ماهنامه مانا، شماره ۵: اردیبهشت ۱۴۰۰

259

اردیبهشت برای آنها که قدم در مسیر آموختن و دانستن گذاشته‌اند، همیشه یادآور جایگاه بلند آموزگارانی است که در آغاز مسیر دانایی، راه را با نور جان روشن می‌کنند. این تقارن خجسته هم ما را به صرافت انداخت که شماره اردیبهشت مانا را با فضایی متناسب با این ماه تولید کنیم؛ اما از کجا باید می‌دانستیم که این بار، اردیبهشت نیست، که اردی‌جهنم است. در گیر و دار بستن صفحات بودیم که خبردار شدیم «جواد لطفی»، آموزگار خوشنام و خوشقلبِ آموزش و پرورش استثنایی شهرستان‌های تهران، به دلیل ابتلا به ویروس کرونا، از میان ما پر کشیده است. بر زبان جواد، جز سخن عشق جاری نشد و ما هم که خوب می‌دانیم این خوشترین یادگاری است که در گنبد دوار می‌ماند. برای او جایگاهی بلند آرزو می‌کنیم و برای خانواده و دوستان و نزدیکانش هم صبر. نام نیکش همیشه به یادمان خواهد ماند. تحریریه مانا این ضایعه را به خانواده لطفی و جامعه معلمان و نابینایان تسلیت می‌گوید.

اگر به تازگی با ماهنامه الکترونیکی نابینایان ایران آشنا شده‌اید، با گوش سپردن به این پرونده صوتی می‌توانید با پیشینه‌اش بیشتر آشنا شوید. همچنین می‌توانید این پرونده را هم بارگیری کنید تا فهرست مطالب  پنجمین شماره مانا در اختیارتان قرار گیرد. در ادامه می‌توانید عناوین مطالبی را که با تلاش اعضای تحریریه مانا تهیه شده مشاهده کنید.

عناوین این شماره

یادداشت مدیر‌مسؤول

امیر سرمدی: فعال رسانه‌ای

در حالی معاون وزیر آموزش و پرورش تربیت‌بدنی را یکی از مهم‌ترین ساحت‌های شش گانه تعلیم و تربیت اعلام می‌کند که زنگ ورزش در دو دهه اخیر در مدارس استثنایی، تفاوت چندانی با زنگ تفریح ندارد.

در این یادداشت، ابتدا به شرح کوتاهی از وضعیت ورزش نابینایان پیش از انقلاب در تهران اشاره می‌کنم و در ادامه، به بررسی وضعیت زنگ ورزش در مدارس نابینایان در دو دهه اخیر خواهم پرداخت

دریافت نسخه صوتی.

دیدن نوشته

گزارش عملکرد انجمن نابینایان ایران (اردیبهشت ۱۴۰۰) + فایل صوتی

منصور شادکام: قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران

به روال هر ماهِ نشریه مانا، از منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران می‌شنویم که این انجمن در طول یک ماه گذشته چه فعالیت‌هایی انجام داده و پیگیر کدام بخش از مطالبات جامعه نابینایان بوده است. در ادامه شرح این گزارش را می‌خوانید. همچنین علاقمندان می‌توانند در انتهای گزارش، آن را با صدای جناب شادکام به صورت صوتی هم بشنوند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

پیشخان: مروری بر پادکست‌ها و نشریات انگلیسی‌زبان ویژه آسیب‌دیدگان بینایی + فایل صوتی

امید هاشمی: فعال رسانه‌ای

آسمان شب، هزاران سال است که مایه شگفتی، کنجکاوی، تحسین و التذاذ، همه را یکجا برای بشر فراهم کرده است. هزاران سال است که دانشمندان از شاخه‌های گوناگون علمی می‌کوشند برای پدیده‌های آسمان، توجیه و دلیلی فراهم آورند و راز‌های سر‌به‌مهر کیهان را باز بگشایند. اما این‌ها را چه به نابینایان و پیشخوان؟

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

زندگی: انتخاب مدرسه مناسب برای دانش‌آموزان آسیب‌دیده بینایی

فاطمه جوادیان: کارشناس نابینایان آموزش و پرورش استثنایی گیلان

همراهان عزیز! از آنجا که گروهی از مخاطبان نشریه مانا والدین، مربیان، آموزگاران و سایر دست اندر کاران امور مربوط به کودکان نابینا و کم بینا هستند، بر آن شدیم تا طبق وعده شماره پیشین، کمی در باره تحصیل دانشآموزان در مدارس خاص و غیر خاص نکاتی را ارائه کنیم.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

نگاهی به آخرین پژوهش‌های حوزه روانشناسی با رویکردی به آسیب‌دیدگان بینایی

زهرا همت: روانشناس

از دهه ۱۹۶۰ میلادی، توجه پژوهشگران به موضوع اثر معلولیت والدین بر رشد فرزندان جلب شد و مطالعه در این زمینه به طور روز‌افزونی در حال افزایش است. محور اصلی این بررسی‌ها کیفیت فرزند‌پروری و تأثیر معلولیت والدین بر سلامت روان و رفتار اجتماعی فرزندان و نقش فرزندان به عنوان مراقبان کوچک والدین معلولشان بوده است و به این دلیل که پژوهشی تا‌کنون به زندگی اجتماعی، وضعیت هیجانی و احساس نوجوانان نسبت به والدین نابینا نپرداخته است، پژوهش حاضر به مقایسه این موارد بین فرزندان والدین نابینا و فرزندان والدین بینا می‌پردازد.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بگو چیست کار: مشاغل از نگاه نابینایان شاغل + فایل صوتی

هادی نایینی‌زاده: دانشجوی دکتری مطالعات قرآنی

در اولین ایستگاه ستون «بگو چیست کار» و به مناسبت روز ۱۲ اردیبهشت، پای صحبت یکی از نو آموزگاران نابینایی نشستم که با علاقهٔ شخصی معلمی را برگزیده است.

امین عرب، متولد سال ۱۳۷۶ در مرودشت، تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه شوریدهٔ شیرازی پشت سر گذاشت و پس از ادامهٔ تحصیل در مدارس عادی توانست در آزمون سراسری سال ۱۳۹۳ حائز رتبه ۳۰۷ شود.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

پزشکی و سلامت: همیشه برای جلوگیری از کاهش بینایی در بیماران مبتلا به فشار چشم، به درمان نیاز نیست

مجتبی خادمی: مترجم و بنیانگذار اولین وبسایت فارسی‌زبان ویژه نابینایان

مایکل ای. کاس، دکترای پزشکی، سرپرست مطالعه ملی درمان فشار بالای چشم بود که مشخص می‌کرد آیا کاهش فشار چشم بیماران، بر جلوگیری از کم شدن بینایی در اثر آب‌سیاه تأثیر دارد یا خیر. کاس و همکارش مائو گوردون، در مقطع دکترا، اخیراً مطالعات ثانویه‌ای را 20 سال پس از شروع مطالعه اولیه، بر روی بیماران انجام دادند و دریافتند همه بیماران با فشار چشم بالا، برای جلوگیری از کاهش بینایی در اثر آب‌سیاه، به درمان فشار چشم نیاز ندارند. جا دارد از همکاری دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن قدردانی گردد

دریافت نسخه صوتی.

دیدن نوشته

یادداشت: بررسی پرورش دانش‌آموزان آسیب‌دیده بینایی از نگاه دبیر آموزش و پرورش استثنایی

بهروز افروز: دکتری ادبیات فارسی و دبیر آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران

اگر نگاهی به گزارشهای عملکردی مدیران و مسئولان حوزه پرورشی سازمان و ادارات آموزش و پرورش استثنایی بیندازیم، می‌بینیم که همگی، متفق‌القول از افزایش چند برابری میزان مشارکت دانش‌آموزان در چنین فعالیتهایی سخن می گویند. در دنیای آنان فعالیتهای پرورشی دانش‌آموزان با تنوع زیاد و مشارکت چشمگیر، اثرگذار و پویا در جریان است؛ اما فضای مطلوبی که آن گفته‌ها از شرایط پرورشی دانش‌آموزان ترسیم می‌کند با مشاهدات و دیده‌های جامعه فرهنگیان کارشناسان و صاحب‌نظران آموزش و پرورش استثنایی در مغایرت آشکار است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

معرفی دستچینی از جدید‌ترین کتاب‌های ضبط شده برای نابینایان

رقیه شفیعی: کتابدار بخش نابینایان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

آنچه در پی می‌آید، معرفی چند کتاب برای سلایق گوناگون است که در ماه‌های اخیر در مراکز متعدد ضبط کتاب در کشور به زیور صوت آراسته شده‌اند و در اختیار نابینایان اهل مطالعه قرار گرفته‌اند.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت میهمان: چالش‌های آموزش بر‌خط برای دانش‌آموزان نابینا و کم‌بینا در دوران کرونا

حمید‌رضا رضایی: دبیر آموزش و پرورش استثنایی استان فارس

نظام آموزشی برای آموزش از راه دور استفاده از پیامرسانهای وطنی را الزامی کرد و هرگونه بکارگیری پیامرسانهای خارجی را اکیداً ممنوع ساخت. یک پیام‌رسان داخلی موسوم به شاد به وسیله ارتباط میان معلمان و یادگیرندگان مبدل گردید اما به دلیل عدم دسترسپذیری شبکه شاد برای نابینایان در همان آغاز این قشر را ناشاد نمود. پس از بحثها و گفتگوهای فراوان با مسئولین امر در خصوص مناسب‌سازی این پیام‌رسان برای گروه آسیب‌دیدگان بینایی، سرانجام بعد از یک سال در دهه فجر 99 خبری مبنی بر دسترسپذیری شاد برای نابینایان منتشر شد که مایه مسرت و شادی گروه هدف گردید اما مشخص شد که تنها گزینه‌های صفحه ورود قابلیت خواندن توسط صفحه خوانها را دارند و مابقی همان است که بود و آن شادی کم دوام به تلخی کام بدل گشت و این خبر تنها جنبه تبلیغاتی داشت که در این گونه مناسبت‌ها از این دست اخبار فراوان است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بازی‌باز: تنازع برای بقا در بازی بی‌نام + فایل صوتی

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

این ماه علیرضا، بازی‌بازِ جمع مانا، گویا از انتخاب خودش خیلی راضی بوده چرا که در ابتدای نسخه صوتی بازی‌باز، این بازی را یکی از بهترین بازی‌هایی که تا به حال تجربه کرده قلمداد می‌کند. بازیِ انتخابی علیرضا اسمش «اوه شِت» است.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

طنز: راهکارهای موفقیت در جلسات مصاحبه استخدامی آموزش و پرورش برای نابینایان

نویسنده: یخ نکنی نمکدون

یکی از مشکلات اخیر نابینایان در روزگاران حاضر، شرکت در آزمون‌های استخدامی دستگاه‌های اجرایی است. در کل ما نابینایان انسان‌های خاصی هستیم. تمام دنیا درگیر مبارزه با کرونا هستند، ولی ما در حال مبارزه با بیکاری و تلاش برای استخدام شدن هستیم. یکی از این تلاش‌ها، شرکت در آزمون‌های استخدامی و عمدتاً معلم شدنمان است. اصلاً از روزی که گفته‌اند معلمی شغل انبیاست، ما نابینایان محب انبیا تصمیم گرفتیم راه این بزرگواران را با جدیت تمام دنبال کنیم. منتها در این راه سخت، مشکلاتی وجود دارد که ما را از رسیدن به هدفمان باز می‌دارد.

دریافت نسخه صوتی

دیدن نوشته

بارگیری پرونده‌های صوتی و متنی

این ماه هم زحمت پادکست ویترین بر دوش

  

گروه سه نفره  اشکان آذر‌ماسوله، شهروز حسینی و صنم اوشلی

بوده است. ویترین، نگاهی است نیم ساعته، بر آنچه در ماهنامه مانا با شما به اشتراک گذاشته شده است. شما می‌توانید با گوش کردن به این پرونده صوتی، از محتوای تمامی نوشته‌ها و پادکست‌های این شماره از مانا با‌خبر شوید. ویترین را با حجم ۲۸ مگابایت از اینجا بارگیری کنید.

گزارش صوتی فعالیت‌های انجمن نابینایان در ماه اردیبهشت را از اینجا دریافت کنید. اگر طرفدار پیشخوان هستید آن را از اینجا بارگیری کنید. پادکست «بگو چیست کار» هم از این طریق قابل دانلود است و به کمک این لینک هم می‌توانید به پادکست بازی‌باز دسترسی داشته باشید.

ما تلاش می‌کنیم مانا را در قالب‌های گوناگون در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید آن را به شکل مطلوب خودتان مطالعه کنید. اگر می‌خواهید این ماهنامه به صورت یکجا و در قالب یک فایل در دسترس شما باشد، می‌توانید نسخه پی‌دی‌اف را از این لینک و اچ‌تی‌ام‌ال را هم از اینجا بارگیری کنید و برای دریافت نسخه صوتی پنجمین شماره ماهنامه مانا به صورت یکجا و در قالب یک فایل فشرده اینجا کلیک کنید.

259 نظرات
 1. سمیه رضوی نیا می گوید

  سلام مثل همیشه عالی بود. سپاس از زحمات همه دوستان

  1. راضیه زارعی می گوید

   باسلام و عرض ادب خدمت شما

   بی صبرانه منتظر شماره جدید ماهنامه بودیم ممنون و متشکر از لطف شما

   1. زهرا اقبالی می گوید

    با سلام و احترام خدمت عزیزان ماهنامه مانا
    تشکر و خسته نباشید دارم
    ممنون از حامیان این ماهنامه

    1. سهیلا عزیزی می گوید

     با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان پر تلاش مانا
     مطالب خیلی عالی و مفید است
     لطفا ورزشهای مخصوص آسیب دیدگان بینایی راهم اگر ممکنه معرفی کنید .

  2. سحر ناصری می گوید

   با سلام
   مطالب مجله مانا خیلی مفید است برام مخصوصا متلب پزشکی در باره آب سیا خیلی عالی بود .

 2. حسین بخشی از کاشان می گوید

  هرشماره ی ماهنامه بهتر از قبل با تشکر

  1. حمیده روحی می گوید

   با سلام
   بسیارعالی
   ممنون از زحمات شما

 3. محبوبه ابراهیمی می گوید

  سلام عالی بود.
  ممنون بابت جمع آوری مطالب که زحمت بسیار زیادی دارد خدا قوت به همه دوستان عزیزم سربلند و پایدار باشید.

 4. زینب یاسری اصل می گوید

  با عرض سلام و ادب بنده زینب یاسری اصل هستم از استان خوزستان اهواز واقعا سپاسگذارم از زحمات ارزشمند شما امیدوارم شاهد پیشرفت های زیاد شما خواهیم بود

  1. ادمین می گوید

   درود بر تمامی دوستان عزیزخانم ها رضوی نیا، زارعی، ابراهیمی، باصری و آقای بخشی. خوشحالیم که مخاطبان خوبی مثل شما داریم. حضور شما باعث دلگرمی ماست. موفق و مؤید باشید

 5. نیما دشت بزرگی می گوید

  سلام و عرض ادب
  نمیدانم کدامین جمله را
  برای توصیف محبت هایتان بنویسم .
  نمیدانم چگونه شما را توصیف کنم ؛
  دوستی از جنس بلور ؛ آسمانی و مهربان ؛
  چقدر زیبا واژه ها را آسمانی می‌کنید.

 6. حسین ارسنجان می گوید

  سلام
  عرض تسلیت خدمت خانواده لطفی و جامعه معلمین.
  ممنون بابت این شماره ی مانا
  همیشه مانا و سربلند باشید

  1. مهرشاد خورشیدی می گوید

   بسیار عالی و کاربردی
   ممنون از مطالب طنز

 7. زینب ارسنجان می گوید

  سلام

  متاسفانه مدارس عادی هم در مورد زنگ ورزش همینجور هست

  ان شاءالله که همه ی مدارس از وقت درست استفاده کنن

  1. ایمان رئیسی می گوید

   سلام و درود خدمت دوستان و زحمت کشان ماهنامه مانا
   تبریک بابت پیشرفت شما انشالله شاهد پیشرفت بچه های نابینا و کم بینا در عرصه های مختلف باشیم
   یا علی

 8. محمد می گوید

  با سلام
  قبلا هم ازتون درخواست داشتم که آیدی کانال بوتیوب این عزیزان رو به من بدید

 9. ام البنین شریفی_خوزستان می گوید

  درود
  بسیار عالی بود خدا قوت
  با آرزوی موفقیت و پیروزی در مراحل بالاتر😇🍀🖐

  1. ادمین می گوید

   مخاطبین عزیز آقایان بزرگی، محمد و ارسنجان و خانم ها زینب و شریفی بسیار ممنون و سپاسگزاریم از لطف و محبت شما. سر اراز باشید.

   1. فرهاد خاندوزی از گرگان می گوید

    درود بر شما عالی عالی عالی
    خیلی خوشحالم از کار زیباتون واسم خیلی ارزشمنده
    ممنون از انجمن نابینایان

 10. محمد امین آلبوغبیش از اهواز می گوید

  درود دوستان عزیزم مثل همیشه عااااالی

  1. امیر رئیسی می گوید

   با سلام و احترام
   مصاحبه جناب اقای سرمدی عالی بود
   تسلیت به حانواده محترم لطفی
   و تبریک برای ماهنامه مانا که هر ماه شاهد پیشرفت هستیم

   1. زهرا بشارت نیا می گوید

    با سلام و احترام ممنون از ماهنامه شما که دسترسی برای بچه نابینا و کم بینا
    خیلی راحت شده

 11. فاطمه شبانی از کاشان می گوید

  سلام وقت بخیر ممنون از اینکه مطالب ماهنامه را به صورت ورد در اختیار ما قرار دادید.

 12. فاطمه ابراهیمی می گوید

  با سلام و خسته نباشید به دست اندرکاران این مجموعه،این نسخه از ماهنامه هم مثل همیشه پربار و عالی بود،مخصوصا قسمت مصاحبه با افراد موفقی مثل آقای عرب که باعث انگیزش و ترغیب در دیگر عزیزان نابینا میشود.

 13. آذر ابراهیمی می گوید

  سلام،چه خوبه که درمورد مشکلات و چالش های بروز مطالبی ارائه شده، امید است که جهت رفع اینگونه چالشها راه حلی نیز ارائه گردد. سپاس از زحمات بی دریغ شما عزیزان .

 14. لیلا مرزونی از کاشان می گوید

  سلام با تشکر از مطالب مفید و پر بار مجله مانا، خدا قوت

  1. ادمین می گوید

   سلام بر آقای محمدامین، خانم ها مرزونی، فاطمه و آذر ابراهیمی، و خانم شبانی تشکر از لطفتون. مانا باشید.

 15. عبدالمناف عظیمی ارومیه می گوید

  خوشحالم که شاهد توجه شما عزیزان به نظرات و انتقادهای مخاطبانتان هستم.

  1. ادمین می گوید

   سلام جناب عظمی بزرگوار. سپاس از همراهی همیشگی شما. برقرار باشید.

 16. بایرام نبی زاده می گوید

  با سلام و آرزوی توفیق روز افزون برای شما عزیزان خدا را شکر که هر ماه نسبت به ماههای قبلی شاهد پربارتر شدن مجله میشویم.

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما آقای نبی زاده. خوشحالیم که مخاطبین خوبی مثل شما داریم. مؤید باشید.

 17. بهروز نبی زاده می گوید

  ضمن عرض سلام و آرزوی توفیق بیش از پیش برای شما عزیزان، چاپ نسخه بریل مجله را هرچند در تیراژ محدود را به فال نیک میگیرم و امیدوارم در آینده نزدیک از این هم بیشتر باشد.

  1. ادمین می گوید

   درود برشما. تشکر از لطف و همکاری شما. ان شاءالله

 18. عوض حاجی نژاد می گوید

  سلام من از مقالات خانم فاطمه جوادیان بیشتر لذت میبرم.

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما آقای حاجی زاده. مجله این حسن را دارد که طیفی از سلیقه های مختلف را دربر میگیرد. موفق باشید.

 19. زهرا عیدالهی می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشید، مثل ماه های گذشته مطالب عالی و آموزنده بود.

 20. غلامرضا بهاروند می گوید

  خدا قوت، با شروع بهار ماهنامه هم بهاریتر شده، یعنی با مطالب آموزنده شکوفاتر دیده میشود.

 21. عاطفه صمیمی می گوید

  مصاحبه آقای سرمدی با جناب آقای هاشمی در پیشخان مجله خیلی عالی و آموزنده بود. خسته نباشید.

 22. sanaz ghasemi می گوید

  خبر چاپ نسخه بریلش هرچند در تیراژ محدود نوید بخش بود. متشکرم.

 23. jaber khalili می گوید

  باز هم خدا قوت، هر ماه شاهد متنوع شدن مطالبش میشویم.

  1. ادمین می گوید

   درود بر خانم ها عبداللهی ، صمیمی و قاسمی، آقایان بهاروند و خلیلی. سپاس از همراهی تون. موفق و پیروز باشید.

 24. fatemeh samimi می گوید

  من خودم یک نابینا هستم، از بخش طنزش یعنی پذیرایی از جماعت نابینا خوشم آمد.

  1. با سلام و تشکر از دوستان زحمت کش مجله مانا
   مطالب برای من خیلی مفید و عالی بود
   چه خوب میشه که انجمن نابینایان ایران کانال یا سایتی برای افراد آسیب دیده بینایی درست کند که خودشان هنری بلدند و می توانند از طریقش درآمد داشته باشند .

  2. حسین بخشی از کاشان می گوید

   سلام عالی

 25. مریم اقبالی از گرگان می گوید

  با سلام تشکر بابت زحمات شما

 26. فائزه یادگاری از کاشان می گوید

  باسلام
  ممنون از مجله ی مانا که هر ماه مطالب جذاب و مفید ارائه می دهد تشکر می کنم یادگاری از کاشان

  1. ادمین می گوید

   خانم ها صمیمی، اقبالی و یادگاری ممنون از لطف و محبتتون. پیروز باشید.

 27. محمد شبانی از کاشان می گوید

  سلام با تشکر از مطالب خوب و مفید مجله مانا لطفا در کنار معرفی ورزش های نابینایی آنها را آموزش دهید.

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. متاسفانه آموزش رشته های ورزشی در قالب مجله نمیگنجد.

   1. یوسف زندی می گوید

    سلام و درود بر دوستان پر تلاش مانا
    مطالب به روز و مفید بود مثل همیشه مخصوصا مطالب پزشکی در مورد آب سیا و قسمت پژوهشهای روانشناسی با رویکرد آسیب دیدگان بینایی .

 28. رقیه محمدخانی می گوید

  خوشحالم که خدا آرزویم را برآورده کرد. یعنی قرار است در ماه های آتی ستونی هم به مطالب و دلنوشته های نابینایان اختصاص یابد.

  1. ادمین می گوید

   خداروشکر که آرزوتون برآورده شد. منتظر شعر، دلنوشته و مطالب ارزشمندتون هستیم. شاد باشید.

 29. ویدا رمضانی می گوید

  سلام جناب آقای سرمدی، متشکرم که در حد امکان به سؤالات و خواسته های مخاطبان پاسخ میدهید و همچنین آنها را در جریان امکانات و محدودیتهای خود قرار میدهید.

  1. ادمین می گوید

   سلام. خواهش میکنم. انجام وظیفه است.

 30. سمیه عظیما می گوید

  از آقای عظیمی مدیر عامل محترم انجمن نابینایان استان آذربایجان غربی به خاطر اعلام آمادگی جهت همکاری با مجله تشکر می کنیم.

  1. ادمین می گوید

   ماهم بی نهایت از ایشان و سایر دوستان و همکارانشون کمال تشکر و قدردانی را داریم. موفق باشد.

 31. لیلا عباسی می گوید

  خوشحالم که گوش شنوا جهت شنیدن نکته نظرات و انتقاد های مخاطبان خود را دارید. این یکی از مهمترین رموز موفقیت است.

 32. شیدا آزاد می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشید به شما عزیزان که در راستای ارتقای فکری نابینایان و به روز نگهداشتن فکر و اندیشه آنان تلاش میکنید. به نظر من پیشخوان ماهنامه از مهمترین قسمت آن است.

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما دوست گرامی و تشکر از لطفتون. خوشحالیم که سرویس پیشخوان انقدر زیاد مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته.

 33. نازیلا حاجی زاده می گوید

  سلام جناب آقای هاشمی، آیا نابینایان هم میتوانند در کلابهاوس فعالیت داشته باشند؟ لطفاً راهنمایی بفرمایید.

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. بله نابینایان هم می توانند در کلاب هاوس عضو شوند. فقط باید کد دعوت داشته باشید. یعنی یک نفر شما را دعوت کند و یا از ربات های مخصوص کد بگیرید.

 34. اسد آقاپور می گوید

  با سلام و خدا قوت، مقالات خانم جوادیان واقعاً آموزنده است. چون درد دل بسیاری از والدین نابینایان می باشد.

 35. مریم نقیب می گوید

  سلام بر شما که اینقدر گوش شنوا دارید.

 36. سلمان رحمدل می گوید

  سلام به شما تیم تحریریه ماهنامه مانا، الحق پیشخوان مجله عالی و آموزنده است.

 37. اسلام اسماعیلی می گوید

  هر ماه ماهنامه را پربارتر از ماه گذشته میبینم. خسته نباشید.

 38. فاطمه لکی می گوید

  من معلم تلفیقی نابینایان هستم. مطالب ماهنامه خیلی به دردم میخورد. دستتان درد نکند.

  1. ادمین می گوید

   درود بر خوانندگان عزیز آقایان آقاپورف رحمدل، اسماعیلی،و خانم ها نقیب و لکی. تشکر از حسن توجهتون. خرسندیم که همه ی ستون ها به نوعی مخاطبان خاص خودشون را دارند. باعث افتخار است که اسباب رضایت شما رافراهم کردیم.

 39. رحمت شاهین ابادی می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشید به خانم شفیعی، لطفاً در معرفی کتابها بفرمایید کدام کتابخانه هر یک از این کتابها را ضبط کرده و ما چگونه میتوانیم برای تهیه کتاب مورد علاقه خود اقدام کنیم.

  1. رقیه شفیعی می گوید

   عرض سلام و تشکر از حسن نظر شما.
   در شماره بعد با اجازه مدیر مسئول و سردبیر لیست تمامی مراکز پخش کتب نابینایان در سراسر کشور رو قرار خواهم داد. با مسئولین بخش های نابینایان در استان خودتون در ارتباط باشید و اگر کتابی از لیست معرفی شده رو نداشتند بگید که اونها از من بگیرند تا هم آرشیو کتابخونه مرکز خودشون غنی بشه هم به دست شما ها برسونند.
   با تشکر از حضور پر مهرتان.

 40. امیرحسین مناف زاده می گوید

  با سلام و عرض ادب به مسئولین محترم انجمن نابینایان ایران و تیم تحریریه مانا، این کارتان واقعاً قابل تحسین است. خسته نباشید.

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما جناب مناف زاده. سپاس از حسن توجه شما. بزرگوارید.

 41. احمد دولخانی آ.غ می گوید

  سلام خدا قوت، یکی از ویژگی های مهم ماهنامه تان تخصصی بودن و در نظر گرفتن ثلایق مختلف در یک
  زمان است.

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. بله دقیقا ویژگی های خوب مجله اینه که سلیقه های مختلف را پوشش میده و هرکسی با توجه به علاقه ای که به یک ستون دارد آن را مطالعه می کند. تشکر از توجهتون. موفق باشید.

 42. سکینه غریبی ارومیه می گوید

  باز هم سلام و خسته نباشید.

  1. ادمین می گوید

   بازهم سلام و هزاران درود بر شما

 43. شهربانو عراقی از گرگان می گوید

  بسیار عالی مطالب خیلی خوب بود
  تسلیت میگم به جامعه معلمین و خانواده لطفی
  و ممنونم از این که مطالب به راحتی در دسترس قرار میگیره
  و تشکر می کنم از حامیان این مجموعه

  1. ادمین می گوید

   درود بر خانم عراقی هنرمند. سپاس فراوان از لطف و محبت شما. موفق و سربلند باشید.

 44. سعید می گوید

  سلام مثل همیشه عالی. سپاس

 45. عطیه کریمی از کاشان می گوید

  با سلام مثل ماهنامه قبل خیلی خوب بود

 46. زهره محمدی از کاشان می گوید

  سلام.وقت بخیر.
  ممنون از اینکه برای ما قشر نابینا و کم بینا فرصت مطالعاتی فراهم کردید.

 47. علی اکبر زیارتی می گوید

  سلام.
  بسیار ممنون از مجله خوب مانا
  سپاس از زحمات شما

  1. ادمین می گوید

   آقایون سعید و زیارتی، و خانم ها کریمی و محمدی درود بر شما . مانا باشید.

 48. مصطفی نعمتی می گوید

  سلام روز بخیر
  قسمت راهکارهای شرکت درمصاحبه استخدامی بسیار جذاب بود. سپاس از گردآورنده مطالب این بخش.

  1. ادمین می گوید

   سلام. روزشما هم بخیر. سپاس از همراهی شما. خداروشکر که راضی بودین.

 49. عباس خاک سفیدی می گوید

  با سلام لطفا تجهیزات خانه نور ایران را هم معرفی بفرمایید

  1. ادمین می گوید

   درود آقای خاک سفیدی. چشم پیگیری میکنیم.

 50. عاسیه غمشاد زهی می گوید

  سلام عینکی بود که هوشمند نام داشت آیا خبری از آن نیست که مدعی بود متون را می خواند

 51. زهرا میر می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشید مثل همیشه مطالب پر بار است

 52. فاطمه یوسفی کرمان می گوید

  سلام و درود مطالب بسیار کاربردی و واقعی است به خصوص در بخش روانشناسی

 53. وحید کمالی جیرفت می گوید

  سلام و خدا قوت بسیار عالی بخش مصاحبه با افراد نابینای شاغل می تواند بسیار آموزنده باشد استفاده کردیم با تشکر

 54. طیبه پرنده می گوید

  سلام تشکر از زحمات تهیه کنندگان به ویژه بخش معرفی کتاب های صوتی شده سر نخی است برای کتابهای دسترس پذیر

  1. ادمین می گوید

   درود بر خانم ها میر، یوسفی، پرنده، و آقای کمالی سپاس از همراهی شما.

 55. پیمان رضایی زاده کرمان می گوید

  سلام با اینکه وجود بخش تنز را الزامی و تاثیرگذار میدانم اما شیرینی تنز در کوتاه بودن و انتقال پیام در حد اقل جملات است با این همه مفید است با تشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام و درود بر شما و تشکر از حسن توجهتون. چشم پیغامتون رو به نویسنده ستون انتقال میدیم.

 56. عصما هرجندی می گوید

  سلام باز هم مطالب عالی و آموزنده است چرا که اکثر تهیه کنندگان خود از مبارزان با مشکلات نابینایان می باشند با تشکر

 57. روح الله شهریاری کرمان می گوید

  سلام ممنون از تهیه کنندگان ماهنامه بخش مشاغل به علت بیان تجارب نابینایان بسیار مفید است تشکر فراوان

  1. ادمین می گوید

   خانم هرجندی و اقای شهریاری تشکر از توجهتون. موفق باشید.

 58. دولت مجدی می گوید

  سلامی مجدد بر شما پویندگان علم و فرهنگ.

 59. abbas mosaloo می گوید

  ضمن عرض سلام و خدا قوت، از میان عناوین مختلف مجله از پیشخوان بیشتر خوشم آمد.

 60. ابراهیم تبیار می گوید

  خیلی وقت بود که جای خالی یک چنین نشریه ای در بین نابینایان دیده میشد.

 61. محمد الماسی می گوید

  سلام خسته نباشید.

 62. فادیا جباروند ارومیه می گوید

  سلام من از شما تشکر میکنم که دست به این کار فرهنگی زده اید.

 63. میعاد کان سخا می گوید

  سلام، بازی های ویندوز مجله بسیار عالیست.

  1. ادمین می گوید

   درود بر آقایان موسالو، تبیار، الماسی و خانم ها مجدی، جباروند، کان سخا. بسیار سپاسگزاریم از همراهی و توجه شما عزیزان. باعث افتخار است که مخاطبین فهیمی مثل شما داریم. موفق و مؤید باشید.

 64. ناهید جعفری از ارومیه می گوید

  سلام و درود به شما سپاهیان دانش، لطفاً عناوین ماهنامه را در بین خوانندگان به نظر سنجی بگذارید تا اولویت بندی خواسته مخاطبان برایتان راحتتر باشد.

  1. ادمین می گوید

   سلام. بله اگه نیاز باشه حتما. تشکر از توجهتون.

 65. رویا آهنگیان ارومیه می گوید

  سلام، من دبیر تلفیقی نابینایان هستم. از عدم رسیدن به موقع کتب درسی به دست نابینایان در رنجم.
  لطفاً مسئولین محترم سازمان استثنایی کشور را جهت توضیع به موقع کتب درسی نابینایان به چالش بکشید.

  1. ادمین می گوید

   سلام بر شما دوست گرامی. چشم پیگیری میکنیم.

 66. پروانه بهاالدین از ارومیه می گوید

  با سلام و آرزوی توفیق بیش از پیش برای شما عزیزان که با تلاش شبانه روزی مطالب خوب و ارزنده ارائه میدهید. من خود در انجمن شاهد استقبال قابل توجه نابینایان از ماهنامه هستم. امیدوارم این نشانه ی خوبی برای دلگرمی و پشتکار شما باشد.

 67. سیما میرگنبدی می گوید

  من یکی از طرفداران پر و پا قرص مجله شما هستم. خسته نباشید

 68. مسلم فلاح کرمان می گوید

  سلام با همین تلاش به پیش برویم با آرزوی سلامتی برای تمامی تهیه کنندگان ماهنامه

  1. ادمین می گوید

   درود بر خانم ها بهاءالدین و میرگنبدی و آقای فلاح. بسیار ممنون و سپاسگزاریم از حسن توجه شما خوبان. در پناه خدا باشید.

 69. زینب پگاه کرمان می گوید

  سلام و درود بخش یادداشت میهمان می تواند راهنمای بسیار خوبی برای مسوولین دستگاه‌های اجرایی در ارتباط با نابینایان باشد البته به شرط انتقال مطالب و مشاهده این موارد توسط آنها

  1. ادمین می گوید

   سلام و درود بر شما. ما هم امیدواریم مسئولین مطالعه و توجه کنند. تشکر.

 70. امین رسا می گوید

  سلام خدا قوت بخش مشاغل از دیدگاه نابینایان بسیار آموزنده است تشکر فراوان

 71. حمیده عابدی می گوید

  سلام در بخش بگو چیست کار در خصوص هنر هم اشخاصی معرفی شود مفید است با تشکر

  1. ژینا تال می گوید

   با عرض سلام و درود خدمت دوستان زحمت کش مانا
   مطالب خیلی عالی. مفید و به روز است.

 72. محمد سابقی می گوید

  سلام مطالعه مجلات در حوزه نابینایان در خارج کشور ابزاری مفید برای تقویت اعتماد به نفس است از فراهم آوردن این امکان سپاسگذارم

  1. ادمین می گوید

   سلام بر آقایان رسا و سابقی و خانم عابدی. از لطف و محبت شما بزرگوارن سپاسگزاریم.

   1. ژینا تال می گوید

    با عرض سلام و درود خدمت دوستان زحمت کش مانا
    مطالب خیلی عالی. مفید و به روز است.

 73. عیسی گمشاد زهی می گوید

  با سلام با سپاس از حامی و دوستان در انجمن نابینایان بابت مطالب مفید لطفا مطالب آموزشی اینترنتی هم گنجانده شود

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. به فراخور موضوع چشم حتما.

 74. روزان امینینژاد می گوید

  با سلام و خسته نباشید به دست اندر کاران مجله دوست داشتنی مانا شما که با فعالیتهای فرهنگی خود مایه دل گرمی همه نابینایان و کم بینایان هستید

 75. سکینه حیدربیگی می گوید

  با سلام و خدا قوت به دوستان پر تلاش مانا .
  بخش زنگ ورزش برای نابینایان, زنگ تفریح, که برای من شبیه مرور خاطرات بود چون دقیقا با چنین مشکلاتی در مدرسه رو به رو شدم در دوران راهنمایی امیدوارم با تلاش عزیزان مسؤول این مشکل به طور کامل رفع گردد

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. سپاس از توجهتون. ماهم امیدواریم.

 76. آمنه حاتمی می گوید

  با سلام بخش انتخاب مدرسه مناسب برای دانشآموزان آسیب دیده بینای واسم خیلی جالب بود

 77. مظفر حیدربیگی می گوید

  عرض سلام و خدا قوت به همه عزیزان تلاشگر که مایه دل گرمی ما هستید

 78. مریم عباسی می گوید

  عرض سلام و ارادت به شما بزرگواران امیدوارم از ماه های آتی مطالبی راجع به خانه داری برای نابینایان گنجانده بشه ممنون

 79. پریا عباسی می گوید

  سلام ممنون بابت زحماتتون

 80. کوثر عزیزیان می گوید

  سلام من که از بخش تنزتون خیلی خوشم اومد سپاس

 81. کیومرث خلیلی می گوید

  با سلام و خسته نباشید لطفا در نسخ های بعدی نقاط گردشگری ایران و جهان رو معرفی بفرمایید تا به طور مجازی هر ماه سفر کنیم

 82. جاسم زیبا می گوید

  با سلام تشکر از بخش معرفی کتابتون لطفا بیشتر رمانهای معروف و خواندنی رو معرفی بفرمایید

 83. ژیلا قلندری می گوید

  با سلام لطفا در شماره های بعدی مطالبی در مورد آشپزی به شیوه نابینایان بگنجانید ممنون و خدا قوت

 84. وحید مرادی می گوید

  با سلام بخش بازی بازتون خیلی به دلم نشست دستمریزاد

 85. رضا مرادی می گوید

  سلام لطفا از نمایشنامه نویسی و اجرای نمایش توسط بچه های نابینا حمایت فرمایید سپاس فراوان

  1. علیرضا دارابی می گوید

   سلام .خداروشکر که کرونا در حال ریشه کنی است همه کتابخانه ها نیز فعالیت حضوری را دارند و فقط بخش های نابینایان و کم بینایان غیرحضوریست اگر امکانش هست لطفی کنید که سرویس ها برای برگشت به کتابخانه ها فعال شوندممنون

 86. امیرمحمد جانجانی می گوید

  با سلام و سپاس فراوان بابت مطالب مفیدتون

 87. مهدی مرادی می گوید

  با سلام لطفا از ورزشکاران رشته گلبال عل الخصوص در استان های محروم حمایت فرمایید

 88. پروانه ریگی می گوید

  با سلام و تشکر از حامی محترم و دوستان خوب ما در انجمن

  1. ادمین می گوید

   درود بر آقای حیدر بیگی و خانم ها غزیزیان و ریگی. تشکر از لطف شما عزیزان. موفق باشید.

 89. کریم مالدار می گوید

  با سلام و درود امیدواریم انتشار این ماه نامه تداوم داشته باشد

  1. ادمین می گوید

   سلام وتشکر از لطف شما

 90. مرتض دباغی می گوید

  با سلام و درود مطالب آمزشی رایانه از ویندوز ده بیشتر بگذارید

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. شما میتونید نه تنها آموزش ویندوز بلکه کلللی آموزش های تخصصی ویژه نابینایان را از محله نابینایان به آدرس http://www.gooshkon.ir دانلود و استفاده کنید.

 91. مهدیه مشمول کاشان می گوید

  با سلام
  بسیار استفاده کردم از مطالب آموزنده.امیدوارم همچنان بدخشید

 92. سمیه سادات از کاشان می گوید

  با سلام.ممنون که کتابهای صوتی رو معرفی کردید.بسیار استفاده کردم

 93. امیرحسین شیرقربانی از کاشان می گوید

  سلام.مطالب بسیار اموزنده است مخصوصا بحث ازمون استخدامی اموزش و پرورش بسیار کاربردی بود

 94. شیرین خالوندی می گوید

  با سلام ممنون بابت زحماتتون

 95. رؤیا بخشی می گوید

  سلام ممنون بابت معرفی کتاب های صوتی

  1. ادمین می گوید

   درود بر خانم ها مشمول، سادات، خالوندی، بخشی و آقای شیرقربانی از کاشان. سپاس از همراهی شما. موفق و مؤید باشید.

 96. راحله بخشی می گوید

  با سلام لطفا بیشتر به ویندوز 10 بپردازید تشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. شما میتونید نه تنها آموزش ویندوز بلکه کلللی آموزش های تخصصی ویژه نابینایان را از محله نابینایان به آدرس http://www.gooshkon.ir دانلود و استفاده کنید.

 97. امیرحسین محمدی می گوید

  با سلام و خسته نباشید بخش پیشخوانتون خیلی به دلم نشست ممنونم

 98. روح الله جمشیدی می گوید

  سلام و خدا قوت بخش زندگی واسم خاطره انگیز بود

 99. پارسا رزمآرا می گوید

  با عرض سلام و ارادت من کلا مجله مانا رو خیلی دوست دارم

 100. افسانه صادقی می گوید

  با سلام امید که بتوانید مطالب مفیدتری برای بچه ها تهیه نمایید

  1. ادمین می گوید

   آقای محمدی، جمشیدی، رزم آرا و خانم صادقی درود بر شما عزیزان. تشکر از لطف بی دریغتان. ماهم برای شما آرزوی توفیق روزافزون دارم.

 101. سجاد ارسنجان می گوید

  سلام
  عالی خیلی عالی
  ممنون

 102. آرین می گوید

  با سلام خدمت بچه های ماهنامه مانا
  از مطالب مفید شما سپاسگزارم

 103. هما ارسنجان می گوید

  خیلی برام جالبه که هر ماه گزارش عملکرد انجمن رو در اختیار ما قرار میدید
  ممنون از لطف شما و مسئولین انجمن

 104. سعیدی می گوید

  سلام.
  تشکر از مجله وزین و پربار شما
  از جناب شادکام و مسئولین امر بابت پیگیری حق و حقوق معلولین در مصاحبه های استخدامی متشکرم و امیدوارم که حق ما پایمال نشه

 105. زهرا الماسی می گوید

  با سلام تشکر فراوان بابت زحماتتون

  1. ادمین می گوید

   سلام بر آقایان سجاد، آرین و سعیدی، خانم ها هما و الماسی سپاس از همراهی شما. برقرار باشید.

 106. مژده رستمی می گوید

  با سلام تشکر و قدردانی لطفا ویندوز 10 را از ابتدا بطور کامل آموزش دهید ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. شما میتونید نه تنها آموزش ویندوز بلکه کلللی آموزش های تخصصی ویژه نابینایان را از محله نابینایان به آدرس http://www.gooshkon.ir دانلود و استفاده کنید.

 107. ناهید شیخه پور می گوید

  با سلام بخش روانشناسیتون رو خیلی دوست دارم سپاس

 108. سارینا صیدی می گوید

  با سلام و ارادت امیدوارم همیشه بدرخشید

 109. الینا السادات موسوی می گوید

  با سلام بخش پیشخوانتون همیشه من رو سر ذوق میآره ممنون

 110. زهرا فرجی می گوید

  با سلام و احترام تشکر بابت زحمات دست اندر کاران مجله مانا

 111. حسین از ارسنجان می گوید

  سلام و عرض ادب

  چقدر پادکست ها و مجلات و نابینایان خارجی باحالن.
  چقدر فعالند؟
  کاش ما هم میتونستیم

  1. ادمین می گوید

   درود بر خانم ها شیخه پور، صیدی، موسوی، فرجی، و آقای حسین از ارسنجان بسیاار ممنون و سپاسگزاریم از لطف همیشگی شما عزیزان. حضور و همراهی شما باعث دلگرمی ماست. پیروز و سربلند باشید.

 112. طغرائی می گوید

  سلام روز بخیر ممنون از شما بابت جمع آوری مطالب خوب و جذابتون. همه ی قسمت های این ماهنامه عالی بود. ممنون که پژوهش های روانشناسی بر زندگی نابینایان را در این ماهنامه گنجاندید.

 113. محمد ابراهیمی می گوید

  سلام و خدا قوت خدمت دست اندرکاران این مجموعه.مثل همیشه از مطالب مفید و کاربردی و چالشهای بروز جامعه استفاده شده ،امیدوارم این ماهنامه مانا و پایدار باشد.

 114. لیلا حسن شاهی می گوید

  سپاس از تیم حرفه ای این ماهنامه که با تلاش بسیار سعی میکنند که ماهنامه را به موقع و با مطالب مفید منتشر کنند.
  سپاس از لطف بی دریغتان موفق باشید.

 115. محبوبه شهابی می گوید

  سلام و خسته نباشید خدمت تهیه کنندگان این ماهنامه.سپاس از مطالب اموزنده .اگر امکان دارد از نابینایان موفق در ایران و جهان بیشتر مطالب بگذارید تا موجب ایجاد انگیزه در دیگر نابینایان عزیز شود.

 116. حسین موسوی می گوید

  سلام . تشکر میکنم از همه کسانی که در تهیه این مجله پرمحتوا تلاش میکنند،همه قسمت ها مثل همیشه عالی بود، از مشکلات افراد نابینا در ادارات و جاهای دولتی و چگونگی مناسب سازی سازمان ها و ادارات جهت استفاده نابینایان هم مطلب بگذارید.

 117. ادمین می گوید

  سلام و درود بر عزیزان طغرائی، ابراهیمی، حسن شاهی، شهابی و موسوی. سپاس از همراهی شما. برقرار باشید.

 118. حمید اربابزهی می گوید

  سلام صدای جناب سرمدی در پیشخوان دچار پرش بود که امیدواریم در برنامه بعدی برطرف شود

 119. نسرین میر می گوید

  با درود از سایت های قمار بسیار عالی نوشتید در مورد فیشینگ هم بنویسید

 120. عباس خاک سفیدید می گوید

  در مورد عینک متن به گفتار هم مطلبی قید بفرمایید

 121. مجتبی نیک فرجام نوری می گوید

  سلام در مورد متن خوان آریا هم مطلبی تهیه بفرمایید

 122. مهران پیمان می گوید

  با درود و سپاس آخرین بخشنامه های معلولین که در بهزیستی مصوب می شود را هم قید بفرمایید و از قوانین قبلی هم به مرور یار کنید تا اگر دوستان از قوانین خبر ندارند از حقوق خود بتوانند دفاع کنند

 123. علی ریگی می گوید

  سلام با درود و سپاس از زحمتهای شما و حامی محترم

 124. مهران پیمان می گوید

  با درود و سپاس آخرین بخشنامه های معلولین که در بهزیستی مصوب می شود را هم قید بفرمایید و از قوانین قبلی هم به مرور یار کنید تا اگر دوستان از قوانین خبر ندارند از حقوق خود بتوانند دفاع کنند

 125. مجتبی نیک فرجام نوری می گوید

  سلام در مورد متن خوان آریا هم مطلبی تهیه بفرمایید
  و برای اندروید موتور صوتی بهتری نیست؟

 126. سمیه ارسنجان می گوید

  ممنون بابت حسن انتخابتون در مورد مدرسه مناسب نابینایان

 127. سامی می گوید

  سلام
  واقعا ما آسیب دیدگان بینایی خیلی مشکل کار داریم
  کاش بیشتر از اینا مطلب میزاشتید برامون

 128. رضوی می گوید

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگواران
  ممنون که برای ما آسیب دیدگان بینایی مطالب مفید و ارزنده کار میکنید
  متشکرم

 129. خدیجه جعفری می گوید

  با سلام و خدا قوت به تلاشگران این مجموعه. مطالب عالی و مفید بود. اگر امکان دارد ابزارهای قابل استفاده نابینایان عزیز بیشتر معرفی کنید

 130. امیرحسین می گوید

  سلام تشکر از زحمات همه. مطالب مربوط به روان شناسی و چشم پزشکی خیلی برام جالب بود.

 131. ریحانه حاج اسماعیلی می گوید

  سلام و سپاس بخش زندگی را ملموستر کنید موثر است مثلا روحیات متفاوت و نحوه برخورد مناسب با آن و کنار آمدن با آنها از زبان یک نابینای موفق مفید میباشد

 132. محبوبه امیرتیموری کرمان می گوید

  سلام در بخش بگو چیست کار مراحل رسیدن به یک شغل بررسی کامل شود مفیدتر است تا بیان نتیجه آن از زحمات شما تشکر

 133. مهدی پورجعفری می گوید

  سلام و درود بخش تنز اگر به رفتار مضر خود ما نابینایان هم بپردازد مفید است با تشکر

 134. فاطمه یوسفی می گوید

  سلام و خسته نباشید در بخش بگو چیست کار مشاغل مناسب بانوان نابینا هم معرفی شود عالی است

 135. حسن کامبخش کرمان می گوید

  سلام در بخش پزشکی جایگاه ایران در دنیا در عرصه چشمپزشکی معرفی شود مفید میباشد تشکر

 136. علی اصغری می گوید

  با سلام آشنایی با هک را هم در ماهنامه بگنجانید

 137. زهرا نعمت الهی می گوید

  با سلام و احترام
  لطفا اطلاعاتی در رابطه با نوت تیکر هم در مجله قرار بدید.
  سپاس از زحماتتون

 138. الهام می گوید

  باسلام
  مطالب بسیار مفید و ارزنده است، ان شاالله که موفق باشید.
  الهام عابد از کاشان

 139. مهدی مرادی می گوید

  با سلام و دست مریزاد خدمت شما بزرگواران
  در قسمت مطالب عالی جناب آقای سرمدی در خصوص ورزش نابینایان کاملا صحیح است در آموزش و پرورش معلمی مختص ورزش نابینایان وجود ندارد چه بسا با امدن چنین فرد متخصصی هم برای آینده دانش اموزان عالی بود و نیز شغلی برای نابینایان و کم بینایان بود با وجود کمبودهای بی شمار ورزش نیز در شهر کرمانشاه برای نابینایان و کم بینایان اصلا مورد توجه نیست و کاملا محدود به افراد خاصی است و تنوع ورزشی نیز وجود ندارد .

  1. امیرحسین حسن اباد می گوید

   سلام
   مطالب ورزشی بسیار عالی بود اگر همه ورزشهای نابینایان نیز معرفی شوند در شماره های دیگر بسیار عالی میشود.

 140. محمد خاوری می گوید

  سلام و درود
  به تیم بی نظیر و خلاقتون خسته نباشید میگم.
  مستدام باشید.
  کاشان

 141. زهرا الماسی می گوید

  با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما دوستان
  در قسمت یخ نکنی نمکدون چقدر دردناک که بازار کار و فعالیت اقتصادی در این جامعه برای افراد نابینا بسیار محدود میباشد و زندگی بدون شغل چقدر طاقت فرساست قبلا در نظرات ماههای گذشته دوستان تقاضای تفاهم نامه ای با سازمان فنی و حرفه ای داشتند اگر این تقاضا محق شود چه بسا زندگی خیلی از افراد نابینا رنگ و بویی خواهد گرفت.

  1. با عرض سلام و خسته نباشید ماهنامه مانا خیلی عالیه مخصوصا قسمت طنز و بازی را دوست دارم

 142. فاطمه ملایی می گوید

  سلام
  بخش زندگی و انتخاب مدرسه برام مفید بود، خیلی پسندیدم. ممنونم از زحماتتون
  کاشان

 143. شقایق شیری می گوید

  سلام خسته نباشید در این مجله عالی ستونی نیز اختصاص دهید به نحوه درمان آسیبهای بینایی در ایران و معرفی مراکز ویژه همین امر
  سپاسگزارم

 144. آریان جعفری می گوید

  سلام دست مریزاد بر شما خوبان مجله مثل همیشه عالیست ولی جای ستون معرفی نابینایان و کم بینایان موفق در استانهای مختلف و چگونگسی تلاش و رسیدن به موفقیتشان خالیست.

 145. روح الله جمشیدی می گوید

  با سلام
  تشکر از زحمات شما ستونی را اختصاص دهید به معرفی مشاغلی که افراد نابینا در آن شغل میتوانند فعالیت کنند

  1. ادمین می گوید

   درود. این ستون از همین شماره تحت عنوان بگو چیست کار شروع شده.

 146. مژده رستمی می گوید

  سلام و تشکر خدمت شما عزیزان زحمتکش
  در مناطق ضعیف جامعه با وجود معلمان زحمتکش و فداکار آموزش و پرورش به دلیل نداشتن امکانات باز خیلی از افراد نابینا بالاجبار از تحصیل دور میشوند از شما خواستارم این مجله را در اختیار جامعه عادی نیز بگذارید تا با مشکلات افراد نابینا و کم بینا آشنا شده و کمبودها و محرومیت های این قشر از جامعه را درک کنند .
  سپاس

 147. پارسا رزم آرا می گوید

  سلام و درود بر شما
  خیلی از افراد نابینا استعدادهای بالقوه ای در زمینه ورزش دارند ولی به دلیل پیگیری نکردن استانها و اختصاص دادن امکانات به افراد محدودی این استعدادها هیچ وقت نمایان نمیشود از شما خواستار ستونی تحت عنوان درد دل نابینایان در مجله میباشم که در هر منطقه مشخص شود چه مانع هایی در این زمینه وجود دارد .
  تشکر

  1. ادمین می گوید

   با سلام. این ستون ایجاد شده و در شماره ششم مانا یک ستون تحت عنوان به قلم شما قرار دادیم که می تونید درد دل ها، دست نوشته ها، اشعار، داستان کوتاه و هر آنچه که از مشکلات زندگی در استان خود دارید بنویسید تا به قلم خودتان در مجله منتشر کنیم.
   آدرس ایمیل ارسال آثار
   amirsarmadi68@gmail.com

 148. پارسا رزم آرا می گوید

  سلام اگر این مطالب در اختیار کل افراد جامعه قرار گیرد و فقط خوانندگان مجله افراد نابینا و کم بینا نباشند خیلی میتواند مثمر ثمرتر شود چون حرف دل نابینایان و کم بینایانی است که هنوز خیلی از افراد جامعه حتی طرز برخورد با این افراد را نمیدانند .

  1. ادمین می گوید

   بله کاملا درسته. شما میتونید فایل پی دی اف مجله رابه خانواده بدید تا مطالعه کنند.

 149. صدرا دارابی می گوید

  سلام و خسته نباشید مطالب عالی بود اگر امکانش هست نیز یه شماره را نیز اختصاص دهید به وضعیت نابینایان در بهزیستی و راهکارهایی برای بهتر شدن شرایط موجود

  1. ادمین می گوید

   سلام ممنون ازلظفتون. بله حتما پیشنهادتون رابه نویسنده ستون طنز انتقال میدهیم.

 150. علی داوودی می گوید

  سلام چقدر خوبه که فایل صوتی هر قسمت نیز موجود میباشد نسخه بریل نیز اگر وجود داشت خیلی عالی میشد

  1. ادمین می گوید

   سلام برشما دوست عزیز. فایل صوتی مجله ان شاءالله از شماره آینده منتشر خواهد شد.

 151. مسرور رحمانی می گوید

  سلام . فکری،به حال فضای کوچیک کتابخانه کرمانشاه کنید اون بخش بسیار کوچیک است سپاس

  1. ادمین می گوید

   سلام . چشم.

 152. فریبا دولتیاری می گوید

  سلام و درود بر شما زحمتکشان
  چرا اداراتی که باید جوابگوی وضعیت نابینایان باشند همه در سکوت هستند این لطف شماست که صدای مارو به گوش مسئولین میرسانند سپاس از شما

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. تشکر از لطفتون. موفق باشید.

 153. فریده زرگوش می گوید

  سلام بخش طنز بسیار دردناک بود برای مایی که همه بیکاریم و به هر دری میزنیم خبری نیست به داد ما برسید ….

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. امیدوارم که این مشکلات به پایان برسه و شاهد شاغل شدن همه ی نابینایان باشیم.

 154. احمدرضا رشیدی می گوید

  سلام بر شما در بخش چشم پزشکی بخشی را به معرفی مراکز درمانی چشم پزشکی و چگونگی درمان در ایران اختصاص دهید

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما دوست گرامی. چشم پیشنهادتون را به نویسنده ستون اطلاع میدیم.

 155. راشین کرمی می گوید

  سلام
  تشکر از شما و ارزوی موفقیت روزافزون در کتابخانه ها امکاناتی قرار دهید که هنرهای دستی نیز اموزش دهند.سپاس

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. پیشنهادتون رو به آقای شادکام اطلاع میدهیم.

 156. ثریا کلهری می گوید

  سلام بر شما
  از زبان نابینایان موفق مسیر موفقیت را شنیدن و.درس گرفتن بسیار زیباست اینرا هم در مجله بگنجانید ممنون

 157. مریم محمدی می گوید

  سلام و درود
  مجله همچون گذشته عالی و جای ستونی برای جذب خیرین برای اشتغالزایی نابینایان خالی

 158. پویان منصوری می گوید

  سلام تشکر،از گروه خوب و موفق شما مانا باشید سرویس اعضا به کتابخانه ها را اگر امکانش هست فعال کنید بسیار سپاسگزاریم

 159. ابوذر منصوری می گوید

  سلام تشکر از زحمات شما علی الخصوص مهندس شادکام مهربان که همیشه و همه جا یاور افراد نابینا و کم بینا بوده و هستند پایدار باشید و موفق

 160. نرگس نیکخواه می گوید

  با سلام و احترام
  بخاطر مطالب خوب و پرباری که در مجله قرار می‌دهد کمال تشکر و قدر دانی را دارم.

 161. حسین زهرودی می گوید

  سلام بسیار عالی در خصوص انجمنهای نابینایی و ارتباط آن با اشتغال و کلا فعالیتهای آنها در بخش مشاغل پرداخته شود مفید است تشکر از شما

 162. فاطمه برومند می گوید

  سلام در بخش مشاغل از فعالیتهای قرآنی و نقش آن در بهبود زندگی مادی و معنوی نابینایان توضیحی داده شود سپاسگذار خواهم بود

 163. فاطمه سابقی می گوید

  سلام از ایجاد بخش دلنوشته از شماره 6 به بعد بسیار خوشحال شدم مانا و پایدار باشید

 164. فاعزه پورجعفری از کرمان می گوید

  سلام و درود.
  اگر ستونی برای پیگیری یک موضوع مانند اقدام ایران سپید اختصاص یابد مفید است.
  مثلاً در سرویس پیشخوان و بررسی مجلات خارجی به رشته دانشگاهی دسترسپذیری اشاره شد که اگر با پیگیری ما این رشته ایجاد شود، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. تشکر

 165. حسین شریفی کرمان می گوید

  سلام با آرزوی سلامتی برای شما در بخش پزشکی اگر به نقش اختلالات ژنتیک در فرزندآوری و تاثیر آن در ازدواج نابینایان اشاره شود عالی است سپاس

 166. سنا ویسی می گوید

  سلام تشکر بابت پیگیری های انجمن نابینایان در امور مربوط به نابینایان و کم بینایان برقرار باشید

 167. رضا مرادی می گوید

  سلام بخش پزشکی شما عالیست ایا درمان قطعی ارپی در ایران وجود دارد در این رابطه اگر توضیح دهید ممنون میشوم

 168. فرزانه مرادی می گوید

  سلام در قسمت روانشناسی برای افرادی که به تازگی نابینا شده اند مطالب کاربردی قرار دهید ممنون

 169. پرهام سعادت فر می گوید

  سلام
  با ارزوی سلامتی برای شما در بخش روانشناسی به رفتار والدین با فرزندان نابینا در دوران بلوغ نیز بپردازید
  ممنون

 170. فاطمه ویسی می گوید

  سلام با ارزوی بهروزی
  در بخش پزشکی به مشکلات آب مروارید و آب سیاه در افراد نابینا و چگونگی درمان در ایران بپردازید.

 171. باران سلیمی می گوید

  سلام و وقت بخیر خدمت شما
  بخش عملکرد انجمن بسیار عالی بود ممنون از لطف شما

 172. زینب شریفی می گوید

  سلام برای فضای کوچک بخش نابینایان کرمانشاه فکری کنید در صورت مراجعه حضوری فضا بسیار کوچک است
  سپاس

 173. الهام رضایی از کاشان می گوید

  سلام. راهکارهاتون برای آزمونها بسیار مفیده، سپاس بابت زحماتتون

 174. فاطمه پورنگ می گوید

  انتخاب مدرسه برای ما نابینایان واقعا یه دغدغه هست، خاطره ها تجدید شد.
  فاطمه پورنگ از شهرستان کاشان

 175. سارینا صیدی می گوید

  سلام و درود بر شما
  با شرایط سخت امروز و وضعیت کرونا و بیشتر شدن هزینه های زندگی اگر کتابخانه ها حضوری شوند توان رفتن به کتابخانه ها را نخواهیم داشت
  برای برقراری سرویس های کتابخانه ها هم لطفی کنید . سپاس

 176. مرضیه قاسمی نژاد می گوید

  سلام
  همه بخش های مجله همچون همیشه عالیست. دست مریزاد

 177. فرهان کرمی می گوید

  سلام تشکر از این همه زحمت درباره نرم افزارهای نابینایان نیز مطلب بگذارید.

 178. حسن جهاندار می گوید

  سلام و درود به تیم زحمتکش و بینظیرتون، ان شاالله موفق باشید.

 179. زهره از استان خراسان جنوبی می گوید

  با عرض سلام و احترام خدمت عزیزان ماهنامه مانا
  تشکر و خدا قوت دارم
  ممنون از تهیه کنندگان و حامیان این ماهنامه

 180. مصطفی نیکخواه می گوید

  سلام. سپاسگزارم از تیم حرفه ای ماهنامه مانا که همه سعیشون رو می کنند که ماهنامه رو به موقع و با مطالب مفید منتشر کنند. مثل همیشه عالی بود. پاینده باشید.

 181. مهربانی فر می گوید

  سلام
  ممنون از شما بابت جمع آوری مطالب خوب و مفیدتون. همه قسمت های این ماهنامه عالیه. سپاسگزارم از زحمات شما

 182. حسین هاتفی فرد می گوید

  با عرض سلام و احترام متشکرم بابت زحمات بی دریغ دست اندرکاران ماهنامه مانا. همه ستون ها عالی بود به خصوص ستون اشتغال

 183. یاسمین می گوید

  درود بر دست اندرکاران ماهنامه مانا
  مطالب عالی و آموزنده بود از زحمات شما سپاسگزارم. تشکر میکنم از خانم شفیعی برای معرفی کتاب های صوتی خوب

 184. راضیه محمدزاده بیرجند می گوید

  با سلام و خسته نباشید خدمت دست اندرکاران این مجموعه، نسخه پنجم ماهنامه هم مثل همیشه پربار و آموزنده بود. منتظر نسخه ششم و ستون شعر و داستان و دلنوشته ها هستم. برقرار باشید

 185. ثنا زمانی می گوید

  عرض سلام
  خیلی مطالب مانا مفید و جالبه برام . ممنونم از زحمات تمامی دوستان در ماهنامه مانا

 186. اسرا انفرادی می گوید

  با سلام
  ممنونم از تمامی دوستان زحمت کش و توانمند مانا
  مطالب مجله برای من واقعا مفید و جالبه

 187. اسرین مرادی می گوید

  با سلام و درود
  خسته نباشید دوستان زحمت کش مانا .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حاصل عبارت را در کادر بنویسید. *-- بارگیری کد امنیتی --