ماهنامه مانا شماره هفت: تیر ۱۴۰۰

340

می‌نویسیم تا در تاریخ به یادگار از ما این بماند که در روزگاری که دیو تاریکی و پلیدی هر روز غصه و درد و گرفتاری تازه‌ای از توبره‌اش برایمان بیرون می‌کشید و در دوره‌ای که حال همه بد بود و کم آبی و قطعی‌های گاه و بی‌گاه برق و کرونای منحوس، رمق را از جان ملتی دزدیده بود، بودند نابینایانی که اتفاقاً به سخت جانیشان این گمان بود و چراغی که از دور‌تر‌ها سو سوی کم جانش کمابیش به چشم می‌خورد، امیدی را در قلبشان زنده نگه می‌داشت و به حرکت و خواندن و شنیدن و دانستن وا‌می‌داشتشان. به پشتوانه مخاطبانمان، در نخستین شماره تابستانه، مانای هفت ماهه را یک قدم هم پیش‌تر برده‌ایم و از این ماه علاوه بر نسخه متنی و الکترونیکی، نسخه صوتی مانا هم در همین صفحه منتشر خواهد شد. مشخصات ماهنامه مانا را به شکل صوتی از اینجا و فهرست مطالب این شماره را هم از اینجا دانلود کنید.

عناوین این شماره

یادداشت مدیر‌مسئول: افراد ناشنوا‌نابینا انسان‌های انگشت‌شمار با مشکلات فراوان

امیر سرمدی: فعال رسانه‌ای

6 تیر (27 ژوئن): تولد هلن کلِر، دانشمند، معلم، نویسنده و سخنران برجسته نابینا و ناشنوای آمریکایی است. 37 سال است که برای یادبود نام و خدمات این بانوی نابغه، آخرین هفته ماه ژوئن را به عنوان هفته آگاهی از ناشنوایی‌نابینایی نام‌گذاری کرده‌اند.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

گزارش عملکرد انجمن نابینایان ایران: (تیر ۱۴۰۰) + پادکست

منصور شادکام: قائم‌مقام انجمن نابینایان ایران

اعضای انجمن نابینایان ایران و سایر علاقمندان می‌توانند خلاصه‌ای از فعالیت‌های این انجمن در طول تیر ۱۴۰۰ را در ادامه مطالعه کنند. این گزارش توسط مهندس منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن ارائه شده و نسخه صوتی آن هم در انتهای همین نوشته برای دانلود و شنیدن در اختیار مخاطبان مانا قرار گرفته است.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

پیشخوان: مروری بر وبسایت‌های انگلیسی‌زبان ویژه آسیب دیدگان بینایی + پادکست

امید هاشمی: فعال رسانه‌ای

چیزی به نهایی کردن این شماره از پیشخوان نمانده بود و همه چیز را جمع و جور کرده بودیم که به ناگاه انتشار ویدئویی از رفیق قدیمی کِنتاکی‌نشینمان جناب «سام سیوی» [1]در کانال یوتوبی‌اش «زندگیِ نابینایی»،[2] مارا واداشت تا دست به تغییراتی در پیشخوان بزنیم که بتوانیم جایی را برای توضیح آنچه سامی جان منتشر کرده باز کنیم. اهمیت محتوای این ویدئو تا به آنجا بود که تصمیم گرفتیم بر صدر این مرقومه ناقابل بنشانیمش.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

زندگی: نکاتی درباره انتخاب خانه مناسب برای نابینایان

فاطمه جوادیان: کارشناس نابینایان آموزش و پرورش استثنایی گیلان

رضا، ارسلان و محسن با ما از نحوه انتخاب یک خانه مناسب سخن می گویند. از توجه به درون و بیرون خانه؛ از چگونگی برقراری ارتباط با بنگاه و همسایه‌ها؛ از نکات ظریفی که دانستن آن در نحوه انتخاب خانه مفید است.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

نگاهی به جدید‌ترین پژوهش‌های روانشناسی با رویکردی به آسیب‌دیدگان بینایی: آموزش‌های دوران خردسالی: مشکلات و راهکار‌ها

زهرا همت: روانشناس و آموزگار آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران

بینایی نقش بسیار مهمی در تمام جوانب رشد کودکان دارد. مطالعات نشان می‌دهند که کودکان آسیب‌دیده بینایی در مقایسه با همسالان فاقد آسیب بینایی، رشد کندتری دارند. این مطالعات بر نیازهای آموزشی خاص این کودکان و لزوم برنامه‌ریزی آموزشی صحیح برای آنها تأکید دارند.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

پزشکی و سلامت: آموزه‌هایی از یک متخصص توان‌بخشی بینایی: بخش پایانی

مجتبی خادمی: مترجم و بنیانگذار اولین وبسایت فارسی‌زبان ویژه نابینایان

این ماه، بخش دوم از محتوایی که مدرسه هدلی در خصوص توان‌بخشی بینایی در قالب یک پادکست تهیه کرده است را به درخواست سردبیر ماهنامه، برایتان تدارک دیده‌ام.

لازم است یادآور شوم در بخش پایانی این مطلب، در مورد بیمه‌های درمان، بیمه‌های تکمیلی و روش جبران هزینه‌ها برای کم‌بینایان در ایالات متحده صحبت شده و از آن‌جا که قریب به اتفاق خوانندگان این مطلب در ایران زندگی می‌کنند، آن بخش را حذف کردم. پیشنهاد می‌کنم با مطالعه قوانین حمایت از معلولین، بیمه‌های درمانی عادی و تکمیلی و آیین‌نامه‌های داخلی رفاهی محل کار‌تان، آگاهی خود را در مورد این روش‌ها در ایران بالا ببرید.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت: بهزیستی نیازمند تحول با رویکردی همه جانبه

محمد کمالی: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و معاون اسبق توانبخشی سازمان بهزیستی کشور

همانند برخی دیگر از سازمان‌ها و نهاد‌های جوشیده از متن انقلاب اسلامی 1357، سازمان بهزیستی را هم می‌توان برآمده از شور انقلابی آن دوران در حوزه اجتماعی دانست. با ادغام 16 سازمان و نهاد – عمدتاً غیردولتی – با مصوبه شورای انقلاب که در تدوین متن آن شهید دکتر فیاض‌بخش نقشی اساسی داشت، سازمانی شکل گرفت تا در دو حوزه مهم امور اجتماعی و امور توانبخشی و حوزه جدید امور شهدا و جانبازان فعالیت‌های خود را به صورت متمرکز و دولتی ارائه کند.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

بگو چیست کار: مشاغل، از نگاه نابینایان شاغل + پادکست

میر‌هادی نائینی‌زاده: دانشجوی دکتری پژوهش‌های قرآنی

این ماه، مهمان من کسی است که به خاطر علاقه، مسیر زندگی خود را به سمتی کشاند که بسیار با هم‌سالان نابینایش تفاوت داشت. او به جای نشستن مستمر پشت نیمکت‌های دانشگاه، دست به کیبورد شد و توانست برای خود موقعیت‌های مناسبی در زمینه برنامه نویسی فراهم آورد.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

یادداشت میهمان: به مناسبت ۲۷ ژوئن، سالروز تولد هلن کلر

اشرف کریمی: آموزگار آسیب‌دیدگان بینایی، ناشنوا نابینا و دارای ناتوانایی‌های چند‌گانه، دکتری برنامه‌ریزی درسی

از سال 1984 میلادی آخرین هفتۀ ماه ژوئن به مناسبت روز تولد هلن کلر، هفتۀ آگاهی از ناشنوایی‌نابینایی نام‌گذاری شده است تا زمینه‌ای باشد برای افزایش آگاهی جامعه از افراد ناشنوا‌نابینا و توجه به نیازهای خاص آنان. این موضوع دست‌مایۀ یادداشت زیر است.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

تازه‌های ضبط کتاب

رقیه شفیعی: کتابدار بخش نابینایان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

علاقمندان به کتاب و کتاب‌خوانی در ادامه می‌توانند فهرستی از آخرین کتاب‌های ضبط شده در مراکز نابینایان را به انتخاب کتابدار نهاد کتاب‌خانه عمومی ایلام، مطالعه کنند. برای دریافت هر یک از این کتاب‌ها می‌توانید به بخش نابینایان در هر یک از مراکز کتابخانه‌ای سر تا سر کشور مراجعه کنید.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

بازی‌باز: برنامه‌نویس نابینا، اسیر چنگال ویروس‌ها + پادکست

علیرضا نصرتی: گیمر نابینا

در این شماره از مانا، علیرضا، بازی‌بازِ جمع مانا، یک بازی پیچیده و کمی دشوار را برای معرفی انتخاب کرده است. «ماجراجویی در سی»، نام بازی انتخابی او است. این بازی در رده بازی‌های اکشن طبقه‌بندی می‌شود. قصه‌اش از این قرار است که…

نسخه صوتی

دیدن نوشته

به قلم شما

در این بخش، یادداشت‌ها و ارسالی‌های مخاطبان مانا با شما به اشتراک گذاشته می‌شود. این بار، یادداشتی از اعظم چلوی، کارشناس ارشد جامعه‌شناسی و مددکار اجتماعی در واکنش به سقوط یک نابینا در پله‌برقی‌های پل عابر و غزلی از بهروز نبی‌زاده، شاعر نابینای اهل ارومیه تقدیمتان شده است.

نسخه صوتی یادداشت

نسخه صوتی غزل

دیدن متن یادداشت

دیدن متن غزل

طنز: پرونده‌ات رو سفت بچسب بهزیستی رو مشکل‌دار فرض نکن

نویسنده: یخ نکنی نمکدون

در ماهی که گذشت هفته بهزیستی را پشت سر گذاشتیم. اصلاً بهزیستی در کشور ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اینقدر این اهمیت زیاد است که بعد از دهه فجر که ده روز است این مناسبت در کشور هفت روز است و با هفته دولت برابری می‌کند. اصلاً بزرگی در یک جمله به یاد ماندنی گفته است که بهزیستی باید بهزیستی باشد. بهزیستی اگر بهزیستی نباشد دیگر بهزیستی نیست.

نسخه صوتی

دیدن نوشته

بارگیری نسخه‌های صوتی و متنی

ویترین، با نگاهی طنز‌آلود، مروری نیم ساعته دارد بر آنچه که هر ماه در قالب مانا منتشر می‌شود.

 

 

 

   حسینی         اوشلی       آذر‌ماسوله

آن را تهیه می‌کنند. ویترین این ماه را می‌توانید از اینجا بارگیری کنید.

مهندس منصور شادکام، هر ماه گزارشی از فعالیت‌های انجمن نابینایان در طول ماه گذشته را در قالب یک فایل صوتی حدوداً ۱۵ دقیقه‌ای در اختیار اعضای انجمن و سایر مخاطبان مانا قرار می‌دهد. اگر به این قبیل گزارش‌ها علاقمند هستید می‌توانید آن را دانلود کنید.

پادکست پیشخوان، جایی است برای مرور نشریات و پادکست‌های انگلیسی‌زبان ویژه نابینایان به میزبانی امید هاشمی و امیر سرمدی. اگر دوست دارید بدانید نابینایان در سایر نقاط دنیا به چه فکر می‌کنند یا به چه کار‌هایی مشغولند، به پادکست پیشخوان گوش کنید.

در پادکست بازی‌باز، علیرضا، گیمر نابینا هر ماه یک بازی مبایلی یا ویندوزی را با شما به اشتراک می‌گذارد. اگر بازی‌باز هستید شاید بهتر باشد بکوشید تا این پادکست را از دست ندهید.

کیست که دغدغه اشتغال نداشته باشد؟ میر‌هادی نائینی‌زاده در پادکست اشتغال، به سراغ نابینایان شاغل در مشاغل مختلف می‌رود و آن شغل و حرفه را از زوایای گوناگون با میهمانش واکاوی می‌کند. میهمان این شماره پادکست اشتغال، یک برنامه‌نویس نابینا است. اگر می‌خواهید بدانید در دنیای برنامه‌نویس‌های نابینا ساعت چند است، به این شماره از پادکست بگو چیست کار گوش کنید.

اگر تا به حال نسخه کامل مانا را فقط در قالب‌های متنی در اختیار داشتید، از این پس می‌توانید آن را به شکل صوتی هم بر روی گوشی‌ها و رایانه‌هایتان در دسترس داشته باشید. نسخه کامل مانا را به شکل یک بسته صوتی و با حجم تقریبی ۷۶ مگابایت از اینجا دانلود کنید. این پرونده به صورت فشرده است و پیش از استفاده باید آن را به کمک نرم‌افزار‌های مدیریت فایل‌های فشرده، از حالت زیپ خارج کنید. همچنین مثل همیشه می‌توانید نسخه پی‌دی‌اف را از اینجا و اچ‌تی‌ام‌ال را هم از اینجا دانلود کنید. چنانچه خواننده و شنونده مانا هستید، خرسند خواهیم شد که آن را با سایر نابینایان هم به اشتراک بگذارید.

340 نظرات
 1. هانیه روان بخش از گلستان می گوید

  من برای اولین بار است مطالبتون رو خوندم خیلی خوب بود خسته نباشید واقعا
  خداقوت

  1. طاهره اقبالی می گوید

   با سلام عرض ادب خسته نباشید خدمت دوستان مطالب عالی دست شما درد نکنه

 2. خانم مقدم می گوید

  بسیار عالی خداقوت

  1. زینب یاسری اصل می گوید

   با عرض سلام و ادب زینب یاسری اصل از استان خوزستان از شهر اهواز بسیار سپاسگذرم از اینکه از وقت با ارزشتون گذشتید و مطالب مفیدی را با ما به اشتراک گذاشتید.

 3. حلیمه مومنی می گوید

  مطالب مثل دفعه های قبل عالی
  خسته نباشید

  1. خانم خیبلی می گوید

   بسیار عالی خداقوت مثل دفعه قبل بی نظیر

   1. مهرشاد خورشیدی می گوید

    بسیار عالی ممنون از شما همواره به فکر ما هستید
    و خوشحالم فصل به فصل ماهنامه شما جذاب تر و قشنگ تر از ماه های قبلی میشه تسکر می کنم از ادمین ها که زحمات زیادی می کشن
    خداقوت

   2. صحنه می گوید

    با سلام و احترام
    تشکر می کنم بابت مطالب خیلی خوب و
    تشکر هم بابت نسخه صوتی من خودم این بار برای اولین بار استفاده کردم ارزوی سلامتی و موفقیت

  2. به نظر من در ماهنامه مانا چه خوبه اگر در مورد خدمات درمانی آسیب دیدگان بینایی و همچنین فرهنگ سازی هم صحبت شود .

   1. ژینا تال می گوید

    سلام ممنونم از تمامی دوستان زحمت کش مانا و انجمن نابینایان ایران .
    خیلی خوبه که ماهنامه مانا بالاخره نسخه صوتی هم دارد .
    مطالب ماهنامه خیلی مفید و به روز است من قسمت تازه های کتاب و زندگی بیشتر دوست داشتم .

    1. حسن میقانی می گوید

     سلام خسته نباشی تشکر می کنم از مطالب.
     مشخصه زحمت های زیادی داره
     خداقوت میگم
     تشکر می کنم از حامیان محترم به ویژه انجمن نابینایان ایران همیشه پشتیبان و تکیه گاه خوبی برای نابینایان هستند

 4. مریم اقبالی از گرگان می گوید

  با سلام و احترام
  عرض خسته نباشید مطالب عالی و کاربردی
  ممنونم از شما
  تشکر ویژه برای انجمن نابینایان ایران

 5. سمیه رضوی نیا می گوید

  سلام مثل همیشه خوب و عالی بود و جای هیچ حرف یا پیشنهاد یا کم و کسری نیست که بگیم. موفق و مانا باشید

 6. سعید می گوید

  درود بر شما مثل همیشه عالی بود و از همگی سپاس گزارم

  1. ادمین می گوید

   درود بر خانم ها روان بخش، مقدم، مومنی، اقبالی، رضوی نیا و آقای سعید. بسیار ممنون و سپاسگزاریم از لطف و محبت همیشگیتون. تحریریه مانا همواره تلاش میکند بروزترین و تخصصی ترین مطالب حوزه نابینایان را تقدیم حضور مخاطبان فهیم بکند. امیدواریم که مورد رضایت شما عزیزان واقع شود.

 7. عبدالمناف عظیمی ارومیه می گوید

  خیلی خوشحالم از اینکه هر روز شاهد شکوفایی و پربارتر شدن ماه نامه مانا هستیم، هر ماه با ماه قبلی فرق چشمگیری دارد

  1. ادمین می گوید

   سلام جناب عظیمی بزرگوار. ممنون از لطفتون.

   1. رئیسی می گوید

    مطالب مثل دفعه های قبل عالی بود
    من که خیلی دوس دارم دنبال کننده همیشگی ماهنامتون هستم
    تشکر از انجمن نابینایان ایران

  2. با تشکر از دوستان زحمت کش در ماهنامه مانا و همچنین انجمن نابینا یان ایران
   اتفاق خوب این ماه تهیه نسخه صوتی بود که باعث خوشحالی دوستان نابینا شد و امیدوارم دوستان بیشتری هم در نسخه های بعدی مخاطب ماهنامه مانا شوند .

  3. عالیه خیبلی می گوید

   با سلام و احترام
   مطالب مثل همیشه عالی

 8. بهروز نبی زاده می گوید

  بسی جای مسرت و خوشحالی است که بر سرویس های ماه نامه ماه به ماه افزوده می شود. این یعنی رو به جلو. از مسئولین تلاشگر و زحمتکش ماه نامه جای تقدیر و تشکر است که غزل بنده را قابل دانسته و در سطون به قلم شما چاپ کرده اند.

  1. ادمین می گوید

   سلام آقای نبی زاده. تشکر از شما بابت شعر قشنگتون. بسیار لذت بردیم. موفق باشید.

 9. سیما میرگنبدی می گوید

  انتشار فایل صوتی همه سرویس های ماه نامه بر خوانندگان ماه نامه خواهد افزود. مشخص است که شما به فکر همه طیف های گروه هدف را مد نظر دارید. خسته نباشید.

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما خانم میر گنبدی. امیدواریم که فایل صوتی به دست کسانی که به منابع اینترنتی دسترسی ندارند برسد.

   1. حسین بخشی از کاشان می گوید

    سلام بسیار عالی و مفید بود

 10. پروانه بهاالدین می گوید

  انتشار فایلهای صوتی ماه نامه بر مخاطبان آن خواهد افزود، چون تعدادی از نابینایان بی سواد هستند و مدام از ما سؤال می کردند که ما چگونه می توانیم از ماه نامه استفاده کنیم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. تشکر از لطف شما. امیدواریم که مفید واقع بشه.

 11. کبری اسدی می گوید

  خانم چلبی حق مطلب را جهت حل بعضی از مشکلات جامعه بیان کرده اند.چون هر یک از ما به محز دیدن یک کار خلاف قانون و عرف اجتماعی تذکر بدهیم و مسئول مربوطه را در جریان امر قرار دهیم، بسیاری از اتفاق های ناگوار رخ نمی دهد.

 12. بایرام نبی زاده می گوید

  نکاتی که در مورد انتخاب محل زندگی برای نابینایان در سطون زندگی مطرح شده بسیار خوب و قابل تأمل است.لطفاً از این نکات ریز در عین حال خیلی مهم بیشتر مطرح نمایید.

  1. ادمین می گوید

   سلام جناب نبی زاده. خوشحالیم که براتون مفید بوده.

 13. احمد دولخانی می گوید

  پس یک سال و ادنی برایم مشکل ساز شد ولی جنسیتم را عوضی فرز نکردند و خوشبختانه گم شدن پرونده مددجو در بهزیستی همه جا اتفاق می افتد؟! چون من هم سال ها پیش مبتلا به همین مسئله بودم که دقیقاً به خیر گذشت.

  1. ادمین می گوید

   خداروشکر که به خیر گذشت.

 14. شبنم لکی می گوید

  نکته ای که خانم همتی یادش رفته در پژوهشش بیاورد، تشکیل کلاس های آموزشی برای والدین کودک آسیب دیده بینایی از سوی بهزیستی یا آموزش و پرورش استثنایی از بدو تولد تا زمانی که وارد مهد کودک یا پیش دبستان می شود

 15. ابراهیمی می گوید

  با سلام و خدا قوت به تیم تلاشگر این مجموعه که هرماه با تلاش های بسیار سعی میکنند این ماهنامه پربار تر شود . همه مطالب عالی هستن و اینکه فایل های صوتی که در کنار مطالب اورده شده دسترسی به مطالب را آسانتر کرده است.

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. موفق باشید.

 16. معصومه طغرائی می گوید

  سلام و خسته نباشید به دست اندرکاران این ماهنامه. سپاس فراوان بابت مطالب کاربردی،همه قسمت ها جذاب بود به خصوص قسمت زندگی که میشه از تجربیات این عزیزان استفاده کرد.

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. سپاس

 17. معصومه ابراهیمی می گوید

  با سلام و احترام
  مطالب مثل همیشه عالی و مفید بود ، مخصوصا قسمت بگو چیست کار که برای اقای آبروشن آرزوی موفق روز افزون دارم. چه خوبه که کسانی باشند که کمک کنند که افراد روشندل بتوانند از استعدادهایشان استفاده کنند.

  1. ادمین می گوید

   سلام و تشکر از لطف شما.

  2. با سلام و تشکر از دوستانم در ماهنامه مانا
   تمام مطالب خوب بود و من قسمت زندگی که به اجاره و خرید خانه برای افراد آسیب دیده بینایی بود و همچنین قسمت بگو چیست کار را بیشتر دوست داشتم

 18. فاطمه شبانی از کاشان می گوید

  سلام و درود
  تشکر فراوان خدمت همه دست اندرکاران مجله مانا بابت مطالب مفید و کاربردی همچنین خیلی ممنون بخاطر فایل های صوتی که مجله مانا را دسترس پذیر تر کرد

  1. ادمین می گوید

   سلام و سپاس از همراهیتون.

 19. محمد شبانی از کاشان می گوید

  سلام و خداقوت به شما عزیزان
  تمام بخش های مجله بسیار جالب و پربار بود به خصوص بخش ستون زندگی
  موفق باشید

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. امیدواریم که مفید واقع بشه.

 20. غلامرضا بهاروند می گوید

  بنده تازه ازواج کرده ام، چون می خواهیم خانه بخریم، واقعاً مطالبی که در انتخاب خانه برای نابینایان بیان شده برای ما مفید و قابل استفاده بود. دستتان درد نکند.

  1. ادمین می گوید

   سلام. تبریک فراوان. امیدوارم خوشبخت باشید. خوشحالم که بدردتون خورد.

 21. بهمن رنجبری آ.غ می گوید

  مطالب ترجمه نشریات به زبان انگلیسی مرا واقعاً به آینده ای روشن برای آسیب دیدگان بینایی امیدوار کرده است.

  1. ادمین می گوید

   سلام. موفق و پر امید باشید.

 22. رحمان آقایی می گوید

  من سالهاست که با کامپیوتر و فضای مجازی سر و کار دارم. دیدن نکته نظرات حمیدرضا آبروشن این دوست برنامه نویس مرا به رشته برنامه نویسی علاقه مند کرد. از شما هم به خاطر انتشار این ماه نامه تخصصی ویژه نابینایان بسیار تشکر و قدردانی می کنم.

  1. ادمین می گوید

   سلام. تشکر از محبت شما. پیروز باشید.

 23. مهدی دلپاک می گوید

  انتشار فایل های صوتی سرویس های ماه نامه اگر بطور کامل هم نگوییم تا حد زیادی جای خالی نسخه بریل آن را پر کرده، دستتان درد نکند.

  1. ادمین می گوید

   سلام. هرچند جای خالی بریل را پر نمیکند ولی طیف گسترده ای از نابینایان طفدار فایل صوتی هستند که ما به سلیقه آنها هم احترام میذاریم.

 24. ali abbasi می گوید

  جناب آقای شادکام، مدیر عامل محترم انجمن ایران، با توجه به مشکلات عدیده موجود در زندگی نابینایان خواهش می کنم با بانک مرکزی وارد مذاکره شوید تا وام ازدواج نابینایان را دو برابر نمایند. چون افراد عادی با وسایل و امکانات ساده، حتی بعضی از مواقع با نبود برخی از لوازم مورد نیاز می توانند به زندگی خود ادامه دهند، اما این امر برای زوج های نابینا تا حدی غیر ممکن به نظر می رسد.

 25. هاله ضیایی می گوید

  جناب آقای سرمدی بنده سؤالی در مورد سامانه خدمات بانکی نابینایان داشتم. از آقای نبی زاده پرسیدم ولی جواب قانع کننده ای دریافت نکردم. از شما می پرسم. ظاهراً سامانه خدمات بانکی نابینایان یکی از بانک ها دارای امضای الکترونیکی است. چرا بقیه این امکان را ندارند؟ چون با وجود امضای الکترونیکی استقلال و کرامت افراد ذی نفع بیشتر حفظ می شد.

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. بانک ملی به درخواست خودش، از اسکن اثر انگشت استفاده می کنه و تا اثر انگشت فرد نابینا به صورت الکترونیک اسکن نشه، امکان پرینت از فرم مربوطه امکانپذیر نیست. اما سایر بانک ها چنین درخواستی نداشتند و مهر و امضا به صورت سنتی انجام میشه.
   البته بانک صادرات هم در راستای امنیت بیشتر، از بارکدخوان استفاده میکنه و فردی که فرم بانکی رو پر کرده، میتونه کاغذ رو بر روی بارکد ریدر بذاره تا اطلاعات مهم فرم، به صورت صوتی و بریل بهش نمایش داده بشه که سایر بانک ها این امکان رو نگذاشتند.

 26. پیمان رضایی زاده می گوید

  سلام عرض ادب با نظر خانم چلبی کاملا موافقم و پیشنهاد میکنم اگر برای عزیزانی که به دلیل این کاستیها قربانی شده اند، و اینک در میان ما نیستند، یک یادبود سالیانه و یا تجمع همنوعان به همراه دعوت از مسوولین شهری در محل حادثه در سالگرد آن اتفاق انجام پزیرد، و نیز رسانه ای کردن این تجمعات میتواند اهمیت این موضوع را در اذهان سیاستگذاران امور شهری بزرگ و حفظ نماید اطاله کلام کردم عذر خواهم

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. پیشنهاد بسیار تامل برانگیزی بود. بنظر من هم باید در این مورد یک کمپین راه اندازی بشه. بسیار ممنون و سپاسگزاریم از شما.

 27. حسین شریفی کرمان می گوید

  سلام بسیار عالی، به امید بهتر شدن شرایط بهزیستی در دولت آینده

  1. ادمین می گوید

   درود. ماهم امیدواریم.

 28. فاطمه برومند می گوید

  سلام و درود در شهرستانهای کوچک و محروم مشکلات بهزیستی دوچندان میشود که گاهی مددجویان از دریافت یک عصای سفید هم محرومند.

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. بله دقیقا همینطوره. امیدواریم که شرایط بهزیستی درهمه جای ایران روند مثبتی رو پیش بگیره.

 29. حمیده عابدی می گوید

  سلام و عرض ادب، چه میشد اگر نرمافزار جدید در اندروید نام مغازها که روی تابلوی آنها نوشته شده است را نیز بخواند بسیار عالی میشد.

 30. مسلم فلاح کرمان می گوید

  سلام مطالب بسیار عالی است به ویژه بخش بگو چیست کار. از جناب آقای حمید آبروشن هم تشکر میکنم که تجربیاتشان را با ما به اشتراک گذاشتند.

  1. ادمین می گوید

   سلام جناب فلاح. ممنون از لطف شما. موفق باشید.

 31. نادر سنجری می گوید

  سلام، درود، یادداشت میهمان بسیار عالی و آموزنده است. تشکر از شما

  1. ادمین می گوید

   سلام. با تشکر از شما.

 32. فاطمه یوسفی کرمان می گوید

  سلام و سپاس، معرفی کتاب را همیشه دنبال میکنم، تشکر از خانم شفیعی.

  1. امیر رئیسی می گوید

   با سلام و خسته نباشید به مجموعه مانا.
   خوشحالم فصل به فصل و ماه به ماه، مطالب جدیدی به ماهنامه مانا اضافه میشه و این نشان از پشتکار و توانمندی افراد نابینا دارد.
   از انتشار فایل صوتی خیلی خیلی خوشحالم. چون خیلی از دوستان ما پیگیر بودند و شرایط برای برخی محیا نبود و عملا دسترسی به مجله نداشتند.
   از لطف و زحمات شما تشکر می کنم
   خداقوت

  2. ادمین می گوید

   درود بر شما دوستداران کتاب. امیدواریم مفید باشه براتون.

 33. محبوبه امیرتیموری کرمان می گوید

  سلام در بخش روانشناسی در خصوص افرادی که در سنین جوانی نابینا میشوند هم مطالبی ارائه شود ممنون خواهم بود، تشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام. بله حتما. دیرنابینایی یکی از مباحثی است که حتما در آینده به آن خواهیم پرداخت.

 34. روحالله شهریاری کرمان می گوید

  سلام، در خصوص انتخاب خانه که یک کار بسیار زمانبر و حساسی است باید حتما از یک شخص بینا استفاده کرد که این امر به درستی بیان شده.

  1. ادمین می گوید

   سلام. بله دقیقا.

 35. حمید احمد یوسفی کرمان می گوید

  سلام و درود کتابهای تاریخی بسیار جالبی معرفی شده است امیدوارم مجالی یابم تا آنها را مطالعه نمایم متشکرم.

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. امیدواریم استفاده کنید و مفید باشه براتون.

 36. حمیده عابدی می گوید

  سلام به شما تبریک میگویم که مجوز مانا را از دستگاه مربوطه دریافت کردید موفق و مانا باشید.

  1. ادمین می گوید

   سلام. ممنون.فعلا مجوز دریافت نکردیم اماپیگیر هستیم تا هرچه زودتر دریافت کنیم.

 37. الهام عابد می گوید

  با سلام و احترام
  بسیار سپاسگزارم از زحمات شما بابت مطالب ارزنده و مفیدتون
  پایدار باشید.
  کاشان

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. برقرار باشید.

 38. نرگس نیکخواه می گوید

  سلام و درود
  عناوین بسیار کاربردی و خوبی دارین مخصوصا این چند نسخه اخیر بحث اشتغال توجهم را بسیار جلب کرد.
  کاشان

  1. فائزه یادگاری از کاشان می گوید

   با سلام و احترام
   سپاسگزارم از زحمات شما بابت مطالب مفیدتون
   پایدار باشید
   یادگاری از کاشان

   1. ادمین می گوید

    درود بر شما. موفق باشید.

  2. ادمین می گوید

   درود بر شما خانم دکتر. جای بسی خوشحالیست که مخاطب همیشگی ما هستید وخوشحالیم که مورد توجهتون قرار گرفته. برقرار باشید.

 39. سکینه حیدربیگی می گوید

  با سلام یادش به خیر خانم هلن کلر یکی از الگو های من در دوران دبیرستان بود سپاس از شما

  1. ادمین می گوید

   سلام. بله هلن کلر الگوی همه ی ماست.

 40. آمنه حاتمی می گوید

  با سلام کاش میشد به جای انتقاد از کم بود امکانات در روز های خاصی از سال از عملکرد بی نظیر دست اندرکاران کشورمون تعریف و تمجید میشد به امید چنین روزی سپاس

  1. ادمین می گوید

   سلام. بله کاملا درست می فرمایید. همیشه باید نیمه پر لیوان را هم دید. ولی متاسفانه این افراد در کشور ما همیشه به فراموشی سپرده میشن.

 41. مهدی مرادی می گوید

  سلام ممنون از تلاش بی دریغتان

 42. محبوبه ابراهیمی می گوید

  سلام و خسته نباشید خدمت تمام عزیزان گردآورنده این ماهنامه .
  مطالب مث دفعات قبل عالی هستن.

 43. عطیه کریمی می گوید

  سپاس از تلاش و خلاقیتتون برای تهیه مطالب مفید و کاربردی برای نابینایان
  عطیه کریمی از کاشان

 44. زهره محمدی می گوید

  باسلام و خسته نباشید خدمت عوامل بی نظیر این مجله
  ان شاالله که مانا باشید.
  کاشان

  1. ادمین می گوید

   درود بر آقای مرادی، خانم ابراهیمی، خانم کریمی و محمدی . سپاس از لطف شما بزرگواران. برقرار باشید.

 45. شیرین خالوندی می گوید

  با سلام و خسته نباشید به دست اندرکاران مجله وزین مانا کاش همه مسئولین مثل جناب آقای مهندس شادکام گزارشی صادقانه از عمل کردشان هر ماه ارائه میدادن که اگه اینجوری بود حالا خیلی از مشکلات رو نداشتیم با سپاس از شما گرامیان

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. بله آقای شادکام یک نمونه عالی از افراد عملگراست و همیشه تا یک موضوعی رو به سرانجام نرسونه آروم نمیشه. مانا باشید.

 46. رضا مرادی می گوید

  با سلام و خدا قوت به شما عزیزان بابت زحمات فراوان

  1. رضا تکیه خواه می گوید

   سلام و خسته نباشید خدمت دوستان زحمت کش مانا و انجمن نابینایان ایران من این ماه اولین بار است که نسخه صوتی مانا را گوش کردم خوشحالم که یک مجله رسمی مختص نابینایان ثبت شده هست
   مطالبش مفید و خیلی کاربردی بود .
   پیشنهادم این است که بخش مسائل حقوقی نابینایان هم داشته باشیم .

  2. ادمین می گوید

   درود بر شما. برقرار باشید.

 47. علی اکبر زیارتی می گوید

  سلام
  ممنون که دررابطه با اشتغال نابینایان مطلب تهیه کردید، اشتغال برای نابینایان یک دغدغه مهمه، بیشتر بهش بپردازید.
  کاشان

  1. ادمین می گوید

   سلام. ممنون از شما. چشم.

 48. رضایی می گوید

  سلام و خداقوت به ریاست محترم انجمن نابینایان ایران و همه عزیزان زحمتکش در مجله مانا

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. سپاس

 49. مهدیه مشمول می گوید

  سلام
  اینکه رمان معرفی میکنید خیلی عالیه
  رمان برای اوقات فراغت بهترین گزینه هست.
  مهدیه هستم از شهرستان کاشان

  1. ادمین می گوید

   سلام. لذت ببرید از خوندن رمان های خووب.

 50. کواری ارسنجان می گوید

  سلام
  هر ماه مشتاق و منتظر شماره جدید ماهنامه هستم

  ممنونم خیلی عالی بود

 51. طاها خاوری از کاشان می گوید

  سلام و درود
  کم کم داریم به شنیدن مانا و محتوای جذاب آن عادت میکنیم. به امید استمرار آن

  1. ادمین می گوید

   درود بر کواری و آقای خاوری. سپاس از همراهی شما عزیزان.

 52. راحله بخشی می گوید

  سلام و درود بر شما دست مریزاد و خسته نباشید
  در ستون خانه نابینایان متاسفانه درد دل همه افراد نابینا میباشد کاش تمهیداتی صورت میگرفت که افراد نابینا صاحب ملک شوند و از این وضعیت خلاص میشدند .

  1. ادمین می گوید

   سلام. ماهم صمیمانه امیدواریم که همه معلولان صاحب خانه شوند.

 53. رحیمی م می گوید

  سلام

  ممنونم از مطالب مفیدتون این ماه هم مثل هر ماه برای مادرم خوندم و ایشون هم از شما بی نهایت سپاسگزارن

  1. ادمین می گوید

   سلام و هزاران درود بر شما دوست بزرگوار که همیشه زحمت خوندن مجله رو برای مادرتان میکشید. اما خبر خوب اینکه از این شماره به بعد فایل صوتی مجله هم بر روی سایت و کانال قرار گرفته. شما میتونید فایل های صوتی رو برای مادرتون پخش کنید . سپاس از همراهی شما. پیروز باشید.

 54. رسول نعمی می گوید

  آماری که در مورد تعداد افراد نابینا ناشنوا ارائه کردید بسیار جالب بود
  هر چند یک نفرم زیاده اما خیلی خرسندم که تعداد پایین هست

  1. ادمین می گوید

   درود. بله زندگی نابینایی ناشنوایی واقعا سخته. امیدوارم روزی برسه که هیچ معلولی در این کره ی خاکی نباشه و همه در کمال صحت وسلامت و به طور مسالمت
   امیز در کنار هم زندگی کنند.

 55. تینا جمشیدی می گوید

  سلام
  بخش گزارش عملکرد صادقانه آقای شادکام بسیار زیباست با آرزوی موفقیت در این مسیر خدا پسندانه

  1. ادمین می گوید

   سلام. ممنون و سپاسگزاریم.

 56. ژیلا قلندری می گوید

  با سلام و قت بخیر خدمت همگی دست اند کاران این مجله خوب و تخصصی سوالی داشتم درباره ستون افراد نابینا ناشنوا مینی کام رو به چه شکلی میشه تهیه کرد و هزینه ش به چه صورت است، ممنونم

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. شما باید با انجمن های ناشنوایی تماس بگیرید. اونا بهتر میتونن راهنمایی تون کنن.

 57. بهنام یوسفی می گوید

  سلام
  ممنون از همگی دوستان ستون بازی ماجرایی در سی و توضیحاتش عالی بود چقدر خوبه بازیهای سطح پایین برای کودکان نیز معرفی شود

  1. ادمین می گوید

   سلام. خداروشکر که استفاده کردین.

 58. وحید مرادی می گوید

  با سلام امید که روزی برنامه چشمه من باش بتواند چهره افرادی که ما با آنها سر و کار داریم شناسایی کند سپاس از شما

  1. ادمین می گوید

   سلام. امیدواریم.

 59. ناصر همتیان می گوید

  سلام و درود بر شما خوبان
  در ستون پزشکی و سلامت شرایط توان بخشی در ایران و شرایط امروز نیز بررسی شود و اطلاعهاتش در اختیار جامعه نابینایان قرار گیرد عالی میشود

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم.

 60. مظفر حیدربیگی می گوید

  سلام امیدواریم که امکانات برای نابینایان و کم بینایان در ایران مانند سایر کشور ها به بالاترین حد ممکن برسد

  1. ادمین می گوید

   سلام. ماهم امیدواریم.

 61. کیمیا همتی می گوید

  سلام و سپاس از این همه لطف
  ستونی به تجهیزات نابینایان در منزل و جامعه و همچنین قیمت روز آنها اختصاص دهید

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم. حتما

 62. امیرعلی همتی می گوید

  سلام
  در ستون بهزیستی نیازمند تحول
  با در نظر گرفتن خدمات تا به امروز این اداره و نیز تشکر از همه عزیزانی که به جامعه نابینایان خدمت صادقانه داشتند باید گفت که واقعا جای افراد معلول در همه بخش های بهزیستی خالی است

  1. ادمین می گوید

   سلام بر شما. بله کاملا درسته.

 63. پارسا رزمآرا می گوید

  با سلام و خسته نباشید امید که در قوانین بین المللی اکامی اتخاذ شود که در زمینه نرمافزار ها برای نابینایان و کم بینایان تحریمی وجود نداشته باشد سپاس

  1. ادمین می گوید

   به امید آن روز

 64. مهدی میکاییل پور می گوید

  سلام
  با ارزوی موفیت برای همه نابینایان و کم بینایان موفق این مرز و بوم ستون معرفی مشاغل بسیار عالی است و معرفی افراد موفق و چگونگی طی شدن مسیر توسط ایشان راهگشای زندگی بقیه نیز خواند شد به بررسی زندگی افراد موفق استانها نیز بپردازید.

  1. ادمین می گوید

   بله حتما در ادامه به این موضوع هم خواهیم پرداخت.

 65. محمدامین مهری می گوید

  سلام
  در بخش پزشکی به روند درمان انواع مشکلات و بیماریهای چشمی در ایران و معرفی مراکز درمان بپردازید .تشکر

  1. ادمین می گوید

   بله حتما.

 66. سمیه سادات بصیری می گوید

  سلام. ممنونم از زحمات بی دریغ عوامل ماهنامه مانا بابت مطالب مفیدشون
  بصیری از کااشان

 67. فاطمه ملایی می گوید

  سلام. من از طرفداران پروپاقرص مجله تون هستم.
  مانا باشید 🙂

 68. امیر می گوید

  سلام از انتشار این ماهنامه بسیار راضی و خوشنودم. برای من بسیار جذاب و سودمنده.
  امیرحسین شیرقربانی از کاشان

  1. ادمین می گوید

   کاشانی های عزیز؛ خانم ها بصیری، ملایی و آقا امیر ممنون از همراهیتون.

 69. جاسم زیبا می گوید

  با سلام و خدا قوت به شما عزیزان امید که قوانین به گونه ای رقم زده شود که قشر نابینا و کم بینا دچاره کمترین آسیب شوند مثلا برای اختیار کردن خانه برای نابینایان در هلند خود شهرداریها اقدام میکنند تشکر

  1. ادمین می گوید

   بله درسته اما هلند کجا و ایران کجاااا….

 70. امیرمحمد جانی می گوید

  سلام
  بخش بازیهای نابینایان عالیه بخش ی نیز در خصوص روش زندگی مجردی در مجله بگنجانید.

 71. میلاد آقای راد می گوید

  با سلام برای درمان مشکلات شبکیه و هزینه های درمان و نیز مراکز درمان اطلاعاتی نیز بگذراید.تشکر

  1. ادمین می گوید

   اقای راد و جانی ممنون وچشم.

 72. فاطمه پورنگ می گوید

  سلام
  از همه عزیزان بویژه خانم شفیعی برای معرفی کتاب سپاسگزارم.
  کاشان

 73. لیلا مرزونی از کاشان می گوید

  سلام و خسته نباشید خدمت دست اندرکاران مجله مانا بابت مطالب آموزنده و جالب ماهنامه، مانا باشید

 74. حسن جهاندار می گوید

  سلام و درود
  مثل همیشه عالی و پرثمر
  برقرار باشید
  کاشان

  1. ادمین می گوید

   مرزونی،پورنگ و جهاندار از کاشان سپاس از همراهی همیشگیتون.

 75. نگین رستمی می گوید

  با سلام و خسته نباشید و آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون تمامی دوستان
  قسمت زندگی و بگو چیست کار را من بیشتر پسندیدم
  چه خوبه که دوستان آسیب دیده بینایی تجربیات خودشان را با ما به اشتراک می گذارند که خیلی هم مفید و کاربردی است برای ما

  1. ادمین می گوید

   سلام ذوست عزیز. تشکر. موفق باشید.

 76. سلام برای من تمام قسمتهای ماهنامه مانا جالب و مفید بود .
  موفق باشید دوستان خوبم در ماهنامه مانا .

 77. خدیجه موسوی می گوید

  با سلام و ارادت به شما گرامیان به نظرم آموزش تحرک و جهت یابی باید از 6, 7 سالگی به کودکان آموزش داده شود با سپاس از شما

 78. تارا مهر پاک می گوید

  با سلام به شما گرامیان خانواده ها نقش بسیار پر رنگی در استقلال فرزندان نابینا و کم بینای خود دارند به نظرم برای آموزش فرزندان معلول باید از خانواده ها شروع کرد سپاس

 79. الینا سادات موسوی می گوید

  با سلام و خدا قوت به نظرم چیزی که بیش از همه می تواند به کودکان نابینا و کم بینا کمک کند علاوه بر استقلال داشتن اعتماد نفسه و این مسئله باعث میشه که آینده بهتری داشته باشند.

 80. پویان منصوری می گوید

  با سلام به نظرم چیزی که برای نابینایان و کم بینایان خیلی مهم اینکه استعدادهاشون رو در زمینه های مختلف کشف کنند تا اینکه دنباله درمان های وقت گیر و بیفایده باشند سپاس

  1. ادمین می گوید

   خانم ها موسوی، مهرپاک و آقای منصوری نظراتتون کاملا درست و متینه. ممنون از حضور سبزتون.

 81. شیلا مشکدان می گوید

  با سلام بخش پزشکی و سلامتتون خیلی به دلم نشست سپاس از شما گرامیان

  1. ادمین می گوید

   سلام و سپاس از شما.

 82. تارا مرادی می گوید

  با سلام تا مدیران رده بالای بهزیستی از جنس معلولین نباشند کوچکترین تغییری در بهزیستی رخ نمیدهد و نباید الکی دل خوش باشیم ممنونم

  1. ادمین می گوید

   درود. بله کاملا با نظرتون موافقم.

 83. مهرشاد مرادی می گوید

  با سلام از بهزیستی گفتید دلم خون شد هر وقت پامو اونجا میزارم احساس حقارت بدی بهم دست میده چرا باید من که متعلق به بهزیستی هستم این احساس بهم دست بده ممنونم

  1. ادمین می گوید

   متاسفم که بهزیستی چنین حس بدی را به مددجویان القا کرده.

 84. کیوان مرادی می گوید

  با سلام بخش مشاغلتون خیلی به دلم نشست سپاس از شما

  1. ادمین می گوید

   بسیار عالی. موفق باشید.

 85. امیرحسین محمدی می گوید

  با سلام به نظرم باید جوگیر نشویم و با توجه به استعداد و علاقمون دنبال شغل باشیم تشکر از شما

  1. ادمین می گوید

   بله کاملا درسته. علاقه و استعداد حرف اول رو میزنه.

 86. آیات ساکی می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشید و خدا قوت خدمت یکایک بزرگواران مثل همیشه مطالب ماهنامه بسیار عالی و مفید بود

 87. صادق می گوید

  عید بر بچه های گل مجله مانا مبارک

 88. آذر ابراهیمی می گوید

  با سلام و احترام خدمت شما مانایی های عزیز سپاس از لطف بی دریغ شما ک مطالب ارزشمند و دغدغه هایی که امروزه با ان سروکار داریم را جمع آوری و در اختیار ما گذاشتید، به امید استمرار و مانایی این مجله ارزشمند.

 89. امیرحسین می گوید

  سلام مثل همیشه عالی بود و جای هیچ حرفی نمیمونه با تشکر

  1. ستور قادری می گوید

   با سلام و آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون برای دوستان زحمتکش ماهنامه مانا و انجمن نابینایان ایران .
   من اولین بار است که ماهنامه مانا را نسخه صوتیش را گوش دادم و به نظرم مطالبش خیلی مفید بود مخصوصا قسمتهای زندگی و مگو چیست کار و تازه های کتاب .

  2. با سلام و تشکر از تمامی دوستانم در ماهنامه مانا .
   خوشحالم که بالاخره ماهنامه مانا نسخه صدایش هم تهیه شد .
   مطالب مثل نسخه های قبل مفید و به روز است .

  3. با عرض سلام خدمت تمامی دوستانم در ماهنامه مانا و همچنین انجمن نابینایان ایران .
   خیلی خوشحالم که با تلاش و زحمات دوستان بالاخره نسخه صوتی ماهنامه هم تهیه شد .
   تمامی مطالب مفید بودند .

  4. سلام . ماهنامه مانا مطالبش خیلی برای من مفید بود مخصوصا قسمت تازه های کتاب و زندگی
   ممنونم از تمام دوستان زحمتکش مانا و انجمن نابینایان ایران .

  5. ادمین می گوید

   درود بر ساکی، صادق، ابراهیمی و امیر حسین، سپاس از محبتتون.

 90. محمدنصری می گوید

  درود و سپاس از همگی خیلی خوب بود. قسمت خرید یا اجاره خونه هم جالب بود همین طور ضبط کتابهای جدید و معرفیشون

 91. سهیلا می گوید

  سلام تشکر از همگی به خاطر تلاش های همیشگیوتون مطلبی که راجع به بهزیستی بود خیلی خوب بود به اضافه بقیه مطالب تشکر از شما موفق باشید

 92. علی نعمت الهی می گوید

  سلام
  ضمن عرض تبریک به مناسبت عید غدیر
  از مطالبتون لذت بردم
  ممنونم
  بخش های مختلفی کار کرده بودید عالی بود
  بخش پادکست های خارجی رو خیلی دوس دارم

 93. راضیه زارعی می گوید

  سلام و خدا قوت خدمت شما

  جا داره عید سعید غدیر خم رو خدمت شما عزیزان تبریک عرض کنم

  ممنونم بابت زحماتتون

  1. ادمین می گوید

   نصری، سهیلا، نعمت اللهی، زارعی تشکر از لطفتون. خداروشکر که همه ی ستون ها براتون جذاب و بدرد بخوره. پیروز باشید.

 94. مینا می گوید

  سلام تشکر از همه کسانی که در انتشار این ماهنامه تلاش می کنند همه چیز خوب بود و کتاب هایی که خانم شفیعی منتشر کردند رو دوست داشتم و در اسرع وقت اونا رو مطالعه خواهم کرد

 95. فاطمه بیگم موسوی ارسنجان می گوید

  با سلام و خدا قوت.
  این پیشنهاد رو قبلاً هم دادم خدمتتون.
  مثل اینکه ندیدید یا مصلحت ندانستید.
  پیشنهادم این بود که جهت آشنایی انجمنهای سراسر کشور با هم، هرماه یک مؤسسه معرفی گردد و گزارش فعالیتهاشون را جهت انتقال به دیگران و بهره مندی اعضا ارائه بدهند.

  1. ادمین می گوید

   خانم ها مینا و موسوی تشکر از همراهیتون.

 96. عباس خاک سفیدی می گوید

  با سلام نسخه بریل امیدواری هست در شماره های آینده چاپ شود

  1. ادمین می گوید

   تا ببینیم روند دریافت مجوز چطور پیش میره.

 97. علیرضا علیزاده می گوید

  با تشکر از زحمات شما
  بررسی محیط زندگی نابینایان بسیار عالیه درباره وسایلی برای بهتر زندگی کردن نابینایان ستونی بگذارید

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم

 98. سلام من قسمت بازی باز و زندگی را بیشتر دوست داشتم .

  1. ادمین می گوید

   سلام. بسیارهم عالی موفق باشید.

 99. عاسیه غمشادزهی می گوید

  با سلام و درود ستون انتخاب منزل برای نابینایان بسیار عالی بود و اگر این ستون ادامه یابد عالیست زیرا از تجربیات نابینیان استفاده کرده است

  1. ادمین می گوید

   سلام. بله حتما ادامه پیدا میکنه.

 100. کشور نیکبخت می گوید

  وقت خوش در مورد مشاهیر نابینایان مسلمان هم مطلب بنویسید فقط غربیها را در ماهنامه آوردن انصاف نیست

  1. ادمین می گوید

   سلام. مشاهیر در هر خطه جغرافیایی و هر دینی که باشد برای ما محترم هستند و هیچ تفاوتی ندارن. موفق باشد.

 101. محمدرضا آبیز می گوید

  سلام مطالب متناسب سازی شهداری مفید است زیرا همه ما در شهر محل سکونت خود با این مشکلات درگیریم اما مطالبه گری از شهرداری و وادار کردن آن به وظایف خود عزم جدی می طلبد پیشنهاد می گردد این اتفاقات که رخ می دهد از طریق قوه قضائیه وارد شویم تا شهرداری اینقدر بیخیال و بی توجه به نابینایان نباشد.

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. بله کاملا درست می فرمایید. امیدواریم این روند احترام به حقوق شهروندان معلول روز بروز بهتر شود.

 102. زهرا میر می گوید

  با درود در مورد اشتغال مطلب بسیار خوبی گذاشته شده است اگر در شماره های آینده نیز از این افراد و تجربیاتشان استفاده شود برای نابینایان مفید است

  1. ادمین می گوید

   سلام .بله حتما ادامه دارد.

 103. محمود عُبِیدی نِیسی می گوید

  سلام.
  سپاس از دست اندرکاران پر تلاش ماهنامه.
  واقعا مطالب خوب و مفیدی رو در اختیار ما قرار می دهید.
  از این که بخش “با قلم شما” رو اضافه کردید، واقعا ممنونیم.
  موفق باشید.

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. سپاس از همراهی شما. منتظر یادداشت های ارزشمند شما مخاطبان عزیز هستیم.

 104. حسنزاده می گوید

  سلام و درود بر تیم خلاق ماهنامه مانا؛ مطالبتون مفید، فعالیتهاتون قابل تحسین و بسیار رضایت بخش است.

 105. نرگس عسگری از شهرستان کاشان می گوید

  سلام. خسته نباشید میگم و سپاسگزارم از زحمات شما
  برقرار باشید.

 106. نگار سقازاده می گوید

  سلام . از اینکه نسخه صوتی رو به ماهنامه اضافه کردید بسیار سپاسگزارم. با ارزوی پیشرفت روز به روز شما
  کاشان

  1. ادمین می گوید

   خانم ها حسن زاده، عسگری و سقازاده. بسیار ممنون و سپاسگزاریم از محبتتون. مانا باشید.

 107. ایزدی می گوید

  سلام و وقت بخیر

  جا داره از زحمات شما که هر ماه مجله رو برای گروه آسیب دیده بینایی منتشر میکنید تشکر کنم
  مانا باشید

 108. راحله می گوید

  سلام

  تک به تک و جمله به جمله مجلتون جالبه و با هر موضوعی کاملا میتونم ارتباط برقرار کنم و متشکرم که حس خوبی بهم میدید

 109. رحیمی علی اصغر می گوید

  من همیشه مطالبتون و میخونم ولی همیشه چیزی جز تشکر ندارم بگم و امیدوارم همین و از ما بپذیرید

 110. rezvan ebrahimi می گوید

  سلام و درود
  منم جزء اقشار آسیب بینایی هستم
  از شما که به فکر ما هستید و مطالب آموزنده برامون جمع آوری میکنید متشکرم

  1. ادمین می گوید

   ایزدی، راحله، ابراهیمی، رحیمی خوشحالم که از مطالب راضی بودین. سپاس از همراهیتون.

 111. ارسنجان می گوید

  سلام
  ان شاءاالله خدا توفیق روز افروز بهتون عطا کنه که همیشه بتونید به جامعه ی نابینایان خدمت کنید
  لطفتون پایدار

 112. غلامرضا نعمت الهی می گوید

  سلام

  نسخه صوتی عالی بود

 113. ساجده سیاح زاده می گوید

  سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون .

  مثل همیشه عالی بود

 114. پرستو خدری می گوید

  سلام
  دستتون درد نکنه.
  خیلی مطالب خوب و متنوعی هستن.
  موفق باشید

  1. ادمین می گوید

   درود بر ارسنجان، نعمت اللهی، صباح زاده و حیدری. ممنون از لطفتون. موفق باشید.

 115. زینب بیت سیاح می گوید

  سلام
  تشکر که واقعا برای ما زحمت می کشید
  من الآن تو مسابقات تو کشور بحرین هستم.
  برامون دعا کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام خانم بیت صبح. براتون آرزوی موفقیت میکنیم.

 116. محمد امین زوری می گوید

  با سلام ستون زندگی بسیار عالی است از تجربیات دوستان واقعا استفاده نمودیم

  1. ادمین می گوید

   سلام. خداروشکر که استفاده کردین.

 117. محسن زارع می گوید

  سلام من برای اولین بار ماهنامه را مطالعه نمودم و از ستون نگاهی به جدید‌ترین پژوهش‌های روانشناسی با رویکردی به آسیب‌دیدگان بینایی: آموزش‌های دوران خردسالی: خیلی خوشم آمد و کاربردی بود لطفا ادامه دهید

  1. ادمین می گوید

   سلام و سپاس. چشم ادامه میدیم.

 118. مهدی محمودی می گوید

  با درود ستون به قلم شما عالی است چون ماهنامه را یک طرفه نمی کند و از نظرات دوستان می توانید استفاده نمایید

  1. ادمین می گوید

   سلام. بله هدف از این ستون رابطه دوسویه بین مخاطبان و مجله است. امیدواریم بیشتر استقبال بشه.

 119. حجت عودی می گوید

  سلام مطلبی از هلن کلر نوشته بودید اکثر نابینایان با ایشان آشنا هستند لطفا نوابغ ایرانی را هم مد نظر داشته باشید

  1. ادمین می گوید

   چشم.

 120. محمد نخعی می گوید

  سلام کتب تازه ضبط شده را چگونه بدست بیاوریم

  1. ادمین می گوید

   از طرق کتابخانه ها

 121. امین جوادی می گوید

  با سلام ستون بازیهای کامپیوتری زیاد مناسب نیست زیرا اگر فرد وقت و انرژی خود را برای یادگیری صرف کند خیلی بهتر است کارشناسان می گویند سالانه در ایران میلیاردها ساعت وقت افراد صرف بازیها می شود که در پایان هیچ حاصلی ندارد

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. اتفاقا سرویس بازی مخاطبان زیادی داره و از آنجایی که این نوع آموزش ها کم هست. میطلبه که در مجله یک سرویس اختصاصی داشته باشه.

 122. محسن میرشکار می گوید

  سلام ستون طنز هم برای هشدار به سازمان بهزیستی جالب است اگر گوش شنوایی باشد

 123. حنا می گوید

  سلام مرسی از زحمات همه قسمت بگو چیست کار خیلی جالب بود

 124. الهام می گوید

  سلام تشکر از تلاش های همیشگیتون خیلی خوب بود

  1. ادمین می گوید

   مرسی.

 125. مهری می گوید

  سلام و خدا قوت به همه دوستان زحمت کش و پرتلاش همه چی عالی بود با سپاس

  1. ادمین می گوید

   سپاس از شما.

 126. ناهید جعفری از ارومیه می گوید

  من دبیر تلفیقی نابینایان هستم،لازم دیدم از خانم کریمی به خاطر مطالب مفید ر ارزنده ای که در مورد کودکان نابینا ناشنوا مطح کرده بودند تشکر و قدردانی نمایم.

  1. ادمین می گوید

   خواهش میکنم موفق باشید.

 127. الهام حسینی می گوید

  جناب آقای شادکام ضمن سلام و عرض ادب و احترام خواهش می کنم از سازمان بهزیستی باقی مانده نوت تیکر هایی را که قولش را داده بودن پیگیری نمایید تا ما هم بتوانیم موقع مراجعه به کتابخانه از این تکنولژی روز بهره مند شویم.

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم.

 128. نازیلا حاجی زاده می گوید

  خیلی خوشحالم که مجوز رسمی انتشار ماه نامه را می گیرید. امیدوارم بعد از اخذ مجوز بوجه مورد نیاز چاپ نسخه بریل آن نیز فراهم شود.

  1. ادمین می گوید

   سلام. متشکرم. ان شاءالله.

 129. رها مقصودی می گوید

  ضمن تشکر و قدردانی از این همه مطالب متنوع و ارزنده ای که در اختیار ما قرار می دهید، لطفاً سطونی هم جهت درج فعالیت های شاخص و منحصر به فرد کتابخانه ها اختصاص دهید.

 130. فهیم ناصری می گوید

  سلام جناب آقای سرمدی، لطفاً در مورد نقاشی نابینایان با یکی از متخصصین این امر مصاحبه کنید تا معلوم شود نابینایی که نمی بیند چگونه نقاشی میکند. نقاشی یک نابینا تا چه اندازه با نقاشی فرد بینا قابل قیاس است؟

  1. ادمین می گوید

   سلام. اگه امکان پذیر باشه حتما.

 131. محمدباقر غم کشیده استان آذربایجانغربی می گوید

  جناب آقای سرمدی با سلام و عرض ادب می خواستم خواهش کنم در صورت امکان از طریق انجمن نابینایان ایران و شرکت پکتوس با بانک ها وارد مذاکره شوید تا نابینایان بتوانند با وام قرضالحسنه نسبتاً دراز مدت نوت تیکر بخرند.

 132. آمنه شجاعی می گوید

  باسلام واحترام تشکر از دوستان زحمت کش در ماهنامه مانا و همچنین انجمن نابینا یان ایران
  اتفاق خوب این ماه تهیه نسخه صوتی بود که باعث خوشحالی دوستان نابینا وکم بیناشد و امیدوارم دوستان بیشتری هم در نسخه های بعدی مخاطب ماهنامه مانا شوند واین مطالب زیبا ادامه داشته باشد
  شجاعی .هرمزگان.

  1. ادمین می گوید

   سلام. تشکر فراوان. موفق باشید.

 133. فاطمه سنگ چین می گوید

  سلام. مطالب متنوع و ارزنده ای که در این مجله می باشد، لطفاً سطونی هم جهت درج فعالیت های شاخص و منحصر به فرد کتابخانه ها اختصاص دهید.

  1. ادمین می گوید

   سلام. بخش معرفی کتاب داریم.

 134. محمد امین آلبوغبیش از اهواز می گوید

  کار بسیار زیباییست ادامه دهید

  1. ادمین می گوید

   به امید خدا چشم.

 135. زینب ابولی می گوید

  باسلام وعرض ادب خدا وند بهتون سلامتی تندرستی عطا فرماید که همیشه بتوانید به جامعه ی نابینایان وکم بینایان خدمت کنید

  1. ادمین می گوید

   متشکرم.

 136. محمدامین مونسی می گوید

  سلام این مجله مطالبش مفید می باشد موفق وموید باشید

  1. ادمین می گوید

   درود و سپاس

 137. محمد نظاری می گوید

  سلام ممنون از زحمات شما

  1. ادمین می گوید

   سپاااس

 138. امین نظاری از شوشتر می گوید

  سلام مطالب زیبایی ارسال مینمایید

  1. ادمین می گوید

   تشکر بیکران

 139. زهرا زارعیی می گوید

  سلام و روز بخیر

  سنگ تموم گذاشتید با نسخه ی صوتی این شماره
  ممنونیم از شما

  1. ادمین می گوید

   سپاس از شما.

 140. علی نعمتیی می گوید

  سلام
  منم نسخه صوتی رو گوش دادم خیلی خوب بود اینجوری خیلی راحت تر شد

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. موفق باشید.

 141. 123 می گوید

  واقعا بهزیستی خییلی مشکلات داره و خیلی ما رو اذیت میکنن
  توی انجمن نابینایان حتی راحت تریم تا اونجا

  1. ادمین می گوید

   متاسفم بابت این حس بدی که مسئولین در بیشتر افراد معلول بوجود اوردن…

 142. فاطمه باوی می گوید

  سلام فاطمه باوی هستم مادر نازنین زهرا کم بینا از اهواز
  با تشکر از مدیر و مسئولان که این ماهنامه را راه اندازی کردید مطالب کاربردی و مفید بودند.
  خدا قوت

  1. ادمین می گوید

   سلام مادر نمونه. خدا حفظتون کنه. تشکر.

 143. فاطمه بامری نژاد می گوید

  با سلام و تشکر از ماهنامه تخصصی شما که واقعا مطالب را در طول ماه جمع آوری کرده و در پایان ماه در اختیار ما می گذارد هستند در این بین بدخواهانی که مانع تراشی می کنند تا این ماهنامه چاپ نشود اما شما بزرگواران تمام قدرت تان را جمع کنید و به چاپ ماهننامه ادامه دهید زیرا تنها جایی است که اخبار نابینایان منتشر می شود خدا قوت

  1. ادمین می گوید

   درود برشما. متشکریم.

 144. احمد صدر می گوید

  سلام خدا قوت ستون بازیهای کامپیوتری زیاد کاربردی نیست اگر امکان دارد ستون ورزشی جایگزین شود

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. هر ستونی مخاطبان خاص خودش رو داره. در مورد سرویس ورزشی هم بررسی میکنیم. اگه لازم باشه حتما اضافه میکنیم.

 145. محسن شیخ می گوید

  با درود بعضی ستونها مطالبشان طولانی است اگر خلاصه تر نوشته شود وقت کمتری برای مطالعه صرف می شود

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزی. بعضی از مطالب میطلبه که طولانی باشند تا اطلاعات بیشتری رو در اختیار مخاطبان داد. شما میتونید وقتتون رو تنظیم کنید و یک سرویس را در چند بخش بخوانید.

 146. احمد جهان تیغ می گوید

  سلام و صد سلام لطفا ستون ورزشهی هم اضافه نمایید

  1. ادمین می گوید

   سلام. به وقتش حتما

 147. ساجده خاک سفیدی می گوید

  با درود تنها مجله تخصصی نابینایان را منتشر کرده اید امیدوارم پرتوان برای نابینایان زحمت بکشید و این کار شما ادامه دارد حتما کسانی هستند که مانع شوند اما شما با پشتکاری که دارید حتما این موانع را پشت سر خواهید گذاشت

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. سپاس از لطف و محبتتون.

 148. مهدی ظرقامی می گوید

  با سلام خدمت حامی و ناشران ماهنامه لطفا بخشنامه هایی که مربوط به نابینایان است را در ماهنامه بتدریج معرفی نمایید و ایا اگر امکانش نیست سایتی را معرفی نمایید تا نابینایان بتوانند از حق و حقوق خود آگاه شوند

  1. ادمین می گوید

   سلام. شبکه های اجتماعی زیادی در این باره فعالیت میکنن.

 149. رسول کیخا می گوید

  با سلام و تشکر از ماهنامه نابینایان نسخه بریل آن امیدی هست چاپ شود در ماه آینده

  1. ادمین می گوید

   سلام. ماه آینده که نه ولی امیدواریم که در ماه های آینده این اتفاق بیوفته.

 150. مهران پیمان می گوید

  با سلام سپاس از نسخه صوتی زیرا نسخه نوشتاری را صفحه خوانها دقیق نمی خوانند

  1. ادمین می گوید

   سپاس از شما.

 151. مریم عباسی می گوید

  سلام خسته نباشید ممنون بابت زحمتهاتون
  اگر میشه لطف کنید اطلاعاتی راجع به طب سنتی و گیاهان داروئی در مجله قید نمائید. با تشکر

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. این موضوع عمومیه و متاسفانه نمیتونیم در مجله به اون بپردازیم.

 152. زینب ابراهیمی می گوید

  سلام ممنون ماهنامه عالیه
  لطفا مسایل اجتماعی درج شود

  1. ادمین می گوید

   سلام. تحلیل های مسائل اجتماعی داریم.

 153. حکیم براهویی می گوید

  با سلام و تشکر از تهیه نسخه صوتی چون حالا می توان آنرا روی فلش یا سیدی برای کسانی که گوشی هوشمند ندارند منتقل کرد و در اختیارشان گذاشت

  1. ادمین می گوید

   سلام و تشکر. بله کاملا درسته.

 154. جواد سنگبری می گوید

  با درود اخبار المپیک را در شماره بعدی مد نظر داشته باشید

  1. ادمین می گوید

   سلام. اخبار که نمیتونیم ولی شاید یک تحلیل دراین باره بتونیم کار کنم.

 155. زهرا محمدزاده می گوید

  ستون طب سنتی جایش خالی است با این داروهای شیمیایی و عوارض وحشتناک آن لطفا این ستون را هم راه اندازی بفرمایید

  1. ادمین می گوید

   سلام خانم محمدزاده. این موضوع عمومیه و متاسفانه نمیتونیم در مجله به اون بپردازیم.

 156. براتی می گوید

  از زندگی افراد موفق کم بینا و نابینای ایرانی هم یادی کنید چه بسا مسیر زندگیشون به این جامعه کمک کند.

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم حتما.

 157. سماواتی می گوید

  ممنون از مجله خوبتون درباره روش های درمانی کرونا که این روزها گریبانگیر جامعه شده نیز مطالبی بگذارید

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما. از این دست مطالب عمومی تا دلتون بخواد توی فضای مجازی هست و متاسفانه این موضوعات در مجله نمیگنجه.

 158. ابوالفضلی می گوید

  باسلام و درود خدمت شما
  در بخشی از مجله چگونگی تقویت حواس افراد نابینا نیز توضیح دهی تشکر

 159. ستاری می گوید

  سلام
  بررسی زندگی هلن کلر بسیار عالی بود دست مریزاد

  1. ادمین می گوید

   خواهش میکنم موفق باشید.

 160. ایوبی می گوید

  ستونی تحت عنوان ورزش در خانه نابینایان اختصاص دهید.تشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام. متاسفانه ما عمومی کار نمی کنیم.

 161. کرمی می گوید

  سلام و سپاس
  درباره روند پیشرفت تجهیزات مختص نابینایان برای زندگی بهتر نیز مطالبی بگذارید.

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم.

 162. کهزادی می گوید

  سلام ستونی در خصوص زندگی افراد موفق نابینای ایرانی نیز اضافه کنید.

  1. ادمین می گوید

   بله حتما

 163. محمدی راد می گوید

  مجله تخصصی شما بسیار عالیست جای معرفی دست اندر کاران این مجله و موفقیت هایشان بسیار خالیست

  1. ادمین می گوید

   سلام دوست عزیز. آقای سرمدی در یادداشت خود در شماره 1 مجله تا حدودی درمورد نویسنگان سرویس ها توضیح دادند.

 164. مرادی می گوید

  سلام مجله تون روز به روز پربارتر ستونی تحت عنوان معرفی انواع بیماریهای چشم بگذارید

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم.

 165. امیری می گوید

  در این ایام سخت کرونایی قسمتی از مجله را به معرفی کارهایی که با انجام دادن آنها در منزل میتوان کسب درآمد داشت بپردازید

  1. ادمین می گوید

   بله حتما.

 166. صادقی می گوید

  سلام
  بررسی و گزارش عملکرد صادقانه جناب آقای مهندس شادکام ستودنیست .تبریک به همه زحمت کشان این مجله

  1. ادمین می گوید

   متشکرم.

 167. صفری تبار می گوید

  مجله تون مثل همیشه عالی ستونی در خصوص مشکلات نابینایان در پیشگیری از کرونا اختصاص دهید

  1. ادمین می گوید

   سلام.. این را شاید بتوان در قالب یک یادداشت مورد بررسی قرار داد.

 168. عباسی می گوید

  سلام و وقت بخیر خدمت همگی دست اندر کاران مجله مانا مطالبی در خصوص مهارت های زندگی نابینایان در مجله بگنجانید

  1. ادمین می گوید

   سلام. این موضوع باید توسط تیم تحریریه مورد بررسی قرا بیگیره.

 169. فتحی می گوید

  تبریک بابت پیشرفت اهداف مجله درباره نابینایانی که در حیطه موسیقی فعالند نیز مطالبی بگذارید.

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم.

 170. صفایی می گوید

  مجله مانا بسیار مورد استفاده نابینیان است علی الخصوص که گویا نیز هست تشکر

 171. آزادی می گوید

  سلام مطالب مجله بسیار عالیه فقط جای نوابغ نابینای وطنی خالیه

 172. سالاری می گوید

  درود بر شما و تشکر بابت مجله خوبتون

  1. ادمین می گوید

   صفایی، آزادی، سالاری تشکر از حسن توجه و نظرتون.

 173. سعیدی می گوید

  به معرفی فعالیت های هنری که نابینایان در آن موفق میشوند نیز بپردازید

  1. ادمین می گوید

   ان شاءالله در ستون اشتغال به این مباحث میرسیم.

 174. خان محمد شه بخش می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشی لطفا آثار باستانی استانها را هم معرفی کنید

  1. ادمین می گوید

   متاسفانه ما عمومی کار نمیکنیم. کافیه یک سرچ ساده بکنید. اطلاعات کاملی بدست میارین.

 175. حیدر حردانی می گوید

  با عرض سلام و احترام فراوان ممنونم برای این مطالب خوبی که میزارید امیدوارم پر انرژی ادامه بدهید

 176. محمدرضا حردانی می گوید

  سلام مطالب این ماهنامه برای ما بسیار مفید است و اطلاعات خوبی به نابینایان می دهد به خصوص آن بخشی که درباره بیمه صحبت میکرد از تمام عوامل این ماهنامه که در راستای ارائه مطالب بهتر تلاش می‌کنند بسیار سپاسگزارم یا علی

 177. ساجده دورقی می گوید

  سلام
  ممنون از مطالب خوبتون.
  موفق باشید

  1. ادمین می گوید

   آقایان حیدر و محمدرضا حردانی و خانم دورقی سپاس از محبتتون.

 178. علی کروشاوی می گوید

  سلام
  من فایل های صوتی مجله رو گوش دادم، خیلی مفیده.
  دستتون درد نکنه.

 179. سروش بهزادی می گوید

  سلام
  تشکر بابت زحمت زیادی که می کشید و مطالب متنوعی که برامون میزارید.

 180. امالبنین شریفی می گوید

  سلام.
  مثل همیشه عالی و پر محتوا.
  خدا قوت

  1. ادمین می گوید

   آقای کروشاوی، بهزادی و خانم شریفی درود بر شما. موفق باشید.

 181. یحیی کیخا می گوید

  ستونی هم برای موسیقی در نظر بگیرید

  1. ادمین می گوید

   چشم

 182. کوثر میر می گوید

  سلام آموزشهای بازیهای رایانه ای خیلی طولانی است لطفا مختصرتر انتشار دهید

  1. ادمین می گوید

   دوست عزیز هر ستونی به تناسب موضوع خاص و تخصصی بودنش زمان میبره. کمتر از این نمی توان بطور کامل بازی را معرفی کرد.

 183. عاطفه رحمت زهی می گوید

  درود لطفا خلاصه اخبار استانها را هم در نظر داشته باشید

  1. ادمین می گوید

   سلام. چشم.

 184. ادمین می گوید

  بله کاملا درسته اما ای کاش میشد…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حاصل عبارت را در کادر بنویسید. *-- بارگیری کد امنیتی --