma
  vagheaan mamnoonam az majale khoob

 52. ادمین می گوید

  سلام به دوستان عزیز و خوانندگان مانا.
  از ابراز لطف همه ی شما گرامیان سپاسگزارم.
  پاسخ عمده سؤالات شما در شماره سوم، در یادداشت مدیر مسئول در این شماره اشاره شده.
  خواهشی که از شما دارم، اینه که پس از اینکه سرویس های مختلف رو مطالعه کردید، درباره اونها نظر بدین و ما رو در بهبود کیفیت مجله یاری کنید.
  چیزی که بیشتر به ما کمک میکنه، تحلیل و ارزیابی مطالب نشریه هستش.
  ابراز لطف شما در شماره های قبلی به ما اثبات شده و از بودنتون صمیمانه خوشحالیم.

 53. فاطمه می گوید

  سلام روز بخیر
  مطالب در رابطه با معظلات نابینایان بسیار مفیده من واقعا استفاده میبرم
  با تشکر

  1. امیرحسین محمدی می گوید

   با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه دیت اندرکاران این مجله پر محتوا علی الخصوص انجمن نابینایان ایران .جا دارد از اقای سرمدی پرتلاش تشکر کنم بابت دقت و شفاف سازی محتوای مجله .مطالب مجله مثل همیشه عالی بود.

 54. پورنگ می گوید

  سلام صبحتون بخیر
  کاش بشه که این مطالب در دسترس همگان قرار بگیره حتی افراد بینا . من به دوستان خودم پیشنهاد کردم

 55. جهاندار از کاشان می گوید

  سلام
  حسن جهاندار از کاشان هستم
  خوشحالم از اینکه جامعه نابینایان کاشان این مجله را به من معرفی کرد .همه چی عالیه

 56. حسن حسن زاده می گوید

  سلام.نماز و روزه هاتون قبول
  ممنون از مجله خوبتون.ان شالله موفق باشید

 57. رشیدی از کاشان می گوید

  سلام خدمت شما
  امیدوارم خوب باشید
  بسیار ممنونم از مطالب خوبتون من بسیار استفاده بردم

  1. ادمین می گوید

   خانم فاطمه، آقای محمدی، پورنگ، جهاندار، حسن زاده، رشیدی بسیااار ممنون وسپاسگزاریم از لطف و محبت شما عزیزان. موفق و موید باشید.

 58. رویا آهنگیان ارومیه می گوید

  من از انتشار ماهنامه مانا تازه با خبر شدم. واقعاً عالیست. برایتان آرزوی موفقیت دارم. خسته نباشید.

  1. ادمین می گوید

   ممنون. ماهم برای شما آرزوی موفقیت میکنیم.

 59. ربابه نبی زاده می گوید

  چرا نسخه بریل ندارد؟ البته مطالبش عالی و آموزنده است.

  1. ادمین می گوید

   سلام. فعلا شرایط چاپ بریل رو نداریم. ان شاءالله این امر بزودی محقق بشه.

 60. hanieh moazzemi می گوید

  همیشه آرزو داشتم یک مجله مختص خودمان داشته باشم. یعنی همه مطالبش مربوط به نابینایان باشد. خدا را شکر که آرزویم برآورده شد.دست شما درد نکند.

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. خوشحالیم که آرزوتون محقق شده. امیدواریم مطالبش براتون مفید باشه.

 61. نوشین مرجانفر می گوید

  سلام با تشکر از مجله خوبتان

 62. عوض حاجی نژاد می گوید

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید به شما من مطالب ماهنامه را دیدم، چند سطری هم راجع به مهارت خانه داری زنان نابینا بنویسید.

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. مدیر مسئول درمورد خط مشی مجله در یادداشت خودشون توضیح دادند. شمارا ارجاع میدم به یادداشت مدیر مسئول.

 63. محمد رضا جلیل زاده از نقده می گوید

  سلام خسته نباشید، از طنز این شماره هم خوشم آمد و هم متأسف شدم.

 64. راضیه زارعی می گوید

  سلام
  بسیار عالی
  خداقوت

 65. عصما هرجندی می گوید

  سلام و سپاس در خصوص مشکلات آموزشی دبیرستان و دانشگاه بچه های نابینا هم اگر بررسی انجام گیرد مفید است با تشکر

  1. علی اکبر ابراهیمی، از مبارک آباد بیرجند می گوید

   درود بر دست اندرکاران ماهنامه مانا، طاعات و عبادات قبول. سپاسگزارم که پذیرفتید تا ستون اشتغال رو از نسخه بعدی به مجله اضافه کنید، مقدمش رو خوندم و منتظر مباحث اصلی ستون اشتغال هستم. خدا قوت

  2. ادمین می گوید

   سلام. خواهش میکنم. امیدوارم مفید باشه براتون.

  3. ادمین می گوید

   سلام بر شما. چشم . در شماره های بعدی به این مبحث خواهیم پرداخت.

 66. زینب پگاه می گوید

  سلام با عرض قبولی طاعات و عبادات شما به امید موفقیت روز افزون این مجله

 67. نادر سنجری از کرمان می گوید

  سلام منتظر و بسیار مشتاق بخش مشاغل از دیدگاه نابینایان میباشم با تشکر از شما

 68. عزیزه خیری از کرمان می گوید

  سلام با آرزوی قبولی طاعات و عبادات همگی بخش معرفی کتاب بسیار جالب است اگر تعداد کتابها بیشتر شود ممنون می شویم با تشکر

 69. امیرحسین براتی بوشهر می گوید

  سپاس بابت این ماهنامه ارزشمند

 70. یونس پاکاری می گوید

  ممنون از لطفتون با تشکر از دست اندرکانان این مجموعه دوست داشتنی

  1. ادمین می گوید

   خانم پگاه ، آقای سنجری، خانم خیری، آقایان براتی و پاکاری ممنون از ابراز لطفتون و سپاس از همراهی شما عزیزان.

 71. فریدون فریدونی می گوید

  ممنونم بابت این ماهنامه

  1. مصطفی نیکخواه. خراسان جنوبی می گوید

   سلام با عرض قبولی طاعات و عبادات شما و به امید موفقیت روز افزون ماهنامه مانا، از ستون معرفی بازی نابینایی خوشم اومد ،با این بازی آشنایی نداشتم.

 72. ارشام فرهادی می گوید

  ماهنامه بسیار خوبی سپاس از نویسنده محترم

 73. زهرا رییسی پور می گوید

  بسیار عالی

 74. پرستو ثبوت برازجان می گوید

  تشکر بابت این ماهنامه ❤

  1. ادمین می گوید

   درود بر آقایان فریدونی، نیکخواه، فرهادی، خانم ها رئیسی و ثبوت. متشکرم از محبتتون. موفق باشید.

 75. مجتبی ناطوری زاده نماینده انجمن ایران در استان بوشهر می گوید

  بی صبرانه منتظر ماهنامه ۵ هستیم امیدواریم این ماهنامه ارزشمند اطلاعات بسیار ارزشمندی به جامعه کم بینا و نابینا اضافه کند .

 76. اقای حسینی می گوید

  خدا خیرتون بده به خاطر کمکی ک به این قشر از مردم میکنید .

 77. هاجر می گوید

  مرسی 😍

 78. پویان بوشهر می گوید

  امیدوارم تو این مسیر به همین روند صعودی ادامه دهید .

 79. راضیه زارعی می گوید

  با سلام و تشکر
  شعر بسیار زیبایی سرودن بیتای عزیز
  از طرف ما از ایشون تشکر کنید

 80. رحیمی می گوید

  سلام خدمت شما
  بخش آموزشی رو مربیان عزیز زحمتشو میکشن ولی ای کاش واقعا روی بخش مشاغل کار بشه که خیلی خوبه بتونیم خودمون خود کفا باشیم تا حدودی

  1. ادمین می گوید

   آقایان ناطوری زاده، حسینی، پویان، رحیمی و خانم ها زارعی و هاجر سپاس از لطفو همراهی شما مخاطبان همیشگی.

 81. مجید می گوید

  سلام
  این شماره مجله رو هم برای مادرم که نابینا هستن خوندم
  خیلی ممنونم از شما که مطالب جالب و مفید در مجله کار میکنید

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست گرامی. خدامادرتون رو حفظ کنه و به شما خیر بده. واقعا لذت میبرم از اینکه به مادرتون کمک میکنید از مطالب مجله بی بهره نباشه. موفق باشید.

 82. ارسنجان می گوید

  ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات
  برای شبکه ملی تشکل‌های نابینایان ارزوی موفقیت میکنم امیدوارم موفق باشن و هر چه بیشتر برای جامعه ی نابینایان مفید باشن

  ضمن قدردانی از مجله مانا که اخبار رو در اختیارمون قرار میدن

 83. نوید ارسنجان می گوید

  باسلام و خدا قوت به بچه های ماهنامه مانا

 84. سمیه رضوی نیا می گوید

  سلام و سپاس از مطالب خوب و مفید و توجه به نظرات خوانندگان و افزودن ستون اشتغال و تشکر از آقای سرمدی که توضیحات خیلی خوبی در پاسخ به کامنت های خوانندگان دادند. مانا باشید

 85. امیرحسین می گوید

  سلام و تشکر بابت مطالب خوبتون. قسمت معرفی کتابها و طنز مثل همیشه عالی بود. البته سایر مطالب هم خوب بود. موفق باشید

 86. علیرضا خمری دهسوخته از هامون می گوید

  با سلام و درود لطفا اگر امکان دارد پیگیر مشکلات نابینایان که جنبه عمومی دارد را هم باشید

  1. ادمین می گوید

   نمایندگی ارسنجان، نوید از ارسنجان، خانم رضوی نیا، آقایان امیرحسین و علیرضا تشکر از لطفتون. برقرار باشید.

 87. جلیل جلیل زاده از نقده می گوید

  بازی های اندرویدی واقعاً خوب و هیجان انگیز هستن.دستتان درد نکند.

 88. سرباز احمدی می گوید

  سلام خدا قوت، بخش ترجمه نشریه ها و پاتکست های انگلیسی زبان عالیست.از خواندنش خیلی لذت می برم.

 89. سپیده عمری می گوید

  سلام بخش معرفی کتاب ماهنامه خوب است. چون می توانیم کتاب مورد علاقه خود را انتخاب و مطالعه کنیم.

 90. امیر حسین مناف زاده می گوید

  سلام خسته نباشید، پس نسخه بریلش کی چاپ می شود.؟

 91. علی علیارزاده می گوید

  سلام خدا قوت، کارتان عالیست خسته نباشید

 92. گل صنم احمدزاده می گوید

  تبریک مرا بابت شروع یک کار فرهنگی منحصر به فرد پذیرا باشید.

  1. ادمین می گوید

   آقایان خلیل زاده و احمدی و خانم عمری خوشحالیم که مطالب براتون مفیده. تشکر از همراهیتون.
   آقای مناف زاده پیگیر چاپ نسخه بریل هستیم،
   اآقای علی یار زاده و خانم احمدزاده تشکر از لطفتون.

 93. نازیلا حاجی زاده می گوید

  سلام خسته نباشید. لطفاً فایل صوتی ماهنامه را به نشانی پستی افرادی که به اینترنت دسترسی ندارد ارسال نمایید.

  1. ادمین می گوید

   سلام. پیشنهادتون رو حتما پیگیر میکنیم. متشکریم.

 94. محمود فتاحی از مهاباد می گوید

  کی نسخه بریلش چاپ میشود؟

  1. ادمین می گوید

   پیگیر هستیم. به محض اینکه به نتیجه مشخصی برسیم حتما بهتون اطلاع میدیم.

 95. سعید مکرم می گوید

  سلام خدا قوت

 96. سعید می گوید

  با سلام

  ممنون که به فکر بچه های نابینا هستید خداخیرتون بده

 97. نعمت الهی می گوید

  سلام
  از بخش دانش آموزان نابینا خیلی لذت بردم ممنون

 98. زهرا ارسنجان می گوید

  سلام
  با آرزوی قبولی طاعات و عبادات

  خیلی عالی بود این شماره ی ماهنامه هم ممنونم از شما

  1. ادمین می گوید

   آقای مکرم، آقا سعید، نعمت الهی و خانم زهرا از ارسنجان؛ تشکر از لطفتون.

 99. سید محمد حسینی می گوید

  سلام
  جای یک مطلب درست و حسابی در مورد ماه مبارک رمضان خالی بود

  1. ادمین می گوید

   آقای حسینی سلام. مطالب عمومی در مجله منتشر نمیشود.

 100. طغرایی می گوید

  با سلام مطالب بسیار مفید و آموزنده است از خواندن مجله ی شما واقعا لذت بردم مخصوصا قسمت مسیر نا‌هموار والدین نابینا برای با‌سواد شدن فرزندان که به نظرم خیلی مهم و کاربردی است.با تشکر از زحمات شما.

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. ممنون از لطفتون.

 101. ابراهیمی می گوید

  با سلام ممنون از شما دست اندرکاران این مجموعه که با تلاشتان این ماهنامه روز به روز پربار تر میشود، در خصوص مشاغل از نگاه نابینایان میشود از مشاغل فکری که محور اصلی آنها، فعالیت ذهن افراد است و ناتوانی های جسمی خللی در آن ایجاد نمی کند استفاده کرد.

  1. ادمین می گوید

   سلام. بله حتما

 102. محسن می گوید

  سلام
  اون کتاب انگلیسی برای بینا و نابینا رو ایران میشه تهیه کرد؟

 103. ارسنجان محمد می گوید

  پادکست انگلیسی زبانتون خیلی عالی
  همیشه با حسرت میخونم که چرا ایران نیست

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. ممنون از همراهیتون.

 104. عاسیه غمشادزهی می گوید

  با سلام پیگیری مشکلات معلولین از دوایر ادارات را هم مد نظر داشته باشید یا حق

  1. ادمین می گوید

   سلام. بله حتما

 105. رابعه سلیمی می گوید

  باسلام و دورود خدمت شما عزیزان قسمت طرز برخورد با یک شخص نابینا در مهمانیها بسیار عالی و حرف دل تک تک افراد نابینا و کم بینای این مرز و بوم میباشد که اگر اگاه سازی همچنان در فضاهای مختلف ادامه داشته باشد بسیار عالیست .

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما دوست عزیز. بله کاملا باهاتون موافقم. جدیدا به مدد رسانه های اجتماعی مختلف، آگاه سازی خیلی خوبی صورت گرفته.

 106. رویا حاج اسماعیلی می گوید

  سلام و قبولی عبادات من هم با بخش طنز و اینکه در حل مشکلات فرهنگی نابینایان کمک می کند موافقم اما باید لحن واقعا با واژهایی تنزآمیز همراه باشد.

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. بله کاملا درسته. حتما به نویسنده ستون انتقال میدیم.

 107. خلیل شهریاری می گوید

  سلام و درود چه میشد ما هم در کشور رشته دانشگاهی دسترس پذیری داشتیم با تشکر از بخش بررسی مجلات خارجی زبان

  1. ادمین می گوید

   ان شاءالله درست مشه.

 108. وحید کمالی می گوید

  سلام تشکر از زحمات شما بخش معرفی مشکلات نابینایان بسیار مهم است و امیدواریم این ستون به مانا اضافه بشه.

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. به مرور زمان به این مباحث هم خواهیم پرداخت.

 109. ریحانه حاج اسماعیلی کرمان می گوید

  سلام و درود در خصوص مشکلات فرهنگی تلاش زیادی نیاز است بخش تنز به این امر کمک شایانی خواهد کرد تشکر

  1. رویا بخشی می گوید

   با سلام و ارزوی بهترینها برای شما در ستون پزشکی اگر امکانش هست درمان انواع اسیبهای بینایی را در ایران توضیح دهید که در کجا میتوان چه نوع اسیبی را درمان نمود .با تشکر

  2. ادمین می گوید

   صد درصد همینطوره.

 110. روح الله شهریاری کرمان می گوید

  سلام عرض خسته نباشید در خصوص ورزش و نابینایان موفق هم ستونی اضاف شود خوب است تشکر

  1. ادمین می گوید

   بله حتما.

 111. رضا سنجری می گوید

  سلام و آرزوی قبولی تاعات و عبادات بخش معرفی کتاب بسیار عالی است تشکر از تهیه کنندگان آن

  1. ادمین می گوید

   سلام. تشکر از همراهی شما

 112. حمیده عابدی می گوید

  سلام و درود فراوان در بخش مطالعه مجلات خارجی زبان اگر به وضعیت مجلات کشورهای هم سطح ایران نیز پرداخته شود مفید است تشکر از شما

  1. ادمین می گوید

   سلام و درود بر شما. چشم.

 113. زهره رسا می گوید

  سلام و درود از زحمات شما تشکر کرده و آرزوی مانایی این مجله را دارم

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما و سپاس از همراهیتون.

 114. مهدی پورجعفری می گوید

  سلام بسیار عالی البته اگر در خصوص فعالیتهای تکنولوژیک در ایران هم برنامه ای دیده شود مفید است

  1. ادمین می گوید

   سلام. حتما پیشنهادتون رو به نویسنده ستون انتقال میدیم.

 115. حسن کامبخش می گوید

  سلام و عرض ادب در بخش پزشکی و سلامت در مورد مشکلات ژنتیک و جلوگیری از آنها هم اگر مطالبی آورده شود مفید است

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم. حتما در آینده ای نزدیک.

 116. حسین شریفی کرمان می گوید

  سلام با آرزوی موفقیت این مجموعه در خصوص حقوق و مقررات حمایتی از نابینایان مطالبی آورده شود خوب است تشکر مجدد

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما . ان شاءالله سر فرصت به این موضوع نیز پرداخته می شود.

 117. فروزان عزیزی.کرمانشاه می گوید

  درود بر شما با ارزوی قبولی طاعات و عبادات شما خوبان. مطالب مجله کمک شایانی به جامعه نابینایان میکند و جادارد از همه دست اندکاران این مجله تشکر کنم و ارزوی پیشرفت روزافزون را داشته باشم.با توجه به ارتباط مستمر بنده با اعضای کتابخانه و اگاهی از نیازهای آنها و اینکه فضای کتابخانه جوابگوی خیلی از نیازهای انها نیست خواهشی داشتم اگر امکانش هست پیگیری شود زندگی خیلی از افراد نابینا و کم بینا تغییر میکند و ان اینکه اگر انجمن نابینایان ایران با سازمان فنی و حرفه ای تفاهم نامه ای داشته باشد در خصوص اموزش انواع صنایع دستی و نیز اموزش های خانه داری مطمئنا مسیر زندگی خیلی از افراد نابینا و کم بینا تغییر میکند و در سطح وسیعی اشتغالزایی خوبی صورت میگیرد و ستونی در مجله در این خصوص اختصاص یابد .سپاس از لطف سرشار شما

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. سپاس از همراهیتون. خدمت شما عرض کنم که تا جایی که بنده اطلاع دارم سازمان بهزیستی با سازمان فنی و حرفه ای چندین سال پیش یک توافق نامه امضا کرده بودند که هر مددجویی اگه خواد یه هنر و تخصصی یاد بگیره، براش رایگان باشه. فقط مددجویان برای مراجعه به سازمان فنی و حرفه ای باید از بهزیستی نامه داشته باشند و یا کارت معلولیت ارائه بدهند.

 118. وحید مرادی می گوید

  سلام با ارزوی پیروزی روز افزون شما.ستون بازیها بسیار عالیست و اگر همه بازیهای مختص نابینایان معرفی شوند بسیار عالی میشود .

  1. ادمین می گوید

   سلام. سپاس از همراهی شما. به مرور همه ی بازی ها معرفی می شوند.

 119. زهرا حسینی از زاهدان می گوید

  با سلام و درود خدمت شما و حامی محترم در پاسخهایی که قبلا از شما داشتیم مطرح کرده بودید که درحال گرفتن انتشار این ماهنامه هستید حالا یک پیشنهاد اگر این ماهنامه بصورت بینایی هم بر روی صفحه های بریل چاپ شود بسیار مفید خواهد بود زیرا کم بیناها و خانواده های نابینایان هم می توانند استفاده نمایند .

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم. نسخه درشت خط هم ان شاءالله در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 120. زهرا میر می گوید

  سلام ستونهای پرسش و پاسخ را هم طراحی نمایید

  1. ادمین می گوید

   سلام. ما در بخش کامنت ها پرسش و پاسخ داریم.

 121. نرگس اربابی می گوید

  سلام در مورد گوگل لنز هم در شماره بعدی توضیحاتی بدهید لطفا

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم.

 122. عیسی گمشادزهی می گوید

  با درود
  با سپاس از حامی و تهیه کنندگان ماهنامه امیدوارم این ماهنامه ادامه داشته باشد

  1. ادمین می گوید

   درود. سپاس از همراهی شما.

 123. عیسی گمشادزهی می گوید

  با سلام
  دریافت مطالبات نابینایان طرح بسیار خوبی است لطفا برای مشکلاتی که اکثریت نابینایان با آن درگیر هستند الویت قرار دهید

  1. ادمین می گوید

   سلام. بله حتما.

 124. زهرا میر می گوید

  با درود و آرزوی قبلولی طاعات از ترفندهای مرورگر و حل کردن کدهای تصویری هم مطلب بگذارید سپاس

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم.

 125. محمدرضا آبیز می گوید

  با سلام و درود مطالب متنوع بود بسیار سپاس

  1. ادمین می گوید

   تشکر از همراهی شما.

 126. محبوبه امیرتیموری کرمان می گوید

  سلام تشکر از لطف تهیه کنندگان در مورد بخش مشاغل اگر در خصوص ضعف و یا تلاش دولت در حل این مشکل هم مطالبی قرار گیرد عالی است

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. حتما در بطن مباحث مربوط به مشاغل به این موضوعات پرداخته می شود.

 127. سمانه مددی می گوید

  سلام و عرض ادب بخشی مجزا برای هنر موسیقی و افراد موفق در این زمینه از میان نابینایان مفید می باشد تشکر فراوان

  1. ادمین می گوید

   سلام. به پیشنهادتون فکر میکنیم.

 128. محمد سابقی می گوید

  سلام تحصیل افراد نابینا هنوز هم در شهرهای کوچک با سختی و دشواری همراه است از توجه به این امر مهم متشکرم

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما و سپاس از همراهیتون.

 129. محمد سلطانی می گوید

  سلام تشکر از زحمات شما بازی های رایانه ای می تواند اوقات خوشی برای نابینایان فراهم آورد پایدار باشید

  1. ادمین می گوید

   سلام. متشکرم .بله حتما همینطوره.

 130. حمید یوسفی می گوید

  سلام در قسمت یادداشت میهمان تجربیات شخصی اگر منطقل شود مفیدتر می باشد تشکر از زحمات فراوان شما

  1. ادمین می گوید

   سلام و تشکر از پیشنهادتون.

 131. اعظم سلطانی کرمان می گوید

  سلام در مورد خانه داری خانمهای نابینا بیشتر مطالب قرار گیرد خوب است تشکر فراوان

  1. محمدعلی از بیرجند می گوید

   سلام من عاشق ستون بازی هستم، بازی جالبی بود امیدوارم پایدار و برقرار باشید.

  2. ادمین می گوید

   سلام. تا جایی که امکانش باشه حتما. ولی شبکه های اجتماعی هم خیلی به این مباحث پرداختند.

 132. زینب افضلی می گوید

  سلام تشکر از زحمات تهیه کنندگان مطالب بخش معرفی کتاب اگر گسترده شود مفید است

  1. ادمین می گوید

   سلام .در حد توان چشم.

 133. رضا حسینی می گوید

  سلام و درود از حامیان این مجله ممنونم بخش مشاغل هرچه عینیتر و ملموستر باشد مفیدتر است با تشکر

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. بله حتما به مشاغل بیشتر پرداخته می شود.

 134. ابو الفضل رافت می گوید

  درود و صد بدرود
  یک پیشنهاد اگر ماهنامه در یک روز خاص در ماه و ساعتی مشخص یکی از مسئولین را برای پاسخگویی تلفنی برای اعضا می آورد بسیار عالی بود

  1. ادمین می گوید

   سلام. پیشنهاد شما را به انجمن انتقال میدهیم.

 135. حکیم براهویی می گوید

  سلام دوستان پیشنهاد خوبی دادند اگر این قسمت طراحی شود و یکی از مسئولین مستقیم پاسخگو باشد عالی است می شود اسم آنرا صندلی داغ نام بگذاریم

  1. ادمین می گوید

   چشم.

 136. عثمان ریگی می گوید

  با سلام سپاس از مجله هوب شما ترفندهای ورد را هم در یک ستون قرار دهید

  1. ادمین می گوید

   ان شاءالله

 137. سهیلا پالیزبان می گوید

  با درود و سپاس از مطالب خوب و عالی شما. موفق باشید

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. موفق باشید.

 138. سعید می گوید

  سلام خیلی ممنون از مطالب خوبتون من قسمت مباحث چشم پزشکی رو بیشتر می پسندم

  1. ادمین می گوید

   سلام. امیدواریم مفید باشه .

 139. مینا می گوید

  سلام خیلی ممنون از شما از این که به سوالات جواب دادید خیلی ممنونم موفق باشید

  1. ادمین می گوید

   تشکر از لطف شما.

 140. زهره محمدی از کاشان می گوید

  سلام از قسمت کتابهای صوتی خیلی لذت بردم با آرزوی موفقیت روز افزون برای زحمتکشان مجله مانا

  1. ادمین می گوید

   با امید موفقیت برای شما دوست گرامی.

 141. افروز می گوید

  با درود بسیار؛ همه چیز مثل دفعات قبل کامل و عالی بود. سپاس گزاریم

  1. ادمین می گوید

   تشکر از لطف و همراهیتون.

 142. زهره می گوید

  با سلام و خسته نباشید و قبولی طاعات و عباداتتون.به امید استمرار انتشار ماهنامه خوبتان

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. موفق باشید.

 143. راحله جعفری بجد از بیرجند می گوید

  با سلام لطفا ستونی برای کودکان هم اضافه کنید من دختر هفت ساله نابینا دارم که بسیار کنجکاوه و به خوندن داستان علاقه داره. با تشکر از الطاف شما خوبان.

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم. حتما.

 144. فرشته خسروی از خراسان جنوبی می گوید

  با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما، از سرکار خانم جوادیان ممنونم بخاطر صحبتهای خوب و آموزندشون، دخترم نابیناست و به تازگی زودرنج و پرخاشگر شده فکر میکنم شاید حالا متوجه تفاوتش با همسالانش میان بچه های فامیل شده، خواهش میکنم راهنمایی بفرماید که چطور این مسئله رو حل کنیم و چه کاری باید انجام بدیم. لطفا در بخشی از صحبتهاتون به این مبحث هم بپردازید ممنونم از شما

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما .چشم حتما.
   درباره این موضوع میتونید با شماره 1480 تماس بگیرید ومشاوره بگیرید.

 145. حسن کامبخش می گوید

  سلام و خسته نباشید برای بخش تنز تمامی مشکلات فرهنگی را در حوزه نابینایان می توان به تصویر کشید با تشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام. حتما.

 146. مرضیه کشاورز می گوید

  سلام و درود در بخش مشاغل به مشاغل زنان نابینا هم پرداخته شود عالی است.
  با تشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم .موفق باشید.

 147. فاطمه ایرانمنش از کرمان می گوید

  سلام تشکر از لطف شما اگر به مشکلات بر سر راه ازدواج نابینایان نیز مطالبی آورده شود مفید است

  1. ادمین می گوید

   سلام. حتما

 148. فاطمه ملائی از کاشان می گوید

  سلام با تشکر از مجله مانا قسمت بازی های نابینایی و طنز بسیار جذاب بود ، سپاس گزارم

  1. ادمین می گوید

   سپاس از توجهتون.

 149. مجتبی نیکفرجام نوری می گوید

  با درود و سلام لطفا هر ماه یک استان از مشکلات متناسب سازی هم در ماهنامه صحبت نماید و مدیران آن نیز از مسئولین در شماره بعد جوابها را درج نمایند

  1. ادمین می گوید

   سلام. پیشنهادتون رو حتما انتقال میدیم.

 150. معصومه نوری دلاور می گوید

  با سلام مشکلات شبکه های اجتماعی در برنامه شاد را هم بررسی و در رفع آن کوشا باشید

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم.

 151. محمدرضا دهقان می گوید

  سلام برای تهیه مطالب به استانها هم اجازه همکاری داده شود تا بتوانیم از مطالب متنوعتری استفاده نماییم

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. ما منتظر مطالب ارزشمند شما هستیم.

 152. علی اصغری می گوید

  درود برنامه ویترین مقداری طولانی است و می تواند خلاصه تر باشد.

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم.

 153. ساجده دورقی از شهرستان کارون می گوید

  سلام.
  ممنون از مطالب مفیدتون.
  خسته نباشید.

  1. ادمین می گوید

   سلام .ممنون از شما. موفق باشید.

 154. پرستو خدری از اهواز می گوید

  سلام
  طاعات قبول.
  تشکر از زحمت هاتون.

 155. فایز حیادر می گوید

  سلام
  بخش مشاغل خیلی جالب بود.
  ممنون از زحمت هاتون

 156. مرتضی می گوید

  سلام تشکر از همه تلاشگران همه چیز خوب بود. موفق باشید

 157. حنا می گوید

  سلا وسپاس از تلاش های همگی مثل شماره های قبل همه چیز خوب بود

 158. نیایش می گوید

  درود و خسته نباشید به همه زحمت کشان ماهنامه. توضیحات آقای سرمدی هم کامل بود و دیگه می دونیم خطمشی ماهنامه چیست با تشکر از همگی

  1. ادمین می گوید

   خانم ها خدری، حیادر، حنا، نیایش و آقای مرتضی. تشکر از لطف و محبتتون. موفق باشید.

 159. الهام می گوید

  سلام مثل همیشه همه چیز خوب بود و به طور ویژه از خانم جوادیان بابت مطالبشون تشکر میکنم

 160. مهری از ایلام می گوید

  سلام من از مطالب ماهنامه خیلی راضی هستم و از همگی تشکر می کنم.

 161. ابوالفضل الیاسوند می گوید

  سلام ماهنامه این ماه نیز همچون گذشته عالی بود یکی از بهترین خوبیهای این نشریه داشتن فایل صوتی هر شماره هست .

 162. احمدرضا رشیدی می گوید

  سلام طاعات و عبادات شما مقبول حق .پیشرفت روزافزون شما رااز درگاه خداوند خواهانم.

 163. ثریا کلهری می گوید

  سلام این شماره نیز چون گذشته عالی بود تشکر از زحمات شما لطفا بخشی را به معرفی نابغه های نابینا اختصاص دهید.

 164. آترین ساسانی می گوید

  سلام دست مریزاد به همه کسانی که در برقراری این نشریه زحمت میکشند.

  1. ادمین می گوید

   خانم ها الهام، مهری، کلهری و آقایان الیاسوند، رشیدی، ساسانی سپاس از همراهیتون.

 165. خدیجه السادات موسوی می گوید

  سلام خدمت شما دست مریزاد این شماره نیز چون گذشته عالی بود مخصوصا گزارش جناب اقای شادکام و خبرات خوبی که در این گزارش ارائه داده بودند از خداوند بهترینها را برای شما ارزومندم.

 166. روح الله جمشیدی می گوید

  سلام خدا قوت برقرار باشید

 167. ارش لطیفی می گوید

  سلام تشکر بخاطر این همه تلاش بخش بازیها عالی بود مرسی

 168. اتوسا کاکایی می گوید

  سلام این شماره نیز چون قبل عالی بود دستتون طلا

  1. ادمین می گوید

   خانم موسوی، و کاکایی، آقایان جمشیدی و آرش لطیفی. سپاس از لطف و همراهی شما. پیروز باشید.

 169. آیات ساکی می گوید

  عرض سلام و احترام خدمت مدیران و مسئولین ماهنامه مانا و با آرزوی قبولی /طاعات و عبادات یکایک بزرگواران دوستان متاسفانه عناوین نشریه برای بنده باز نمیشود که مطالعه کنم اگر مسئولین محترم ماهنامه رسیدگی کنند خیلی ممنون میشوم به امید موفقیت های هر چه بیشتر ماهنامه

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما و تشکر از همراهیتون. ادامه مطلب رو بزنید حتما باید باز بشه. حتما پیگیری می کنیم.

 170. محمد امین بذر از زاهدان می گوید

  سلام. ممنون از زحمات شما بزرگواران

 171. علیرضا بذر می گوید

  سلام . خیلیلممنون خدا قوت

 172. الهام رضایی می گوید

  سلام ممنون از ماهنامه مفید مانا ،پیروز و موید باشید

 173. مهدیه مشمول از کاشان می گوید

  سلام قسمت روانشناسی ماهنامه خیلی خوب و کاربردی هست ممنون از زحمات شما

 174. امیر حسین حسن اباد می گوید

  سلام مجله خوبتون مثل همیشه عالیه دست مریزاد

  1. ادمین می گوید

   آقایان محمد امین و علیرضا بذر، و حسن آبادی و خانم مشمول و رضایی. بسیار ممنون و سپاسگزاریم از همراهی و توجه شما.

 175. امیر حسین فتحی می گوید

  سلام عالی عالی مثل شماره های قبل .در ستون پزشکی روند درمان انواع بیماریهای چشم را بگذارید.سپاسگزارم

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم پیشنهادتون رو انتقال میدیم.

 176. امیرمحمد جانجانی می گوید

  سلام مجله تون خیلی خوبه بخشی با عنوان معرفی افراد موفق نابینا در استانهای مختلف اضافه کنید.

  1. ادمین می گوید

   سلام.اگه جزء خط مشی مجله باشه. چشم.

 177. امیرعلی همتی می گوید

  با سلام و درود همه قسمتها بی نظیرن مخصوصا بخش گزارش آقای شادکام پدر خوب عزیزان نابینا و کم بینای کتابخانه ها.

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. زنده باشین.

 178. امیرمحمد رضایی.کرمانشاه می گوید

  سلام بخش صوتی مجله بسیار عالیست با ارزوی پیشرفت هر روز شما.بنده در کتابخانه در کارهای گویندگی و نمایش ها شرکت میکنم اگر کمکی از من ساخته است در خدمت شما استادان گرانقدر هستم.سپاس

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم. درصورت نیاز باهاتون تماس میگیریم.

 179. بناز بهرامی می گوید

  سلام و درود و سپاس از این همه لطف .پایدار باشید

 180. پارسا رزم ارا می گوید

  سلام نشریه شما در همه شماره ها عالی بود قدردان زحمات همه شما هستیم.

 181. مرضیه قاسم نژاد می گوید

  سلام با ارزوی موفقیت شما در پیشبرد اهداف انجمن نابینایان ایران.

 182. پیمان یزدانی می گوید

  سلام خیلی ممنون از مطالب اموزنده شما قسمت پذیرایی بسیار عالیست

  1. سمیه احمدی می گوید

   سلام با ارزوی قبولی طاعات و عبادات شما و تشکر از زحمات بی شائبه شما

   1. ادمین می گوید

    درود بر خانم بهرامی، قاسم نژاد، بهرامی، و آقایان یزدانی و رزم آرا. سپاس از لطف و توحهتون.

 183. تارا می گوید

  سلام و سپاس از مطالب خوب و اموزنده شما بخشی را اختصاص دهید به اموزش والدین در برخورد با نابینایان وکم بینایان

  1. شقایق شیری می گوید

   سلام و درود. مطالب شما بسیار مفید است.
   در ستون اشتغال، به مشاغل ویژه بانوان نابینا هم بپردازید.

   1. ادمین می گوید

    سلام. چشم.

  2. ادمین می گوید

   سلام. در ادامه مطالب خانم جوادیان احتمالا به این موضوع پرداخته می شود.

 184. دریا نجفی می گوید

  سلام بخش صوتی مجله بسیار عالی بود تشکر از زحمات همگی

  1. ناهید شیخه پور می گوید

   سلام با ارزوی قبولی طاعات و عبادات شما زحمتکشان جامعه نابینایان و کم بینایان به ویژه جناب اقای شادکام .تشکر از این همه زحمت و تلاش مستمر

 185. امیرحسین می گوید

  سلام نشریه عالیه خیلی ممنون از همگی بخش بازیها بسیار اموزنده بود

 186. دنیا ویسی می گوید

  سلام مجلتون بسیار اموزنده س اگر امکان دارد بخشی را به معرفی رشته هایی که نابینایان در دانشگاه میتونن ادامه تحصیل بدهند اختصاص دهید

 187. راشین کرمی می گوید

  سلام و خسته نباشیدخدمت شما ستون اقای هاشمی بسیار اموزنده بود

 188. رسول شمشیری می گوید

  سلام فعالیت شما در این نشریه ستودنی است

  1. ادمین می گوید

   خانم ها نجفی، شیخه پور، ویسی و آقایان امیرحسین، شمشیری، کریمی بسیار ممنون و سپاسگزاریم از همراهیتون.

 189. رضا مرادی می گوید

  سلام و سپاس بابت این همه لطف از انجمن نابینایان خواهشمندیم ستونی با عنوان انواع شغل هایی که افراد نابینا و کم بینا در ان میتوانند موفق شوند گنجانده شود .ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام. از شماره بعدی به این موضوع پرداخته می شود.

 190. راحله بخشی می گوید

  سلام مجله شما مقل همیشه پر از مطالب اموزنده و خوب بود متشکریم

 191. زهرا الماسی می گوید

  سلام تشکر از زحمات شما خوبان

 192. زهرا یاری می گوید

  سلام مجله بسیار عالی و اموزنده است ستون پذیرایی بسیار زیبا بود و ان شاالله در این ستون انواع برخورد با نابینایان در محیط های مختلف اطلاع رسانی شود

  1. امین نظاری از شوشتر می گوید

   بسیار عالی و جالب بودند

 193. سپیده رستمی می گوید

  سلام خیلی ممنون پایدار باشید

  1. ادمین می گوید

   خانم ها بخشی، الماسی، رستمی و یاری، آقای نظاری سپاس از توجه شما. برقرار باشید.

 194. امیرحسین شیر قربانی از کاشان می گوید

  با سلام و احترام لطفاً بیشتر به مبحث مشاغل نابینایی بپردازید با تشکر از زحمات شما

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. بله چشم. از شماره بعدی مشاغل رو بررس میکنیم.

 195. فاطمه ویسی می گوید

  سلام خیلی ممنون مطالب شما عالیه قسمت روانشناسی بسیار اموزنده است.

 196. نازنین فرهنگیان.کرمانشاه می گوید

  سلام و درود.
  طاعات و عبادات شما قبول.
  بخشی از نشریه را به حافظان قران در استانهای مختلف اختصاص دهید.
  تشکر

 197. علیرضا دارابی می گوید

  سلام
  مطالب شما چون همیشه عالی

 198. یسنا ویسی می گوید

  سلام
  تشکر از شما ستون بازیها ستون جذابیه

  1. ادمین می گوید

   خانم ها فامه و یسنا ویسی، آقای علیرضا دارایی تشکر میکنم از همراهیتون. خانم فرهنگیان، پیشنهادتون رو انتقال میدیم.

 199. فریده زرگوش می گوید

  سلام
  بسیار سپاسگزارم از این همه مطلب جذاب همه قسمتها عالی هستن

 200. ژیلا قلندری می گوید

  سلام
  خسته نباشید
  دست مریزاد عالی بود

 201. محمد مبین یاری می گوید

  سلام مرسی بابت این همه زحمت

 202. وحید مرادی می گوید

  سلام
  دستان پرمهر شما را میفشارم
  بخش گزارش و نیز بخش روانشناسی بسیار عالی بود

 203. مریم محمدی می گوید

  سلام
  خسته نباشید ارزوی تندرستی برای تک تک شما

 204. مژگان مرادی می گوید

  سلام
  برای این همه تلاش مستمر تشکر
  همه بخش ها عالین

  1. ادمین می گوید

   خانم ها زرگوش، قلندری،محمدی و مرادی، آقایان مرادی و یاری تشکر از لطف و محبتتون. موفق و موید باشید.

 205. عباس می گوید

  با سلام
  واقعاً برا مطالب تون زحمت می کشید
  امیدوارم بیشتر پیشرفت کنید
  خسته نباشید 🌹❤️❤️❤️❤️

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. موفق باشید.

 206. کریم خروت مالدار می گوید

  با درود مطالب بسیار متنوع است اگر خدمات برجسته استانها را هم منعکس نمایید بهتر است منظور دفاتر انجمن در استانها است

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم.

 207. مرتضی دباغی می گوید

  سلام خدا قوت امیدوارم این ماهنامه مداوم باشد و بچه ها از آن استفاده نمایند

  1. ادمین می گوید

   سلام. ماهم امیدواریم.

 208. علی عزیزی می گوید

  با سلام برای نسخه بریل آن چند ماه دیگر باید منتظر باشیم

  1. ادمین می گوید

   سلام. دقیقا نمیتونیم زمان مشخصی بدیم. ولی پیگیر هستیم.

 209. ناهید خاک سفیدی می گوید

  درود اگر در چاپ آن از یک صفحه بریل و صفحه کنارش بینایی استفاده شود عالی است

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم.پیگیری می کنیم.

 210. حامده سارانی می گوید

  با سلام وتشکر از زحمتهای شما لطفا ستون پیگیری مشکلات را بیشتر در نظر بگیرید

  1. ادمین می گوید

   سلام. ما در بخش کامنت ها پاسخگوی شما عزیزان هستیم.

 211. عباس خاک سفیدی می گوید

  سلام برای ماهنامه شهروند خبرنگار هم در نظر بگیرید

  1. ادمین می گوید

   سلام آقای خاک سفیدی. مجله ماهیت خبری نداره. ولی سعی میکنیم بخش معرفی انجمن های موفق را اضافه کنیم و اقدامات آنها رو بازتاب بدیم.

 212. افسانه صادقی از زاهدان می گوید

  سلام کتب صوتی جدیدی که معرفی می کنید راه های دسترسی آن را هم بفرمایید یا در ماهنامه لینک دانلود بگذارید

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم. پیشنهادتون رو به خانم شفیعی انتقال میدیم.

  2. رقیه شفیعی می گوید

   سلام بر خانم صادقی عزیز. خوشحال هستم که بخش معرفی کتاب مورد توجه شما بوده.
   راه دسترسی به کتب عضویت در کتابخانه های عمومی بخش های نابینایان هست که هر استان یک چنین بخشی رو داره. با کارشناس نابینایان نهاد در شهر خودتون تماس بگیرید و کتاب مورد نظر رو از ایشون بخواید که واستون ارسال کنه.

 213. فاطمه کیخایی مقدم می گوید

  سلام درود بر حامی که ما را درمی یابد اگر نسخه بریل آن را چاپ کردید برای اعضای کتابخانه ها هم ارسال نمایید

  1. ادمین می گوید

   سلام. ممنون. حتما.

 214. ابو الفضل رافت می گوید

  سلام ستون نابینایان موفق را هم در نظر داشته باشید

  1. ادمین می گوید

   سلام. بله چشم.

 215. مرتضی مالداری می گوید

  با سلام در ماه سراغ یکی از مسئولین انجمنهای استانها بروید و بصورت پرسش و پاسخ از او سوال شود درمورد عملکرد و یا اگر اعضای آن استان از مسئول انجمن خودشان سوال دارند بپرسند

  1. ادمین می گوید

   سلام. ممنون از پیشنهاد خوبتون.

 216. محمد حسن مشکی می گوید

  سلام.
  واقعا ممنونیم که برای اینکه ما مطالب جدیدی یاد بگیریم، وقت می گذارید.
  موفق باشید

  1. ادمین می گوید

   تشکر از شما که وقت ارزشمند خود رو به مجله ما اختصاص میدین. موفق باشید.

 217. زینب یاسری اصل می گوید

  سلام
  خیلی زحمت می کشید.
  سپاسگزاریم

 218. محمد علی سواری می گوید

  سلام
  اگه میشه در باره ورزش نابینایان مطلب بزارید.
  ممنون

 219. محمد امین آلبوغبیش می گوید

  سلام.
  سپاس فراوان از شما.
  واقعا موضوعات مطرح شده بسیار جالب هستند.
  تشکر

 220. معصومه از اهواز می گوید

  سلام
  مطلبی که در باره والدین نوشته اید، بسیار جالب بود.
  خدا قوت

  1. ادمین می گوید

   خانم یاسری و معصومه، آقایان محمد امین و محمد علی مرسیی ممنون از لطفتون.

 221. زینب بیت سیاح می گوید

  سلام
  همه مطالب مفید هستن.
  مطلب آقای خادمی در باره اختلال خواب بسیار جالب بود.
  دستتون درد نکنه.

  1. ادمین می گوید

   سلام. خوشحالیم که مورد توجهتون بوده . موفق باشید.

 222. فاطمه خانی می گوید

  سلام.
  تشکر از مطالب مفیدتون.
  مطلب مربوط به آموزش کوتاه نویسی و آموزش ریاضی خیلی جالب بود.
  التماس دعا

  1. ادمین می گوید

   سلام. خداروشکر که براتون مفید بوده. سپاس فراوان.

 223. محمد نظاری می گوید

  با سلام از مطالب ارزشمندتون سپاسگزارم

 224. محمد امین آلبوغبیش می گوید

  از مطالب مفید شما بسیار متشکرم

  1. ادمین می گوید

   آقایان محمد و محمد امین سپاس از لطف و همراهیتون. موفق باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حاصل عبارت را در کادر بنویسید. *-- بارگیری کد امنیتی --