مجرم باشید تا خدمت کنید

نویسنده: یخ نکنی نمک‌دون!

0

نقاشی طنز مردی با لباس راه‌راه فرم زندان که زنجیری به پایش بسته شدهگویا قرار است در یک تصمیم‌گیری سراسر کارشناسی‌شده، مجرمان به‌جای تحمل زندان و مجازات‌های رایج در قبال اشتباه یا جرمی که مرتکب شده‌اند، جهت سرویس‌دهی به جامعۀ معلولین و نهاد‌های مرتبط به‌کار گرفته شوند. این خبر را در حالی خواندیم که گوشه‌ای نشسته بودیم و نان و ماستمان را می‌خوردیم و به خودمان قول داده بودیم که دیگر به کسی گیر ندهیم و شرایط را برای به باد رفتن سرمان مهیا نکنیم؛ اما این خبر به حدی غافل‌گیرمان کرد که خلف وعده کرده و کاسۀ نیمه‌خالی ماست را با تکه نانی که باقی‌مانده بود به گوشه‌ای نهاده و سریع به پشت سیستم خود حاضر شده و نگاشتن این یادداشت کاربردی را آغاز نمودیم.

راستش به محض خواندن خبر به یاد سریال شب‌های برره افتادیم. چون در آن سریال هم شخصیت نگون‌بختی که برایش حکم صادر شده بود، سر از منطقه‌ای درآورد که خدا قسمت گرگ بیابان نکند. مسئولین ما هم، معلولین را برره‌ای برای تبعید مجرمان انگاشته و قرار است با تبعید مجرمان به این بررۀ وحشتناک، درسی به آن‌ها دهند که حتی مخوف‌ترین زندان‌ها هم به آن‌ها نداده باشند؛ البته ما مثل بقیۀ منتقدین این پیشنهاد خیلی هم بدبین نیستیم. به هر حال همین که مسئولین ما به این نتیجه رسیده‌اند که معلولین سربار خانواده و دولت نیستند و به یک دردی می‌خورند، خودش قدمی روبه‌جلو محسوب می‌شود.

ما به مسئولین و معلولین که هم‌قافیه هم هستند پیشنهاد می‌کنیم که از این موقعیت نهایت استفاده را ببرند تا بتوانند به اهداف مشترکی که دارند برسند. بدون شک اجرای جامع و کامل و سریع قانون جامع حمایت از معلولین که چندی پیش جناب رئیس‌جمهور بر آن تأکید کردند، با این بودجۀ کم امکان‌پذیر نیست. همان جا بود که ما پیش‌بینی کردیم که ایشان راهکار بسیار خوبی برای این فرمایش خود دارند و شما باور نکردید و حال به حرف ما رسیدید. حال می‌خواهیم پیشنهاداتی ارائه کنیم که بشود با انجام آن‌ها، قانون حمایت از معلولین که اجرا شود هیچ، یک چیزی هم تهش برایمان بماند.

مهم‌ترین چیزی که باید به آن توجه کرد این است که از چه مجرمی چگونه استفاده کنیم. بدون شک هر مجرمی در زمینۀ خود یک متخصص است و باید از این تخصص نهایت استفاده را کرد. برای نمونه چند مورد را مثال می‌زنیم:

می‌توان از دوستان سارق جهت تأمین بخشی از منابع مالی نهاد‌ها و انجمن‌ها کمک گرفت. فقط به عزیزان زحمت‌کش سارق توصیه می‌کنیم که از متمولین سرقت کنند تا عدالت اجتماعی هم برقرار شود و رابین‌هود هم کمی خوشحال شود که راهش ادامه دارد. برای نمونه به کیف‌قاپان عزیز توصیه می‌کنیم کیف‌هایی که می‌قاپند در مناطق متمول‌نشین باشد که یک وقت خدای نکرده در حق کسی ظلم نشود. از خفت‌گیران محترم هم تقاضا داریم که افرادی را خفت نمایند که سرشان به تنشان بیارزد. فقط دیگر سراغ علی دایی نروید چون سریع گیر می‌افتید و آبروی معلول جماعت را می‌برید.

دوستان شرخر عزیز هم می‌توانند در نوع خود مفید باشند. برای نمونه، تشکل‌های مرتبط با معلولین می‌توانند این عزیزان را به جاهایی که قول کمک مالی داده‌اند و هنوز به قولشان عمل نکرده‌اند، بفرستند تا با روش خودشان، مطالبات ایشان را برایشان وصول کنند. فقط به این بزرگواران توصیه می‌کنیم حفظ کرامت انسانی را در برخورد با این بد‌قولان عزیز در نظر داشته باشند و به کمی دادوفریاد و یک تهدید ریز بسنده کنند؛ البته ما قصد دخالت نداریم و می‌دانیم که ایشان در کار خود استادند.

از هکر‌های عزیز تبعید‌شده خواهش داریم تلاش کنند تا نهاد‌های بد‌قول را هک کرده و حقوق معلولان را احیا کنند؛ مثلاً می‌توانند سایت سنجش را هک کنند و قانون سه درصد استخدام معلولین را به‌طور کامل اجرا کنند. یا می‌توانند بانک رفاه را هک کنند و مستمری مصوب در قانون جامع را به حساب معلولین واریز کنند. فقط خداییش قول بدهید قوۀ قضاییه را هک نکنید که حکم عفو خود را بگیرید.

اما مهم‌ترین گروهی که می‌توانند به معلولین کمک شایان توجهی داشته باشند، عزیزان مفسد اقتصادی هستند. ما توصیه می‌کنیم نهاد‌های مرتبط با معلولین، از توانمندی‌های این مجرمین محترم غافل نمانند؛ چراکه با یک تلفن می‌توانند کاری کنند کارستان. چه زمین‌هایی که برای ساخت‌وساز مسکن معلولین با تلاش این عزیزان فراهم نخواهد شد. چه وام‌های بدون بهره و کلانی که توسط این عزیزان برای نهاد‌ها گرفته نخواهد شد. به جرأت می‌توان گفت بخش عظیمی از بودجۀ موردنیاز برای اجرای قانون جامع حمایت از معلولین، توسط این گروه از مجرمان پرتلاش و خدوم کشورمان فراهم خواهد شد؛ همچنین توصیه می‌کنیم از مجرمان جرایم غیرعمد هم برای انجام امور اداری و خدماتی در نهاد‌های مرتبط با معلولین استفاده شود؛ چراکه این دوستان ناخواسته مرتکب جرم شده‌اند و اگر در پست‌های حساس استفاده شوند، به اندازۀ کافی کارایی ندارند و جامعۀ معلولین از هدفش دور خواهد شد و خدا را خوش نمی‌آید.

ما توصیه می‌کنیم که این طرح به‌طور کامل در کشور اجرا شود و اگر آن‌طور که مسئولین توقع داشتند، بازدهی داشت، از این طرح در بخش‌های دیگر هم استفاده کنند. از مردم شریفمان هم تقاضا داریم که هرچه سریع‌تر مرتکب جرمی چیزی شوند تا بتوانند از طریق خدمت به معلولین، موجبات پیشرفت کشور عزیزمان را فراهم آورند. خود ما اگر معلول نبودیم، تابه‌حال یک جرم ریزی مرتکب شده بودیم تا بتوانیم در خط مقدم خدمت به معلولین حاضر شویم. از کجا معلوم! شاید این هم یکی از راه‌های رسیدن به خدا باشد که رضا مارمولک یادش رفته به آن اشاره کند.

در پایان جا دارد از جناب سردبیر نهایت تشکر را داشته باشیم که با نگاه تیزبینش متوجه این خبر خوب شد و از ما خواست تا نظرات کاملاً کارشناسی‌شدۀ خود را در این رابطه به رشتۀ قلم درآوریم. فقط ما همین جا به ایشان و جناب مدیرمسئول اعلام می‌داریم که اگر در چاه بیفتیم، شما را هم با خود به زیر خواهیم کشید؛ البته دیگر ظاهراً چاهی قرار نیست وجود داشته باشد. قرار است به هم‌نوعان خدمت کنیم که الان هم وضع همین است.

و اما توصیۀ پایانی ما به شما: مجرم باشید تا خدمت کنید.

امضا: یخ نکنی نمکدون.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حاصل عبارت را در کادر بنویسید. *-- بارگیری کد امنیتی --